WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → М.В. Гоголь у листах А.П. Чехова. - Реферат

М.В. Гоголь у листах А.П. Чехова. - Реферат

194].
Таке асоціативне мислення за Гоголем свідчить не тільки про велике знання його творчості, а й про те, що Чехов постійно вчився в нього, аналізуючи його твори: чимось захоплювався, дещо критикував. Але аналізував завжди.
"Как непосредственен, как силен Гоголь и какой он художник! - пише він в одному з листів. - Одна его "Коляска" стоит двести тысяч рублей. Сплошной восторг и больше ничего… Буду читать нашим вслух" [1, III, 202]. Не закриваючи очі на "Выбранные места из переписки с друзьями" (""Письма к губернаторше"… я презираю", - писав він), Чехов захищав роль Гоголя в літературі: "Боборыкин отмахивается обеими руками от Гоголя и не хочет считать его родоначальником Тургенева, Гончарова, Толстого. Он ставит его особняком, вне русла, по которому тек русский роман. Ну, а я его не понимаю" [1, IV, 307].
Московскому Художественному театру К.С.Станіславського і В.І.Немировича-Данченко він з року в рік пропонував: "Ставить Вам нужно прежде всего "Ревизора"; "Хорошо бы также "Женитьбу" Гоголя поставить. Можно ее очаровательно поставить" [1, XI, 114, 422].
Своєму "літературному хрещеному" Д.В.Григоровичу Чехов заявляв: "Я глубоко убежден, что… не забудут ни Вас, ни Тургенева, ни Толстого, - как не забудут Гоголя" [1, II, 175]. О.С.Суворін в одному з листів згадує свою зустріч зЧеховим: "Ездили на кладбище. Пошли на могилу его отца. Долго искали… я нашел. Потом поехали в Данилов, где могила Гоголя" [1, IX, 345].
Чехов як початківець-драматург був безмежно радий, коли брат Петра Ілліча Чайковського - Модест Ілліч - після другого спектаклю за п'єсою Чехова "Иванов" написав йому: "В фойе… один литератор говорил, что после пьес Гоголя ничего подобного он не видел" [1, III, 385].
Міщанська, буржуазна критика і нерозуміння навіть знайомих та друзів часто дошкуляли Чехову-драматургу. Тим більше він радів, коли з приводу "Трех сестер" прочитав у листі від М.П.Кондакова (академік, археолог та історик візантійського мистецтва; познайомився з Чеховим в Ялті, де жив постійно з кінця 1890-х років): "Могу искренне Вас поздравить как самого большого русского драматурга после Пушкина, Островского и Гоголя. Дай Вам бог писать для театра!" [1, IX, 430].
Сучасники безпосередньо порівнювали Чехова-драматурга з драматургом Гоголем. Вони вже тоді відчули спорідненість їх драматургічних принципів, у той час, як дослідники драматургії Чехова у ХХ ст. здебільшого протиставляли їх принципи. Між тим Чехов вчився у Гоголя майстерності, наслідуючи його творчо. В одному з листів Чехов пише: "В "Ревизоре" лучше всего сделан первый акт; в "Женитьбе" хуже всех третий акт" [1,III,202]. В той же час загалом він високо цінував обидві п"єси.
"Женитьба" Гоголя дійсно стала новим кроком у розвитку драматургії. Саме вона відкрила дорогу Островському, а пізніше - Чехову. В ній наявними є й зовнішня невразливість дії, і сюжетна повсяк-денність, увага до дрібниць побуту, за якими ховаються могутні причини, що керують життям цілих верств суспільства, і майстерність деталі, де Гоголь був справді неперевершеним.
Багато корисного почерпнув Чехов і під час постійного дослідження ним системи драматургічних засобів та прийомів написання гоголівських "Игроков", "Тяжбы", "Лакейской", "Отрывка", "Утра делового человека".
Та найбільшу цінність Чехов-драматург бачив у знаменитій гоголівській п"єсі "Театральный разьезд". І не тільки з боку літературно-естетичного змісту, але й з боку поетики.
Хоча "Театральный разьезд" і написаний Гоголем як п'єса для читання, в ній чи в зародковому стані, чи в розгорнутому вигляді мають місце засоби, прийоми, розраховані на справжню сценічну п'єсу. Принципи цієї п'єси дуже близькі принципам новаторської чеховської драматургії. Саме їх він тут і розгледів, їх цінував, на них спирався, їх розвивав при створенні своїх п'єс.
У "Разьезде" Гоголя вперше в російській літературі є надзвичайно простий зовнішній сюжет (глядачі просто роз'їжджаються після перегляду нової комедії). Є тут інші принципи, аналогічні чеховським, зокрема - прийоми ненав'язливого (розрахованого на підсвідомість) світоглядного вирішення дії, способи багатогранного пафосного оформлення сцен. Є тут і способ побудови сюжету без наявності головної сюжетної лінії, що став улюбленим для Чехова. Та й ідейно-тематичний (внутрішній) розвиток дії, замість зовнішньої інтриги, і відмова поділяти героїв на позитивних і негативних зближують Гоголя-драматурга і драматурга-новатора Чехова.
З позицій новаторських п'єс Чехова у гоголівському "Разьезде" наявний і прийом переважаючої поліфонічності, і витоки чеховського новаторства у формах художнього конфлікту, і незвичні засоби втілення конфліктуючих "сил" не через образи героїв-людей, а через "об'єктивні сили", образи-обставини; і яскраву нову двоплановість розвитку сюжету: з перевагою внутрішньої дії над зовнішньою; і таке інше.
Отже, спираючись на зазначені поетичні факти, можна цілком вважати й те, що в п'єсах Гоголя, особливо тих, що написані після "Ревізора", є початки і чеховського "підтексту", і чеховської "підводної течії". Це ніяким чином не зменшує новаторства Чехова, але в той же час показує, що новатор-драматург і новатор-прозаїк Чехов майстерно розвинув багато чого з того, що містилося у зародковому стані в драматургії і прозі М.В.Гоголя. Цим також пояснюється постійне, протягом усього життя звертання Чехова до творів Гоголя.
Листи Чехова, "друге зібрання" його творів, - неоціненний скарб для широкого загалу дослідників літератури ХIХ століття.
Література
1. Чехов А.П. Полное собрание сочинений и писем: В 30 томах. - Письма: В 12 томах. - Т.1-11. - М.: Наука, 1974-1983.

 
 

Цікаве

Загрузка...