WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Золотий рід Алан-Гоа і божественний Гесер-хан - Реферат

Золотий рід Алан-Гоа і божественний Гесер-хан - Реферат

Індійський персонаж Кубера під прізвиськом "Вайшравана" – "син Вішраваса" переходить у буддиський культ степовиків Євразії – ваджраяну (варіант махаяни) та сприяє ворогам західно-тібетського божества Пехара.

Останній був покровителем ворогів тібето–монголо–тюркського епічного героя Гесера, який здобуває перемогу. Гесер (тібет. Ке-сар), зокрема, відбирає трон і скарби (які, за пізнішою редакцією, доручив Пехару стерегти проповідник буддизму Падмасамбхава у монастирі Самьє), здобуває красуню Другмо (Рогмо-Гоа, Урмай-Хогон, Мандарава), ворогує зі своїм дядьком по матері Тхотунгом (пор. з Тітоном – родоначальником східних царів у грецькій міфології), визволяє дружину з полону, а земну матір виводить із пекла. Найбільш древньою локалізацією Гессера вважається Кром (від "Рум" – іранська назва грекомовних ромеїв – візантійців). Навіть Р. Шоу та А. Грюнвельд вважали, що ім'я Гесер – це азіатський варіант римського, візантійського та германського титулу "цезарь" ("кайзер"). Цю гіпотезу підтримав Р.А. Стейн : "... Яким же повинне бути походження Цезаря або візантійського Кай-сара, який став героєм тібетської епопеї! Воно не настільки ж менше, ніж той великий міграційний рух, котрий називається греко-буддійським мистецтвом". Начебто, уявлення про Цезаря принесли согдійці, які в VІ-VІІ стт. поселилися в Ордосі, мали стосунки з тюрками та вели торгівлю з Візантією, Іраном та Китаєм.

Зображення Гесер-хана наносилися на танки, що відтворюють образ великого буддиського реформатора ХІV ст. і засновника школи гелугпа Цзонкаби (Цонкапи; 1357 – 1419), засновника монастиря Таші Лхунпо біля Шігадзе (за іншими даними, монастир заснував учень Цзонкаби перший далай-лама Панчен Гедундруп в 1447 р.). Одна з жіночих божественних істот зі злоби проклинає релігію Будди і дає обітницю переродитися в образі демониці та викорінити буддизм. Бодхідсатва Падмасабхава відчуває, що завдяки цій обітниці народяться три сини, царі хор-глін, — вороги буддизму. Для порятунку на землю сходить божество Крунс-Глін у образі Гесера. Народження Гесера є "дивне", "неприродне" – із землі (тріщини, ями, з печери) або відроджується з могили після невдалих спроб родичів умертвити. Він вважається сином рабині Гонсон (Гон Мо) та короля країни Глін (Лінг; на мові бурушаскі — Лама), провінція Кхам (Khams "окраїна" ~ осет. fars, іран. pars-, parsav < *perk- "ребро", "бік", "край", "окраїна", "украина" > Parsa, Parsava, Parthava "Персія") на сході Тібету (де мешкало тібетське "козацтво" — "галоки"), дуже некрасивий, називається іменем "незаконнонароджений" (тібет. Tson-je, монгол. Журі-Жору, тюрк. Тагай Тжуру або Пагай Джуру, тувін. Багай Чуру, бурушаскі Pangchu), але завдяки магії долає труднощі. Як переможець у змаганні за трон стає королем під іменем Гесер (тюрк. Касар, на мові бурушаскі – Kiser, тувин. Кезер-Мергене, бурят. Абай Гесер хубун). В Китаї він перемагає жінку імператора Гуме-хана – демоницю, яка намагається знищити буддизм. Але завдяки підтримці п'ятьох дочок імператора – втілень Грол-ма (божественної Тари), він відновлює славу релігії. Але демониця повторно перенароджується у вигляді трьох синів-демонів короля хорів (хор-глін) Ті-на-тшо. Один з демонічних синів, Гур-Дкару, зумів осквернити магічну силу Гесера, після чого викрадає його дружину Бруг-мо. Зрештою Гесер очищується від скверни і за допомогою друзів знищує трьох демонів. Далі Гесер завойовує країни Кіо-лін (країна на півдні), Хі-тшо (землі монів), Та-жо (Ті-ше, Таг-зік, тобто Іран), Глін і Монголію, Сі-же (країна на півночі, іраномовні саки?), Кха-ше (Кашмір), Чуку (країна за Індією, де добуває яйце птаха p'eng), По-жо (По-пу, Непал, Ассам або Східний Тібет), Же-Лото (країна жінок на заході, звідки походить тібетський звичай дарувати шовковий шарф – хадак). Зрештою, Гесер добуває чарівний камінь – перлину з 9 очима та спускається в потойбіччя для врятування дружини.

В бурятському епосі Абай Гесер втілюється на землі для вирішення суперечки між небесними істотами (тенгріями) за оволодіння після "відходу" тенгрія Асарангі блакитним серединним небом (Сегеен Себдег тенгрі): він стає на бік добрих 55 західних тенгріїв володаря Хормусти (= іран. Ахура-Мазда; варіанти: хан Хермос тенгрі, хан Тюрмас, Хурмас) проти злих 44 східних тенгріїв його сина Атай Улана. У вигляді вершника зі списом Гесер скидає Атай Улана (або його синів – герелів) на землю, де переможений розбивається на тисячі шматків, з яких утворюються багатоголові чудовиська — мангадхаї (мангуси). Гесер сходить на землю і наводить там "генеральну чистку", рятуючи ще й викрадену душу дочки Синього Неба.

Перші свідчення про Гесера європейцям повідомив мандрівник-вчений П.-С. Паллас. В 1772 р. під час подорожі Східним Сибіром він відвідав місто Маймачон (Алтан-Булак) на кордоні Монголії і побачив там храм Гесера, якого він назвав "Вакхом і Геркулесом східних татар". Повне ім'я Гесера він записав як Arban ssugi Essin gessur Bogdo chan – "Der zehn weltgegenden regierer oder Monarch Bogdo chan". Найвища вершина снігового хребта Амне-Мачін, східного відгалуження Куньлуня, як пише Е. Томас, у тібетського племені голек називається Гесер-пхо-бран, тобто "Палац Гесера". Вважається, що резиденція Гесера розташована десь між Джекундо й Канцзе. А. Девід-Лін описала легенди про Гесера у книзі "Надлюдське життя Гесера з Ліна", перед тим відвідавши місця, пов'язані з цим персонажем.

Ім΄я Гесера прийняв тібетський цар Госрай (Го-си-ло), який в 1030 – 1040-х роках у горах Амдо і на берегах озера Кукунор об΄єднав племена в царство Тубот проти іншого тібетського царства — племені мінягів (дансянів, тангутів; пізніше назване царством Західна Ся), які встановили жорстоку диктатуру над довколишніми тібетськими та тюркськими етносами.

Можливо, як на нас, на міфологічний образ Гесера наклався образ історичного монгол-ойратського хана Гушрі, який на чолі багатотисячної армії найманців з Євразійського степу у 1640-х рр. завоював Далай-Ламі V абсолютну владу у Тібеті, а езотеричній школі "жовтих" ("гелукпа") – домінування у боротьбі з домом Цанга, які опиралися на "червону" школу ("кармапа") та князем провінції Кхам Бірі, якого підтримували представники "чорної віри" ("бон-по"). Саме цар Цангу Карма Тенкйонг (хан Цанпа, Цанбу) став відомий у Європі і до нього було відправлене посольство Е. Коцелли (Казелли) і Ж. Кабрала, що вперше повідомило європейцям про таємничу країну Шамбхалу (Ксембалу). Цікаво, що у Європі в той час палали війни: в Англії революція Олівера Кромвеля, у Німеччині – "Тридцятилітня війна", в Речі Посполитій – повстання козацької християнської міліції на чолі з генеральним капітаном (гетьманом) Богданом Хмельницьким. У Китаї ж впала імперія Мін і від неї успадкувала владу маньчжурська династія Цзінь. Якщо б йти за Л. Гумільовим, можна було б говорити про спалах пасіонарності вздовж поясу Євразії від Атлантики до Тихого океану.

Ось які уявлення про Гесер-хана у сучасників–буддистів зафіксував у своїх нотатках М. Реріх : "... Зверніть увагу на поєднання Гуаньінь, Арья-Бало – Авалокітешвара. Гессер настоює на побудові храму Арья-Бало.

Ім'я Гессера дійшло до Волги (Астрахань).

Гессера об'єднюють з Ассуром.

Храм Гессер-хана був вибудований на місці явлення Авалокітешвари. Ордосці ставлять перед будинком знамена п'ятибарвні – в кольори райдуги, очікуючи прихід великої істоти – "Тенгірас Очіртай".

... Біля Калацзе вказують багато місць, посвячених імені Гессер-хана: 1. Гаруда – Гессер-хана; 2. Сідло Гессера; 3. Бубен Бругуми – жони Гессера; 4. Прялка Бругуми; 5. Фортеця Гессер-хана – висока скеля, біла пляма є знаком дверей...

Весною в Ладаці буває свято Гессера зі співами та стрільбою з лука. З назв пісень сплітається цілий вінок Гессера.


 
 

Цікаве

Загрузка...