WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Легенда про короля Артура. Хронологія Артуріани - Курсова робота

Легенда про короля Артура. Хронологія Артуріани - Курсова робота

переказів.
Сліди ірландських і валійських міфів і легенд в артурівських переказах відчуваються набагато виразніше, наприклад, кельтський культ озер і джерел дійшов до артурівської традиції, в якійпро воду говориться дуже багато: герої проводять в "недрах" води, цілі періоди свого життя (Ланселот отримав виховання в підводному замку Володарки Озер), з озера з'являється і в озеро повертається меч короля Артура - Єскалибур. Тема броду, який не кожному дано відшукати і біля якого відбуваються вирішальні сутички героїв, що досить характерно для артуріввських оповідань.
Не можна не згадати також поширений з кольтів культ звірів, які досить часто наділялись надприродною силою і перебувати з людиною в досить складних відносинах по ворожнечі, то дружби.
В артурівських легендах коні, вепри, яструби, собаки майже завжди мають свої імені і вступають в активне спілкування з людьми, зберігаючи в той же час незалежність від них.
Тут цікаво згадати про роль ворона в артурівському циклі: за легендою, Артур не помер, а перетворився у ворона, і, коли, Британії буде загрожувати смертельна небезпека, він повернеться в врятує її. У кельтів ворон був міфічним персонажем.
Було б помилково стверджувати, що кельтські перекази являються прямим джерелом легенд про Круглий Стіл короля Артура, але вони лежать в основі цих легенд, і, ймовірно, як підмітив Л.Д. Михайлов, "…ірландські гаси - … паралель, в деякій мірі навіть модель легенд про короля Артура. Але тут не варто вибудовувати прямолінійних генетичних рядів. Не варто бачити в королі Улада Конхобарі прообраз короля Арморіки, а його двір в Емайн-Махе нагадує артурівський Камлот.
"Справді всі доблесні воїни знаходили своє місце в королівському домі під час свят, і там ніколи не було тісно. Блискучі, статті, прекрасні доблесні воїни, люди Улада, які збиралися в цьому домі. В ньому відбувалося.
Багато великих зібрань різного роду і давних веселих заходів. Були там ігри, музика і спів герої показували подвиги, поети співали пісні, артисти і музиканти грали на різних інструментах.
Однак, не дивлячись на подібність з круглим толом, двір Конхобара був примітивнішим, Ерльм грубим, ніж двір Артура.
Крім різносторонності культурних традицій, які вплинули на становлення міфів про Круглий Стіл короля Артукра, досить вагомі фактори їх розвитку стало християнство. Британські острови, особливо Ірландія, християнізувались дуже рано і досить мирно, як уже зазначалось кельтська язичницька культура не була повністю знищена, але збагатила християнську, яка в свою чергу принесла з собою традиції, грецької і римської літератур, і вони здобули тут твердий ґрунт.
Саме завдяки не витісненим християнством, а пристосованим до нього народним віруванням артурівські легенди виявились в такій мірі населеними мотивами надприродного, чудернацького, фантастичного. Таким чином, притаманні риси кельтського світосприйняття де-в-чому навіть підсилились завдяки трансформаціям, викликаним християнством.
Це можна побачити на конкретних прикладах. Так, Мерлін, ймовірно успадкував риси кельтського поета, передвісника Мирдіна, який був здатен заглиблюватись у всі таємниці минулого, теперішнього і майбутнього. Цей персонаж втілював в себе надприродні риси. Які притаманні. На думку кельтів філітам. Мирдін, в середньовічних легендах, який перетворився в Мирліна родився від діви і уже був мудрий, як старець.
Досить цікавою, є історія походження короля Артура і опис його шляху до трону. За кельтськими традиціями, "при ходження на трон, нового короля філід повинен був підтвердити благородне походження претендента і прийняти від нього присягу на вірність звичаям.
Коли Артур витягує з каменю меч Ескалибур, при цьому присутні маг Мерлин, який засвідчував про благородне походження Артура, і християнський ари єпископ, який благословив його царство, а також прийняв від нього клятву були істинним королем і стояти за справедливість.
Деякі дослідники знаходять відголоси кельтських переказів в історії про те, як Артур, син Утера та Ферни, з'явився на світ. Так, Х.Адольор пише в своєму трактаті "концепція відображення в артурівськомцу лицарському романі первородного гріха": "Ми не знаємо що таке Утер - невірне звучання ім'я, людина чи Бог; не знаємо ми що саме скоїла Ігорна: чи належав простий воєнний чий вождь до правлячої сім'ї, чи був він новим Геркулесом, чи походив від кельтського Бога.
Звертає також на себе увагу роль жінки в артурівському циклі.
У кельтів було прийнято "звичай успадковувати по жіночій лінії. Цікаво, що ім'я дружини короля Артура, які відіграла значну роль в циклі, зустрічається в старих валівйських текстах, де звучить як Гвінфевар - "білий дух". В процесі розвитку і трансформації артурівських міфів на традиції кельтів накладається культу діва Марії, що подорожує одну із самих розповсюджених тем циклу - тему Прекрасної Дами.
Ще один образ артурівськиї легенд, Гавейн. На протязі всього розвитку Артурівни ряд свої першочергових рис, які характеризують кінцевий етап формування міфів про Артура. Під іменем Вальвенй або Гуалгмай він стає один із самих ранніх персонажів артурівського циклу.
Валієць за походженням, він успадкував і був наділений такими грубими рисами як важко прийняти англонорманом.
Багато рис Гавейн проносить черезх весь цик. Вони збережен навіть в тексті Мелорі, який відноситься до ХСМ ст. сила його росте із заходом сонця ы до полудня, ы зникає і заходом сонця, його родинні зв'язки по материнській лінії набагато важливіші, ніж по батьківській лінії; на всьому, що пов'язане з Гавейном накладено відбитки таємниці, і в загальному, його пригодам властивий особливий елемент фантастики і навіть гротеску. З самого початку він був одним з головніших сподвижників Артура і був надто помітною фігурою, щоб просто зникнути. У цьому не сталося, але по мірі появи нових персонажів він поступово відходить в тінь.
Професор Е.Винавер пише: Історія Гавейна особливо цікава. Він один із самих відомих лицарів Круглого столу, який поступається тільки ланселоту. Безмірно відданий своєму королеві, він щедрий, благородний, сміливий, могутній. Він наділений всіма земними людськими рисами, його поважають і люблять як земляки так і чужоземці…
Але оскільки Господь не має відношення до його подвигів, ніякі достоїнства не допомагають йому, і він закінчує як злочинець. Напевно, було небезпечно роботи грішника наскільки привабливим, і вважалось необхідним показати що його достоїнства і успіхи вже не приносять йому винагороди". Йому не вдається зберегти навіть свої людські достоїнства. До кінця ХІІІ ст. Гавейна превзошли багато інших лицарів, які з'явились пізніше від нього.
Гавейн як натура проста і грубовата в якої ще сильно проявлялись риси, характерні для феодальної епохи з точки зору церкви, були неприйнятними. Спочатку, напевно він виступав у ролі коханця королеви, що

 
 

Цікаве

Загрузка...