WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Зороастрійські своди - Реферат

Зороастрійські своди - Реферат

одним з найважливіших джерел, за яким рекомендується міфологічна творчість іранських племен і народностей.
Через різночасовість матеріалу, який входить в "Бундахішн", в ньому є і інший признак багатошаровості. Він включає повторення і протиріччя.
Зміст "Бундахішна" призводить до наступного:
у всесвіті існують два царства - світла і темряви, між якими знаходиться пустка. В першому з них - на небесах царює Ормузд (Ахура-Мазда в древньоіранській мові), в другому - в пеклі - Ахріман (Ангра-Манью). Перших три тисячі років два царства не зливаються одне з одним. За цей час Ормузд створює небожителів, а в наступні три тисячіроків - весь світ: небо, воду, землю, дерева, траву, потім небожителя Воху-Мано (Добру думку), яка пов'язує людину з божеством, світло і ангелів. Створивши небесні світила, повісивши їх між двома світами Ормузд запитав людей, що вони вибирають: небо чи землю? Люди обирають землю і довгу боротьбу з демоном брехні - Друджем. Ахріман дивується величністю праведної людини і не може вступити в боротьбу з воїном світла і добра. Деви, які його оточують, засумувавши від довгого бездіяння просять Ахрімана почати боротьбу.
Одній з дияволиць вдалося умовити свого повителя дати їй людину. Починається ера боротьби, яка триває також три тисячі років. Бог темряви наповнює землю отруйними гадами, хворобами, стражданням і заздрістю, посилає на людей голод. Ахріман вирішує заволодіти вогнем і світлом, але це йому не вдалося. Одна з дияволиць - "воровка Муштар" починає боротьбу з Сонцем, Місяцем і Зірками, але Сонце сковує її, і спроби завершуються невдачею.
Злі сили знищують першобика і першочоловіка (Гайомард в "Авесті" - Гайа-Мартан). Душа бика просить Дормунда про допомогу. Просить створити людину для боротьби з Ахріманом. Ормузд викликає привида Заратуштри і пояснює що з цією місією Заратуштра і буде посланий на землю. Сім'я першобика, яке очистилося в Місяці, породжує живі істоти. Народжується і людський рід. Про це в "Бундахішні" розповідається так: Сім'я Тайомарда очистилося " во вращении сияния солнца". З його праху виросли рослини, які переплітаються і становлять єдине ціле. Потім кожне з них "переросло из растительной формы в форму человека" Вони перейняли дар рухів і почали їсти. "От них и пошел человеческий род".
Ахріман не заспокоюється. Він нападає на Небо, але, зрозумівши свою слабкість, хоче тікати. Та Небо перешкоджає йому, загороджує дорогу. А в цей час Ормузд готує нові сили. Душі праведників на "сильних конях" займають все небо, "как волосы - голову". Потерпівши невдачу, Ахріман починає боротьбу з водою. Але на землі починається небувалий дощ. Вода закриває землю в ріст людини. Майже все живе помирає. Та небесний вітер згоняє всю воду на край світу. Тут виникає озеро Ферах-Кант (Ворукаша). На цьому озері відбувається бій Тиштрії і дева Апоші. Удари їх зброї породжують громи і блискавки, Апоша рятується втечею.
В результаті потоку з'являються дві великі річки, які охоплюють всю землю і зливаються в священному озері, а також суднохідні річки і джерела. Весь світ поділяється на 7 частин - поясів, або "климатов", які розташовані концентричними кругами. В центральному з цих поясів Ахріман майже не має сили. Ахріман починає боротися з хвилею. Він хоче розрізати її на частини, але йому не вдається, хоча на ній залишаються сліди від його ударів - гори. Не вдається йому знищити і дерева. Їх стає ще більше, і з їх допомогою люди виліковують послані Ахріманом хвороби.
Вплив Ахрімана на людей відображається в тому, що вони зраджують своїй першопочатковій праведності і починають їсти м'ясо. До приходу месії вони знову перестануть споживати в їжу недозволене. Коли месія скличе мертвих, останні повстануть всі, починаючи з першолюдини. За 75 років їх тіла відродяться: кістки піднімуться із землі, кров виділиться з води, волосся - з дерев, життєва сила - з вогню. Кожний розуміє свої гарні і погані вчинки. Добрі потрапляють в царство світла - "Обитель песнопения", а злі будуть в пеклі. На протязі трьох ночей всі будуть отримувати по заслугам. На землі розплавляться гори і метали, і через ці ріки пройдуть душі померлих, щоб очиститися від гріха. При цьому грішники випробують муки. Праведні, вкусивши напій з священної рослини, стануть безсмертними. Вони знайдуть своїх жінок і будуть насолоджуватись вічним блаженством. Сам Ахрімон пішов з царства Ормузда, і потрапляє в річку з розплавленого металу і очищується в ньому, як і інші сили темряви. Таким чином через дванадцять тисяч років після появи двох царств у всесвіті настане вічний спокій і тиша.
Багато образів, сюжети і мотиви "Бундахішна" зустрічаються вже і в "Авесті". Такий образ "души быка", образ першолюдини, зірки Тиштрії і дева Апоші, священного озера і т. д. Зустрічаються в Авесті і відлуння сюжету про боротьбу Мушпар з світилами, мотив вищості людини над богами.
В "Бундахішні" деякі сюжети набувають іншого забарвлення. Такі, наприклад, міф про потоп, міф про Йіму - засновника десяти тисяч міст, який помер від руки рідного брата Спитьюрі, котрий разом з Ажи-Дахакою розпилює Йіму. Картина створення світу Ормуздом в "Бундахішні" в більшій мірі, ніж в "Авесті", нагадує космогонічні міфи Вавилоні та їх біблійну трансформацію.
В ряді міфів "Бундахішна" зберігаються риси, властиві мисленню людей древньої епохи. Так, в цілому, розповідь про боротьбу демонів зла з силами природи і людиною говорить про те, що в кожному явищі люди здавна вміли бачити позитивну і негативну сторони: в боротьбі засухи (Апоши) з водою (перемагає вода), та морські води стають соленими, а загинувши при повені гади наповнюють землю смородом; в боротьбі Ахримана з землею, перемагає земля, але на ній виникають непрохідні гірські хребти (Ельбурси)
За своєю композицією "Бундахішні" розподіляється на ряд прозових глав, зв'язок між якими буває ще механічним. В книзі використовуються форми монологу і діалогу. Так, наприклад, картина страшного суду розкривається в бесіді Зороастра і Ормузда. Не так давно в "Бундахішні" був знайдений метризований фрагмент з "Гімну Зрвану" - "Безкінечного часу". В цьому уривку висвітлені дві теми, які звучали в літературах й інших народів Сходу, після появи в них панівної релігії. Ці теми часто зустрічаються в середньовічній літературі Ірану, а конкретно: тема швидкого лету життя на землі і тема долі. Хоча

 
 

Цікаве

Загрузка...