WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Легенда про короля Артура. Хронологія Артуріани - Курсова робота

Легенда про короля Артура. Хронологія Артуріани - Курсова робота

міфу, символ не створює картини світу і нічого не пояснює, він скоріше являє собою комплекс уявлень. Пов'язаних з тим чи іншим поняттям. Причому ми не можемо однозначно сказати, що саме приховується з тим чи іншим символом.
З однієї сторони Артур і братство Круглого Столу возвеличуються і прирівнюються з ідеалами справедливості, братерства і взаємовиручки, з другої - королівство Логр, яке покоїться на цих поняттях, гине разом з Артуром.
З символізацією Артурівни закінчується її формування і розвиток - цикл пройшов шлях від кельтських язичних міфів до символу, власне міфом уже не являються.
ВИСНОВОК
Здавалося б, щ відходом середньовіччя артурівському циклу не судилось розвиватись дальше, правда, в казках (шотландських, ірландських, англійських промелькало ім'я Артур або Мерліна, який допомагав тому чи іншому казково героєві але цим справа обмежувалась, поки не наступило ХІХ ст.
Справа в тому, що в ХVІІ- ХVІІІ ст. міфотворчістьна лицарські теми практично не існувала, так яке феодальні ідеали не тільки не були актуальні, але могли і заважати розвитку суспільства, що і пояснює відмову від них. На даному етапі знову інтерес до середньовіччя і пов'язані з ним ідеали з'являються тільки у перед романтиків (Макферсон "Пісні Оссіана"). Романтики підхопили середньовічну тематику. По мірі того, як буржуазна ідеологія зорієнтована переважно на матеріальні цінності, викликає все більший протекти, все частіше в якості протидії використовують середньовічні сюжети і системи цінностей, які опираються на традиції лицарства.
За час розвитку артурівського циклу з нього по більшій мірі, зникла кельтська міфологія, яка лежала в основі цих переказів "Світ артурівських легенд сам набував міфологічних рис. Камлот, Круглий Стіл лицарське братство, пошука Грагаля ставали новими міфологемами. Саме в цій ролі вони сприймались уже в кінці періоду середньовіччя. Тому звернення до артурівських легенд в ХІХ-ХХ ст. А.Тенісона, Р.Вагнера, У.Моріса, Д.Джойса і багатьох інших зароджувало старі міфи, але основними філологами були тут не мотиви кельтського фольклору а "ідеї куртуазного середньовіччя".
Вищезгадані автори вбачали в легендах про короля Артура морально-етичний ідеал, Данте Габріель Росетті та ін. під враженням від Артурівни створили свій художній стиль, черпаючи в ній імпульс для творчості. В 1889 р. Марк Твен пише книгу "Янкі при дворі короля Артура", замінюючи морально-етичний міф, міфом, який побутував в ХІХ ст. про всесильність науки (хоча М.Твен сам із захопленням читав книгу Мелорі, цілковитого захоплення середньовіччям він не вдобряв).
В ХХ ст. Дж. Р.Р.Голкієн створює новий жанр = "фентезі" І протягом досить короткого періоду часу з'являється ряд творів, присвячених Артуру і його лицарям, - починаючи від переказів Мелорі та ін. авторів (наприклад "Лицарі Круглого Столу" в переказі Е.Балабанової, О.Петерсон) і закінчуючи серйозними філософськими творами Мери Стю.арт, Теренса Х.Уайта, Мишеля Ріо та ін. Автори вибирають різну манеру розповіді; кожен по своєму пояснює події, які він розповідає.
Популярність жинру "фентезі" ставить багато запитань, але основний - чому люди, які знають що таке космічна ракета та ядерна бомби захоплено занурюються в світ чарівників і мечей? Те, що інша реальність. Яка пропонується міфом про Круглий Стіл являє собою культурну цінність і по цей день. Підтверджується великою кількістю сучасних творів, присвячених цій темі (рок-араторія Р.Уікмена "Артур" - мюзикл "Камлот", фільми "Ескалібу", "Мерлін і меч", і т.д.) І відповіді шукати, напевно, потрібно саме в світі міфів - іншій ідеальній реальності, куди так хочеться втекти.
Жанр "фентезі" з'являється після Першої світової війни, яка стала для людства великим стресом (створюється зброя масового знищення, від якої в першу чергу страждають мирні жителі).
В світі цих подій нове звучання набуває і трагічний кінець королівства Логр - недаремно у М.Сюарт і у М.Ріо настирливо підкреслюється, що свою смерть Артур предрешает в момент свого підйому - після перших переможницьких битв він дає життя Мордреджу, битва з військом якого буде останньою для королівства Логр.
Особливої уваги приділяється наданню людських рис персонажам: якщо в класичній Артурівні основне місце відводилось подіям, я через них читачеві давалось зрозуміти які переживання випадають на долю героя і які внутрішні зміни відбуваються в ньому, то романи про Артура, написані в ХХ ст. ставлять в центр внутрішній світ персонажів, їх почуття, роздуми.
В чудесній міфічній реальності діють живі, земні люди, яким властиві слабкості, сумнів і помилки.
Міфи про ідеальну державу, де панує справедливість, тісно пов'язана з філософським міфом про те, що в кожному доброму починанні закладений його кінець, також з міфами про любов, дружбу взаєморозуміння.
Очевидно, подібна трансформація і часі властива кожному міфу, який коли-небудь був створений соціокультурним суспільством. І не останню роль в цьому процесі відіграв міф, про короля Артура і його лицарів. Для Європи з її кельтським і германським міфом він був одним з європейським суспільством своїх соціонормативних і культурних установок існування кожного з індивідуалів.
Використана література
Алексеев МЛ. Литература современной Англии и Шотландии. - М., 1984. Арнольдов АЛ. Введение в культурологию. - М., 1993.
Барт Р. Мифологии. - М., 1996. Берар Э. Диалог культур // Опыт словаря нового мышления. - М., 1989.
Белль Г. Франкфуртские чтения // Самосознание европейской культуры XX века. - М., 1991.
Библер В. Культура // Опыт словаря нового мышления. - М., 1989. Бур М. Социальное значение средневековых укреплений мотт и бейли // В мире науки. - М., 1983. - № 7.
Бэкон Ф. О мудрости древних // Сочинения. - М., 1978. - Т. 2. В мире мифов и легенд. - Спб., 1995.
Гуревич АЯ. Категории средневековой культуры. - М., 1984. Гуревич П.С. Культурология. - М., 1996.
Добрынина В.И. Культура и цивилизация. - М., 1992. Евсюков В.В. Мифы о вселенной. - Новосибирск, 1988.
Введение в культурологию. - М., 1996.
История английской литературы. - М., 1943. - Т. 1. История зарубежной литературы. Средние века и Возрождение. - М., 1987.
История французской литературы. - М., 1946. - Т. 1 История культуры стран Европы и Америки. - М., 1987.
Конрад Н.И. Проблема реализма и литературы Востока // Избранные труды. - М., 1978. Культурология. Теория и история культуры. - М., 1996.
Ладыгин М.Б. Английский рыцарский роман и проблема развития романтического романа в Англии в XVIII-XIX вв. // Проблемы метода и жанра в зарубежной литературе. - М., 1984. - Вып. 9.
Леви-Строс К. Структурная антропология. - М., 1985. Лосев А.Ф.
Проблема символа и реалистическое искусство. - М., 1976. Лосев А.Ф. Философия. Мифология. Культура. - М., 1991.

 
 

Цікаве

Загрузка...