WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Добро і зло у творчості Ч. Діккенса (на матеріалі романів „Пригоди Олівера Твіста” і „Домбі і син”) - Курсова робота

Добро і зло у творчості Ч. Діккенса (на матеріалі романів „Пригоди Олівера Твіста” і „Домбі і син”) - Курсова робота

другому - двоє дітей - Поль і Флоренс, теж напівсироти. У них померла мати, а батько вбачає в синові тільки спадкоємця великої фірми "Домбі і син", а дочку влагалі не помічає. В обох романах діти нещасні, здавалося б, дитячі роки найкращі, проте саме тоді вони зазнали багато болю, зла і тривог.
Чи міг бути щасливий Поль у цьому домі? Чи любив його батько? Ні, а хлопчикові так потрібна була любов, у той час як для батька головне - це гроші. Поль розсуждає, як доросла, свідома людина. Гроші в нашому житті мають велике значення. Вони забезпечують наші матеріальні потреби. Та вони не всемогутні. Адже не змогли врятувати ні матусі Поля, ні дати здоровя йому. Головне - це життя, здоров'я, воля. Не все можна купити. Не можна купити життя, здоров'я, дружбу, кохання, прожиті роки. Людину збагачує доброта, безкорисливість, милосердя: кров для перели-вання помираючому, шкіра для пересадки обгорілому, ковток води в пустелі, матеріальна допомога бідному!
Флоренс не підпускали до маленького братика Поля, котрого вона ніжно любила і який обожнював її; батько дивився на Флоренс як на непотрібне створіння, що завжди плуталося під ногами, як шолудиве щеня; підлеглі містера Домбі шкірили на неї зуби, на диво схожі своїм вовчим оскалом на зуби їхнього патрона, хоча в душі вони ненавиділи його.
Після смерті Поля Флоренс зовсім осиротіла. Сподіваючись розбудити в серці батька хоч якесь почуття людяності, яке допомогло б її вирватисяіз лабіринту самотності, Флоренс відважується якось увечері зайти до кімнати містера Домбі. Цієї похмурої години, при світлі тліючої лампи, його обличчя було схоже на маску з грецької трагедії.
Ціле життя він належав тільки собі і фірмі. Для нього вона була всім. Та ось настав крах. Плани містера Домбі рухнули: син помер, до Флоренс він байдужий. Невдачею закінчується другий шлюб. Пихатий містер Домбі переконаний, що за гроші можна придбати все: кохання, щастя. Та Едіт - розумна жінка. Вона зрозуміла, що їхній шлюб нагадує купівлю. Містер Домбі вибрав Едіт, щоб виставляти перед товариством. Але підкорити не зміг. Непокірна Едіт втікає від чоловіка. Фірма потерпає краху. У цьому "заслуга" управителя фірми Каркер.
Якщо суспільство йтиме шляхом містера Домбі, воно деградує як морально, так і фізично. Та Діккенс не лишає надії на кращий світ майбутнього. Він оптиміст і вірить у людей добрих, щирих, безкорисних.
Коли містер Домбі, втративши все, вирішив покінчити з життям, з'являється Флоренс, яка своєю любов'ю зігріла батька. На його зло вона відплатила добром.
Таким за своєю суттю є роман "Пригоди Олівера Твіста". Головний герой твору - Олівер Твіст народився у притулку, не знаючи ні матері, ні батька. Коли йому одягли стареньку сорочку та позначили ярличком, він одразу зайняв своє місце приходської дитини, сироти з робітнього дому, покірливого голодного бідняка, який пройде свій життєвий шлях під градом ляпасів та ударів, зневажений усіма, і ніде не зустрічаючи співчуття.
На сторінках "Олівера Твіста", цього "своєрідного роману виховання" розгортається історія життя знедоленого хлопчика, який залишився кругом сиротою після смерті матері. Він пройшов тяжку школу кривд у робітному домі, зазнаючи щодня голоду й холоду та моральних принижень. Утікши з "приюту", Олівер Твіст опиняється на самісінькому дні Лондона. В жахливих нетрищах столиці Великобританії, серед ватаги злодіїв і вбивць, очолюваній користолюбним розбещувачем душ Феджіном, Олівер Твіст міг стати таким же негідником, як і його "нові" друзі, коли б містер Браунлоус, з яким випадково звела хлопчака доля, не забрав його до себе і не передав родині Олівера, яка вважала, що він давно вже загинув. Виявивши, за дивним збігом обставин, заповіт, що зберігався у Феджіна, Олівер стає вельми забезпеченою людиною, навіть після того, як поділився своїм несподіваним багатством з "братом" Монсом, котрий заподіяв йому свого часу чимало зла. Отже, доброчесність торжествує, зло покаране, й повільно опускається уявна завіса, ховаючи від ока зворушеного читача авантюрну фабулу, що розігралася перед ним, як в театрі.
Роман - повчання "Пригоди Олівера Твіста" закінчується, як добра казка, у ній доро перемагає зло. Однак автор хоче сказати, що в житті не завжди так стається. І якщо для Олівера Твіста все закінчилось благополучно, то для багатьох таких як він дітей далеко не так: хлопчики стають бандитами, а дівчатка - найчастіше повіями. Нажаль, така дійсність, і нічого тут не зміниться.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Адріан А. Про взаємини батьків та дітей у романах Ч. Діккенса. - К., 1968. - 208с.
2. Богачевська Л. Художнє втілення дитячих образів у творчій спадщині Ч. Діккенса та В. Винниченка //Зарубіжна література в нз. - 2004. - №3. - С.14-17.
3. Вітушкіна Л. Віднайти світло в тунелі //Всесвітня література та культура. - 2003. - №10. - С.26-28.
4. Ганіч Н. Навчати старшокласників досліджувати. На прикладі вивчення теми "Роман Чарльза Діккенса "Домбі і син" // Зарубіжна література в нз. - 1998. - №10. - С. 6-8.
5. Диккенс Ч. Собрание сочинений в 10 томах. - М., 1982. - Т.2.- 527с. ; - Т.5. - 767с.
6. Донаван Ф. Діккенс та молодь.
7. Левченко О. Подорож до вікторіанської Англії - з Олівером Твістом // Зарубіжна література. - 2002. - №17. - С.15-16.
8. Лібман З. Чарльз Діккенс: життя і творчість. - К., 1982. - 186с.
9. Логвин Г. Що проповідував Діккенс? //Зарубіжна література в нз. - 1997. - №7. - С.28-32.
10. Мацапура В. Своєрідність англійського реалізму та його відображення у творчості Ч. Діккенса "Пригоди Олівера Твіста" // Всесвітня література та культура. - 2000. - №10. - С.39-41.
11. МіщукВ. Художній світ Чарльза Діккенса //Зарубіжна література в нз. - 1996. - №1. - С.20-22.
12. Мосейчук М. "Пригоди Олівера Твіста" - сумна книга про дитину-сироту //Зарубіжна література в нз. - 2004. - №9. - С.25-26.
13. Ненич Г. Я не буду хитрувати. Урок-літературна вікторина за романом Ч. Діккенса "Пригоди Олівера Твіста" //Всесвітня література та культура.-2002. - №10. - С.45-46.
14. Ніколенко О. Навчати старшокласників досліджувати. На прикладі теми "Роман Ч. Діккенса "Домбі і син" // Зарубіжна література в нз. - 1998. - №10. - С.6-8.
15. Проскурин Б., Яшенькина Р. Чарльз Диккенс (1812-1870) // Проскурин Б., Яшенькина Р. История зарубежной литературы. - М., 2004. - С.118-186.
16. Шахова К. Смуток і сміх Чарльза Діккенса // Шахова К. Нариси творчості зарубіжних письменників-реалістів ХІХ- ХХ століття. - К., 1975. - С.15-24.

 
 

Цікаве

Загрузка...