WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Тема любові і обов’язку у творчості Л. М. Толстого (На матеріалі романів “Анна Кареніна” та “Війна і мир”) - Курсова робота

Тема любові і обов’язку у творчості Л. М. Толстого (На матеріалі романів “Анна Кареніна” та “Війна і мир”) - Курсова робота


"Что-то лучшее" прокинулося в душі Ніколая Ростова, відчаяного після страшного карточного програшу, коли він слухає спів сестри; після зустрічі з Наташею в Отрадному, несподівано почувши, як вона схвильована красотою місячної ночі, Андрпій враз згадує "все лучшие минуты" свого життя; від її вдяного погляду П'єр почуває себе щасливим і оновленим. При одній уяві про Наташу у П'єра зникає "вопрос о тщете и безумности всего земного" і він переноситься " в область красоті и любви, для которой стоило жить".
Безпосередня сила і радість життя, вміння не жертвувати собою, а природньо віддавати себе іншим людям - ці якості Наташі проявляються в кожному епізоді, при кожній новій зустрічі і на початку і в кінці роману.
Наташа не вміє розмірковувати про життя і не здатна обдумувати її. Вона живе інстинктом; але він підказує їй правду ясніше й частіше за всі інші способи. Коли, здавалось би, ще нічого не трапилося дурного, вона обмінялася з Анатолієм тільки дурним поглядом, "инстинкт говорил ей, что вся прежняя чистота любви ее к князю Андрею погибла". І насправді сталося це.
Весела, радісна і, здавалось би, безтурботна, вона вражає маму "серъезним и сосредоточеным выражением", коли говорить про Бориса і порівнює його з П'єром. Після історії з Анатолієм слухняно підкоряється своєму "внутреннему стражу", який забороняє їй "всякую радость". Коли вона знову зустрічається з князем Андрієм і піклується про нього, смертельно раненого, ні однієї думки про себе немає в її серці. Після смерті Болконського вона, " не удостоивающая быть умной", захоплена болючим і неосяжним питанням про тайну смерті.
Наташа у вищій мірі володіє тим, що пізніше Чехов назвав особливим людським талантом - почуттям до чужого болю. Віра в життя, насолода життям чудовим чином поеднюється в ній з повною самовідданістю. Саме - не з безплідною саможертовністю, а з безмежною любов'ю, в якій міститься рятівний заклик до життя.
ВИСНОВКИ
У творчості Л. М. Толстого відбувається поділ героїв на дві умовно придумані групи: ті, що вміють кохати івони мають почуття обовязку до тих, хто їх оточує, та інша група героїв - ті, чиєю красою захоплюються оточаючі, але вони не вміють любити (Єлен, анатоль Курагіни), а якщо й люблять, то від інших вимагають самопожертви (Анна Кареніна).
Образ Анни в динаміці його розвитку змінюється практично на свою протилежність, спостерігається яскрава "полярність" в душі у Кареніної на початку і вкінці роману. Незалежно від своєї волі Анна стає зовсім іншою людиною, яка отримує задоволення від уявлення картин розкаєнь Вронського над її трупом.
Руйнівна боротьба, що відбувається в душі Кареніної, накладає відбиток і на її відносини з близькими людьми, перш за все з Вронським, чоловіком і сином: караючи саму себе, вона також мучить і їх.
Причина трагедії не в любові, а в серці героїні. Ії серце переживає той рід любові, до якого воно прилаштоване, який є згубним для нього. Серце Анни Кареніної надто відкрите для пристрастей, що диформує його головну ціль: бути відкритим для добра.
Наташа Ростова з "Війни і миру" - герой прототип Анні з "Анни Карегіної". Їй, як і майже всім Ростовим, притаманна душевна відкритість, ясна щирість. В неї, крім того, є безцінний дар, який належить тільки їй,- велика душевна щедрість і чуйність.
Наташа у вищій степені володіє тим, що пізніше Чехов назвав "особливим людським талантом" - почуттям до чужого болю. Віра в життя, насолода життям чудовим чином поеднюється в ній з повною самовідданістю. Саме - не з безплідною саможертовністю, а з безмежною любов'ю, в якій міститься рятівний заклик до життя.
Ще іншою є Єлен Курагіна. Графиню Єлен Безухову трутні суспільства оправдовують завжди, що б вона не робила, тому що Єлен належить світським звичаям, вона його відображення і символ, дочка салонів і одночасно їхня королева.
Толстой підкреслює її "мраморные плечи", її постійну одинакову посмішку - вона проходить через всю книгу не як жива жінка, а як красива статуя, тому що духовно вона мертва.
Що таке красота, якщо Элен померла і її не шкода, і брата її Анатоля не шкода. Що таке красота, якщо розпливчатий, понуриий старий з одним оком - головокомандуючий Кутузов - постає перед нами в своєму прекрасній величаій і одинокій мужності? І смішний круглолиций хлопчик Петя Ростов, і його некрасивий, незграбний П'єр Безухов прекрасні в наших очах.
Зовсім інший, не подібний на інших Вронський. Багато дослідників творчості Л. Толстого вважають його негативним героєм. Проте це не так. Він освічений і дуже розумний. А ще вінлюбить Анну, хоча вона прагне не такої, а саможертовної любові. А так любити він не вміє. У нього над почуттями кохання переважають почуття обов'язку.
А вцілому Лев Толстой у своїх романах розкрив різні типи характерів таких різних головних героїв.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
1. Билинкис Я. О творчестве Л. Н. Толстого. - Л., 1959. - 415с.
1. Буланов А. Логика сердца в романе Л. Н. Толстого "Анна Каренина" // Русская литература. - 1991. - №3. - С.25-35.
3. Днепров В. Искусство человековедения. Из художественного опіта Льва Толстого. - Л., 1985. - 288с.
4. Долинина Н. По страницам "Войны и мира". - Л., 1989. - 256с.
5. Исаева Е. И жар души, и пламень сердца, и чувства трепетный огонь... Разговор о Наташе Ростовой. // Всесвітня література та культура в навчальних заклада України. - 2000. - №12. - С.22-23.
6. Кирилюк З. Поиски смысла бытия и человеческого счастья. Материалы к урокам по изучению романа Льва Толстого "Анна Каренина" , в основе которых - понимание литературы не как средства развлечения читателя, а вовлечения его в процесс познания жизни. //Відродження. - 1994. - №5-6. - С.11-17.
7. Ковбасенко Л. Лев Толстой як ммайстер "рентгеноскопії" //Всесвітня література в снз України. - 1998. - №10. - С.44-48.
8. Курляндская Г. Нравственный идеал героев Л. Н. Толстого и Ф. М. Достоевского. - М., 1988. - 256с.
9. Лещенко Т. Современники Льва Толстого о женских характерах в романе "Война и мир". //Русский язык и литература в школах УССР. - 1978. - №5. - С.70-74.
10. Луцик А. Трагическаяреальность Алексея Вронского. Герой романа Л. Н. Толстого "Анна Каренина" в связи с объективными жизненными обстоятельствами //Русская словесность в школах Украины. - 1999. - №1. - С.45-47.
11. Луцик А. Образ Анны Карениной как специфическое отражение авторского "я" Л. Н. Толстого. // Русский язык и литература в учебных заведениях. - 1998. - №1. - С.15-17.
12. Опульская Л. Роман - эпопея Л. Н. Толстого "Война и мир". - М., 1987. - 176с.
13. Потапов И. Роман Л. Н. Толстого "Война и мир". - М., 1970. - 302с.
14. Толстой Л. Собрание починений : В 22 томах. - Т.7. - М., 1963. - 492с.
15. Толстой Л. Собрание починений : В 22 томах. - Т.8. - 508с.
16. Толстой Л. Собрание починений : В 22 томах. - Т.9. - М., 1963. - 492с.
17. Фокина В. Женские судьбы и характеры . К изучению романа Л. Н. Толстого "Война и мир" // Всесвітня література та культура. в навчальних заклада України. - 2003. - №11. - С.34-35.

 
 

Цікаве

Загрузка...