WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Тема любові і обов’язку у творчості Л. М. Толстого (На матеріалі романів “Анна Кареніна” та “Війна і мир”) - Курсова робота

Тема любові і обов’язку у творчості Л. М. Толстого (На матеріалі романів “Анна Кареніна” та “Війна і мир”) - Курсова робота


Курсова робота
Тема любові і обов'язку у творчості Л. М. Толстого (На матеріалі романів "Анна Кареніна" та "Війна і мир")
ЗМІСТ
ВСТУП......................................................................................................................3
І. ПОЧУТТЯ ОБОВ'ЯЗКУ У РОМАНАХ Л. ТОЛСТОГО "АННА КАРЕНІНА" ТА "ВІЙНА І МИР" .........................................................................6
І. 1. Розуміння любові Анною Кареніною.................................................6
І. 2. Єлен Курагіна та її брат Анатоль - люди, що викликають пристрасть, а не любов......................................................................................10
І.3. П'єр Безухов в романі "Війна і мир"……………………………..14
ІІ. ПОЧУТТЯ ЛЮБОВІ У ГОЛОВНИХ ГЕРОЇВ З РОМАНІВ "АННА КАРЕНІНА " І "ВІЙНА І МИР"...........................................................................18
ІІ.1. Трагічна реальність Олексія Вронського. Поєднання кохання і розуму.....................................................................................................................18
ІІ. 2. Що значить любити свою землю для Андрія Болконського з роману "Війна і мир"…………………………………………………………19
ІІ.3. Наташа Ростова - дівчина і жінка, яка втілює в собі любов та обов'язок...............................................................................................................22
ВИСНОВКИ...........................................................................................................25
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ.......................................................27
ВСТУП
В. Г. Белінський вважав, що цінність художнього твору визначається ще тим, як і наскільки досконало в ньому виражені людські характери. Ця думка критика з найбільшою глибиною і впевненістю втілена в творчості Л. М. Толстого, особливо в його романах "Війна і мир" та "Анна Кареніна".
Автора цих чудових творів цікавить любов, яка здатна бути єдиною в житті, такою щоб ставила певні обов'язки перед людиною, а не тільки знаходила своє, власне задоволення. Потреба в такій любові корениться - за Толстим - в природі людини. Зображаючи таку любов, художникові необхідно було вирішити: чи здатна вона в період свого цвітіння набрати такої сили, зосередити в собі таке багатство почуття, щоб його вистачило на ціле життя. Чи здатна вона впродовж довгих років залишатися поетичною стороною життя сім'ї, не в'янучи, не падаючи в прозу, не вироджуючись. Порівняння періоду зародження і дозрівання почуттів із його долею після одруження якраз давало рамку тій епічній цілісності, до якоє завжди намагається дійти митець.
Зародження і підйом кохання на вершину охоплює в творах Толстого значний період - нерідко цілі роки. Буває, звичайно, що короткочасне зближення веде до щасливого шлюбу на довгі роки. Однак Толстой не дозволить собі скористатися досвідом такого везіння. Адже він змальовує зародження і кохання не просто в реальних, а в найреальніших з реальних умов. Автор романів має вибрати випадки, в яких виявиться весь можливий його зміст, що залежить не тільки від перешкод, але й від процесу взаємопізнання і взаємовизнання, від співвідносності душевних і тілесних харастерів, від здатності почуттів перейти крізь випробовування, використавши їх собі на користь. Художник повинен захопити всі фази її наростання. Все це необхідно, щоб ліричний потік протікав в епічних берегах, щоб голуба його нитка, як на географічній карті, зайняла місце на земній твердині.
Лев Миколайович Толстой - неперевершений майстер прози, причому прози великої та глибоко психологічної.
Над дослідженням теми любові і обов'язку у романах Л. М. Толстого працювало чилало лінгвістів-літературознавців: А. Буланов, В. Днєпров, Н. Долиніна, Г. Курляндська, М. Федосюк та ряд інших.
Проблема кохання і обов'язку актуальна завжди, як вічні самі ці почуття. Саме це так майстерно зобразив у своїх творах великий російський класик Л. М. Толстой.
М е т а цієї курсової роботи розкрити шляхи зображення Л. М. Толстим через героїв романів "Війна і мир" і "Анна Кареніна" почуття любові і обов'язку.
О б' є к т о м дослідження даної курсової роботи є такі етичні цінності як любов і обов'язок.
П р е д м е т о м дослідження - дані моральні категорії в романах "Війна і мир" і "Анна Кареніна" Л. М. Толстого.
Для досягненння поставленої нами мети необхідно вирішити р я д з а в д а н ь:
- з'ясувати, як Анна Кареніна розуміє любов;
- охарактеризувати постать Наташі Ростової як такої, для якої любов -не тільки насолода, а й величезний обов'язок;
- проаналізувати, чому Елен Курагіна та її брат Анатоль викликають пристрасть, а не справжнє кохання;
- вказати на почуття любові та обов'язку у сильної половини людства: (на прикладі постатей Олексія Вронського, Андрія Болконського та П'єра Безухова).
Таким чином дана курсова робота с к л а д а є т ь с я з :
- вступу;
- двох оновних розділів;
- висновків;
- списку використаної літератури.
При написанні курсової роботи були використані методи аналізу і порівняння романів "Анна Кареніна" та "Війна і мир" Л. М. Толстого.
І. ПОЧУТТЯ ОБОВ'ЯЗКУ У РОМАНАХ Л. ТОЛСТОГО "АННА КАРЕНІНА" ТА "ВІЙНА І МИР"
І.1. Розуміння любові Анною Кареніною.
Образ Анни в динаміці його розвитку змінюється практично на свою протилежність, спостерігається яскрава "полярність" в душі у Кареніної на початку і вкінці роману. Незалежно від своєї волі Анна стає зовсім іншою людиною, яка отримує задоволення від уявлення картин розкаєнь Вронського над її трупом.
Руйнівна боротьба, що відбувається в душі Кареніної, накладає відбиток і на її відносини з близькими людьми, перш за все з Вронським, чоловіком і сином: караючи саму себе, вона також мучить і їх.
Формула Анни, що зрівнює "розум" і "серце" в їх індивідуалізуючій ролі ("скільки голів"-"скільки сердець"), таїть в собі великий зміст. Передбачаючи аналіз, можна сказати, що Л.Толстой сам дотримувався цієї формули як принципу в зображенні почуттів.Вона якби постійно присутня в романі, наповнюючись все більш глибоким змістом, як і таке привичне слово "серце". "Это доказывает только то, что у вас нет сердца",- сказала она. Но взгляд ее говорил, что она знает, что у него есть сердце, и от этого-то боится его" [15;8;305].
Але сам процес художнього занурення в роботу розуму і серця був не одночасним актом генія, а процесом взаємовизначення і взаємовпливу філософських, природничонаукових і передових загально-естетичних ідей. В цьому історично закономірному процесі засвоєння і присвоєння російською літературою другої половини ХІХ століття ідей 1830-1840-х років ще приховані свої несподіванки. І однією із таких несподіванок, здається, ще ніким не відмічена "цитата" Белінського в романі "Анна Кареніна".
У другій частині роману, коли в гостинній княгині Бетсівиникає розмова про любов, про шлюб по розрахунку і шлюб по любові, Анну втягують у розмову:
" - Нет, я думаю, без шуток, что для того чтоб узнать любовь, надо ошибиться и

 
 

Цікаве

Загрузка...