WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСвітовий ринок і торгівля → Міжнародна торгівля — складова світогосподарських зв'язків - Реферат

Міжнародна торгівля — складова світогосподарських зв'язків - Реферат

1980 р. обсяг світової торгівлі становив 2 трлн дол. Через півтора десятиліття він зріс до 4 трлн дол.
Зрозуміло, що інтенсивність торговельних зв'язків не є рівномірною в різних країнах світу. Частка промислово розвинених країн досягає 70 %. Країни цієї групи підтримують переважно торгівлю одна з одною, близько 80 % експорту економічно розвинених країн світу припадає на їх взаємну торгівлю.
Переважна більшість країн сучасного світу - це країни з відкритою економікою. Значна частина валового внутрішнього продукту створюється у них за участю зовнішньоторговельного сектору.
Колишні лідери величезного Китаю Мао Цзедун і крихітної Албанії - Е. Ходжа намагалися змусити свої країни розвиватися, спираючись лише на власні сили (self-reliance), але з цього нічого не вийшло. Від світу не відгородитися навіть Великою китайською стіною протяжністю 6700 км. Міжнародна торгівля є об'єктивною реалією сьогодення.
У міжнародній торгівлі беруть участь як малі, так і великі країни, як бідні, так і багаті. Торгівля нівелює їх нерівність (disparity) з точки зору наявності продуктивних ресурсів (productive resources).
Країни світу неоднаково забезпечені факторами виробництва (production factors) - працею, капіталом (capital), технологією (technology), підприємницькою майстерністю (entrepreneurship), землею, що міститьсировинні матеріали (land containing raw materials). Щоправда, успіхи країни в експортній діяльності залежать не лише від її ресурсів (українське прислів'я каже, що краще з розумним загубити, ніж з дурним знайти), а й від умов відповідного економічного середовища (economic environment), здатності національних виробників конкурувати як на своїх, так і на зарубіжних ринках. Численні чинники економічного середовища можуть знижувати можливість країн якнайкраще використовувати свої ресурси та виробничі переваги. До них, зокрема, належать інфляція (inflation), обмінний курс (exchange rate), умови праці (labour condition), урядова політика (governmental attitude), законодавство (laws). Зазначені та інші чинники можуть негативно впливати на конкурентоспроможність (competitiveness) експортерів у сфері міжнародної торгівлі.
До низки критично важливих чинників міжнародної торгівлі фахівці включають наявність зарубіжних каналів дистриб'юції (availability of foreign distribution channels), мінімальний державний контроль (minimum of governmental control). Навіть якщо є всі шанси на успіх у міжнародній торгівлі, то обов'язково знайдуться такі її суб'єкти, в яких буде відсутнє бажання цілком скористатися ними.
Наявність сильних конкурентів може бути дестимулюючим чинником для експортерів відповідних товарів і послуг.
У сиву давнину міжнародна торгівля була досить простою і здійснювалася переважно на основі бартеру, який фахівці розглядають як зустрічну торгівлю (countertrade). Бартер є прямим обміном товарів і послуг на інші товари та послуги (direct exchange of goods and services for other goods and services). Наприкінці XX ст. приблизно ЗО % світової торгівлі становив бартер.
Міжнародна торгівля - важлива складова зовнішньоекономічної діяльності. Саме з експорту та імпорту товарів, капіталу і робочої сили починається у ст. 4 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" перелік видів зовнішньоекономічної діяльності, яку аж ніяк не можна уявити без міжнародної торгівлі.
Відомо, що попит і пропозиція на конкретний товар у ринковій економіці врівноважуються встановленням ціни рівноваги. Міжнародна економіка розглядає ці категорії не лише у зв'язку з обсягом виробництва та рівнем цін у межах конкретної країни, а й у контексті світового обсягу виробництва та рівня цін міжнародного ринку. Сукупний попит і сукупна пропозиція встановлюють взаємозв'язок між обсягом виробництва товарів і послуг та рівнем цін на них.
Сучасна теорія міжнародної торгівлі приділяє однакову увагу як сукупному попиту, так і сукупній пропозиції (для порівняння слід згадати, що свого часу меркантилісти наголошували на важливості сфери обігу, тоді як згодом класики - сфери виробництва; сучасна теорія від такої однобічності відмовилася).
Так звана стандартна модель міжнародної торгівлі є моделлю загальної рівноваги у міжнародній торгівлі і пов'язує попит і пропозицію всередині країни з попитом і пропозицією з-за кордону. Вона враховує взаємний попит, що показує, яка кількість імпортного товару необхідна країні, щоб зацікавити її в експорті іншого товару. Загальна міжнародна рівновага досягається тоді, коли одночасно врівноважуються попит і пропозиція на товари (послуги) як у внутрішній, так і в міжнародній торгівлі.
Список використаної літератури:
1. Фомичев В. И. Международная торговля. - 2-е изд., перераб. и доп. - М.: ИНФРА-М, 2000.
2. Хасбулатов Р. И. Мировая экономика. - М.: ИНСАН, 1994.
3. Циганкова Т. М., Петрашко Л. П., Кальченко Т. В. Міжнародна торгівля: Навч. посіб. - К.: КНЕУ, 2001.
4. Юридический словарь И. Дахно: словарь з акано дательных и нормативных терминов. - К.: А.С.К., 2001.
5. Ядгаров Я. С. История экономических учений: Учебник для вузов. - 2-е изд. - М.: Инфра-М, 1997.
6. Business Guide the Uruguay Round. - Geneva.: ITC/CS, 1995.
7. Goodall B. The Penguin Dictionary of Human Geography. - London: Penguin Group, 1997.
8. Oxford Dictionary for the Business World. - Oxford: Oxford University Press, 1993.
9. Oxford Paperback Encyclopedia. - - Oxford: Oxford University Press, 1998.
10. Stutz Frederic P.; de Souza Antony R. The World Economy. Resources, Location, Trade and Development. - Upper Saddle River, New Jersey: Prentice Hall, 1998.

 
 

Цікаве

Загрузка...