WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаСвітовий ринок і торгівля → Світова економіка - Реферат

Світова економіка - Реферат

робити перші кроки, але зупинилися.
Друга світова війна призводить до змін:
" Розподіл сфер впливу
" Зростання могутності країн
" Зростання їх потенціалу
СРСР (соціальний захист людей - перш за все), в усіх країнах ще до першої Світової Війни починалися зміни ( пенсійне забезпечення, гарантування заробітньої плати). Ці нові зміни, що були закладені під впливом командної системи та робочого класу в капіталістичних країнах призвели до створення справді соціалістичної економіки в цих країнах.
Друга світова війна розставила нові акценти в ринковій системі. США у всьому №1:
" Перше місце ВВП;
" Найбільший запас золот;
" Експорт
Америка інвестувала величезні кошти в Європу, Японію (план Маршала)
2 місце - Британія, яка втратила колоніальну систему.
З місце за ВВП - Франція. Німеччина найбільш зруйнована, але найбільші темпи зростання ВВП. З іншого боку колишні залежні країни здобувають незалежність. Зростає кількість країн, що розвивається.
Країни східної Європи під впливом з одного боку успіхів СРСР з другого під впливом армії СРСР почали переходити до комуністичного табору. Як результат виникає міцний комуністичний табір. Кількісно соціалістична система починає збільшуватись.
В першій половині 70-х. Років ми бачимо кульминацію цієї системи. Статистика:
" 1/3 світової території
" 25% світового населення
" 40% світового промислового виробництва
" 25% світового доходу.
Формування РЕВ (1971р.) - рада ек. взаємодії, що з'єднала більшість країн блоку: СРСР, Куба, Китай, В'єтнам, Північан Корея, Кампучія, Лаос.Всі ці країни оголосили будівництво соціалізму та вважалися країнами соц. табору.
Країни соціальної орієнтації (для цих країн був сприятливий момент приєднання до соц. табору): перший - Єгипет, Ефіопія, Конго, Ангола, Мозанбік, Чілі, Перу, Бангладеш. Більшість цих країн нечесно проголошували, тому що СРСР дуже допомагав (пільги, торгівля, будівництво). Декілька країн неодноразово змінювали свою орієнтацію. Це був найкращий час розвитку соц. табору.
Ринкові країни в цей час розвивалися не стабільно. Німеччина та Японія показують гарні результати. Питома вага ринкових країн знижується, а соціального табору зростає.
Конфлікт між соціальним та ринковим табором зростає. Підґрунтям для подальшого розвитку пролетаріату є велике число країн з бідним населенням. Країни ринкової економіки вкладають багато грошей, щоб розбити цей резерв.
Західна система витрачає десятки мільйонів $ на гонку озброєнь. Країни з ринковою ек. знаходять свої досягнення в воєнній сфері. Відбувається інформаційна революція, яка охоплює всі країни заходу.
Лише в 70-х. роках СРСР + сх. Європа схаменулися, що вони вже на 20-ть років відстали від Заходу. Почалася тотальна комп'ютерізація.
Величезний розрив між нововведеннями в військовій системі та в інших сферах. З 70-х. років відбувається нарощування відставання СРСР від ринкової системи, яке у 80-ті роки проявилися повністю. Стало очевидним, що система втрачала ефект. В деяких країнах була спроба переосмислити систему (Чехословаччина), але ці ідеї були придушені.
Наступна спроба в Польщі. На початку 80-х відновлюються ринкові відносини: профспілка "Співдружності + церква" + не італієць був обраний Римським папой, що було колосальним поштовхом. Польща одною з перших відходить від засад соціалізму.
Поступово відходять Угорщина, Чехія Словенія, Словакія та ін.
Країни з ринковою ек. теж зазнають змін:
1. У 80-х роках починається найдовша фаза зростання;
2. Країни роблять значні кроки в сфері впровадження нових технологій;
3. Країни продовжують застосування соціальних механізмів для забезпечення нормального рівня
життя людей.
Відбуваються базові зміни. В кінці 80-х р років ми бачимо остаточне гальмування темпів зростання ек. СРСР. Світова економіка на початку 90-х років знов переводиться на монополярну систему, створюється нова модель світового господарства.
Особливості транснаціоналізації світової економіки
Транснаціалізація - процес посилення світової інтеграції в результаті глобальних операцій. (постійно зростає)
2 аспекти:
- інтеграція світової економіки
- суб'єкт інтеграції - ТНК
ТНК- компанії, що здійснюють міжнародну діяльність на основі вивозу прямих інвестицій.
Багатонаціональні кампанії- компанії, капітал яких належить різним за нац походженням групам капіталу.
Наприклад: DUTCH SHELL, ROYAL, UNILERO
ТНК - основний капітал таких компаній належить ондій нації. ТНК - лідер серед інших міжнар.
організацій
Критерії відношення компаній до ТНК:
Кількісні - колись вважалось що коли компанія має хоча б 6 філій за межами країни - то вона належить до ТНК. Зараз іноді включаються компанії і з меншеєю кіль-стю філей.
Теоретичні основи ТНК
1. Перші ТНК з'явилися в кінці 19 ст, наприклад - 2ІМСЕК, але потім протягом десятиріч к-сть ТНК не збільшувалась. Перед 2-гою св. війною ТНК були зосереджені лише в сировинному секторі. Напр. ЗІМЗЕЗТЕК-нафта.
2. Після 2-гої св. війни починається бурхливий розвиток ТНК. НОВІ РИСИ: якщо раніше ТНК розподіляють ринки збуту, то зараз - конкуренція в виробництві (найбільші країни США, Англія -до 60-х років була лідером в ТНК завдяки колоніям )
3. Сер. 60-х новий розподіл сил - США 1- й св. інвестор. ТНК США домінують в світі.
4. 70-ті Ч. Кінберг "атегісап спаїїепде от гоаа" - чому Америка кинула виклик всьому світу? - завдяки подвійної економіці та ТНК . Виробництво ТНК за кордоном = виробництву на території США. Кінберг - "Ми контролюємо 2 економіки"
5. Сер 80-х Франція та Німеччина набувають розвитку у ТНК + дуже сильного розвидку набуває ТНК у Японії - 3-те місце у світі.
6. Сер 80-х з'явилась спроба об'єднати всі ек пояснення чому з'явились ТНК. Англійський вчений Дж. Даннінг розробив теорію - "еклектична парадигма", яка пояснює винекнення ТНК з точки зору існування 3 переваг:
- інтернаціоналізації
- власності
- розміщення
Дж Даннінг не створив сам жодної концепції, а тільки об'єднав всі теорії, які існували до нього в одну.
Ресурсний потенціал світової економіки
Ресурси - це засоби, запаси, можливості, джерела
В ек. розглядаються якскладові елементи виробничого потенціалу, яким володіє окрема країна чи Світове Співтовариство, і які використовуються для ек., соціал., науково-технічного розвитку.
Поділяються: 1. Природні
2. Трудові
3. Технологічні
4. Фінансові
5. Інформаційні
6. Матеріальні (предмети та знаряддя праці)
Предмети праці - це речовина, яку людина відокремлює своєю працею від природи
Знаряддя праці - річ, або сукупність речей, якими людина діє на предмети праці.
Природні ресурси - ресурси, які створювались протягом тасячолітт, і до них відносять:
" Ліси (атмосфера)
" Гідросферу
" Корисні копалини (літосфера)
" Тварини (біосфера)
Ліси: мають дуже важливе значення. Запаси - ЗбО млрд.мЗ Загальна величина заготовок деревини в світі характеризується даними про вивезення її з лісу
В 1994-2092 млн. мЗ
Росія- 119
США-487
Канада -178
Бразилія -275
Індія-293
Франція -43,7
ФРН - 37
Приймаючи річний приріст дерев за 1% от загального об'єму її в лісах світу, тобто 3,6 млрд мЗ. Отримаємо, що заготовляється близько 70% річного прирісту лісу Заготовлення лісу різкозростуть до 2000р. - 3,3 млрд мЗ
В Західній Європі великі площі лісів мають: Франція, ФРН, Швеція, Фінляндія
В країнах, що розвиваються: більша частина лісу в тропічних країнах: Південна Азія,

 
 

Цікаве

Загрузка...