WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСвітовий ринок і торгівля → Управління людськими ресурсами в міжнародних корпораціях - Реферат

Управління людськими ресурсами в міжнародних корпораціях - Реферат

найвідоміших сучасних дослідників міжнародного менеджменту Р. Кантер [5], яка узагальнила особливості лідерства в контексті різних національних культур. Ці дослідження доповнюються матеріалами з книги "Менеджмент" [9], в якій студенти зможуть ознайомитись з "жночим" і "чоловічим" стилями керівництва в різних культурах.
У популярній на Заході книзі Дж. Коллінза [7], що являє собою певне узагальнення з досліджуваного питання, представлено портрети керівників провідних міжнародних корпорацій ізапропонована п'ятирівнева концепція управління. Опанувавши праці Л. Якокки [15] та А. Моріти [10], студенти зможуть засвоїти відповідно американську та японську моделі керівництва. А робота Д. Кернса та Д. Недлера [6] містить досвід застосування інструментів японського управління в американській корпорації "Ксерокс" у 70-80-тІ роки, тобто в період, коли В. Оучі запропонував теорію "Z". З роботи В. Родченка [13] студент може довідатись про національні особливості управління в різних країнах.
Приступаючи до вивчення теми, студенту слід пам'ятати, що:
Керівництво - це процес впливу на людей для спрямування їхніх зусиль на досягнення певних цілей.
Далі важливо звернути увагу на проблеми призначення вищих керівників міжнародних корпорацій. З одного боку, існує кілька видів кар'єри, а з іншого, - доводиться враховувати значення культурного фактора. З огляду на зазначені аспекти селекції вищого рівня управлінців міжнародних корпорацій, доцільно звернути увагу на дві основні моделі формування вищого менеджменту міжнародних корпорацій: широкого фахівця та спеціалізованого керівника.
Перша модель грунтується на використанні фахівців різного профілю, які поступово набувають широкої управлінської підготовки. У цій моделі фахівець, піднімаючись по сходах службової кар'єри, переносить спеціалізований досвід на більш широкі сфери діяльності і дає, таким чином, поштовх до розвитку компанії. Класичним прикладом керівника такої моделі є головний керуючий компанії "Ай-Бі-Ем" Л. Герстнер, що втілив у корпорації разом з Ф. Роджерсом ідею орієнтації на споживача у 80-ті роки.
Модель спеціалізованого керівника базується на управлінській кваліфікації менеджера, що має фундаментальну бізнесову підготовку, насамперед завдяки отриманню ступеня "Магістр ділового адміністрування", і застосовує свою компетенцію в певних сферах. Яскравим прикладом тут є А. Данлоп, який врятував від банкрутства компанію "Скот Пейпер", зосередившись на фінансовій функції, і продав її згодом міжнародній корпорації "Кім-берлі Кларк" за 100 млн. дол. США. У подальшій діяльності А. Данлоп запобіг банкрутству іншої компанії - "Сан Бім", зробивши наголос на маркетингу і логістиці [9, с. 18].
У самостійній роботі студент має опрацювати три основні моделі кар'єри виконавчих директорів: американську, європейську та японську.
Американська модель - це:
o отримання вищої освіти;
o незначний досвід практичної роботи;
o вища управлінська підготовка до початку кар'єри в університетських школах бізнесу і отримання ступеня МВА (магістр ділового адміністрування);
o ділова кар'єра відповідно до запрошень корпорації і шкіл бізнесу після отримання ступеня МДА.
Європейська модель - це:
o отримання вищої освіти;
o набуття управлінських знань і навичок на основі практичної роботи на керівних постах;
o систематизація і вдосконалення навичок керівної роботи в процесі перепідготовки і підвищення кваліфікації в провідних університетських школах бізнесу.
Японська модель - це:
o отримання вищої освіти;
o конкурсний найм на роботу до корпорації;
o кар'єра фахівця з висуванням на керівну роботу;
o багатоетапна ротація у поєднанні з перепідготовкою і підвищенням кваліфікації в корпоративних навчальних центрах.
З урахуванням наведених тенденцій доцільно звернути увагу студентів на зростання кількості іноземних керуючих міжнародних компаній, тобто корпорації очолюють громадяни нематеринської країни. Статистичні дані Великобританії, наприклад, свідчать, що зі 150 провідних міжнародних компаній цієї країни, що входять до індексу Лондонської фондової біржі FTSE, в 1998 р. 16 % керуючих були іноземцями. У 2001 р. цей показник підвищився до 23 % і продовжує підвищуватись і надалі. Наведемо в цьому зв'язку деякі конкретні приклади. Найбільшим і найстарішим страховим товариством "Ллойдс" управляє датчанин Мартин ван дер Берг, провідною мережею універмагів "Маркс енд Спенсер" - бельгієць Люк Вандервіль; на чолі фармацевтичного гіганта "Глаксо Сміт Клайн" - француз Жан Пьєр Гарні, одну з провідних у світі Лондонську школу бізнесу очолює американка Лора Тайсон і т. д.
Під час самостійного вивчення теми слід зважати і на складну систему зарубіжних призначень, яка представлена на рис. 7.1.
Рис. 7.1. Схема селекції менеджерів для зарубіжної діяльності
Особливий інтерес у разі самостійного вивчення теми у студентів мають викликати два важливих аспекти керівництва міжнародними корпораціями:
* філософські основи поглядів керівників на підлеглих (теорії X,Y,Z);
* підходи до лідерства як відображення характеристик автократії- участі і поведінки керівників.
Д. Мак-Грегор запропонував відому дихотомію менеджменту: теорію "X" і теорію "Y".
Теорія "X" являє собою традиційний погляд на управління і контроль, або передумови автократичного керівника стосовно працівників, згідно з яким:
* кожна звичайна людина не бажає працювати і намагається ухилятися від роботи, наскільки це можливо;
* оскільки люди не схильні до праці, доводиться їх примушувати, керувати ними і погрожувати їм покаранням, якщо вони не докладають належних зусиль для досягнення організаційних цілей;
* кожна людина нечестолюбна, понад усе прагне особистого спокою, намагається уникнути відповідальності, бути підлеглою, щоб нею керували.
На основі таких вихідних припущень автократ, як правило, максимально централізує повноваження, структурує роботу підлеглих і майже не дає їм свободи у прийнятті рішень. Автократ здійснює психологічний натиск, використовує погрози.
Теорія "Y", яка є засобом інтеграції індивідуальних і групових цілей, виходить з інших припущень керівника щодо своїх підлеглих:
o праця для людини так само природна, як і гра на відпочинку;
o люди наділені здібностями до самоуправління і самоконтролю;'
o відданість цілям є функцією винагороди, яка асоціюється з досягненням цих цілей;
o нормальна людина, яка поставлена у відповідні умови, не тільки бере на себе відповідальність, а й прагне її;
o у людей під час вирішення організаційних проблем часто виявляється схильність до творчості, багата уява, винахідливість;
o в умовах сучасного індустріального суспільства інтелектуальний потенціал нормальної людини в

 
 

Цікаве

Загрузка...