WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Література до- і післявоєнного періоду - Реферат

Література до- і післявоєнного періоду - Реферат

процесом мислення, суди над гуманізмом, над проявами синівської любові до свого народу", - писав Стус 1975 р. у публіцистичному листі "Я обвинувачую". Його засудили до п'яти років таборів і трьох років заслання. Кару відбував у Мордовії, заслання - на Колимі. 1979 р. повернувся до Києва, але через 8 місяців його заарештували вдруге й засудили на 15 років позбавлення волі (10 - таборів, п'ять - заслання).
Другий строк Стус відбував у спецтаборі в Пермській області в нестерпних умовах, де й помер під час голодівки у карцері 3 вересня 1985 р. Поховали його у безіменній могилі на табірному цвинтарі. 19 листопада 1989 р. відбулося перепоховання праху Василя Стуса та його побратимів Ю. Литвина й О. Тихого у Києві на Байковому цвинтарі.
Ім'я Стуса увійшло в нашу історію як важливий чинник національного пробудження й самоусвідомлення, стало символом духовної незламності й свободи. На часі глибоке пізнання власне поетичного доробку цього самобутнього митця, і не лише в українському літературному контексті.
Джером Девид Селінджер
Джером Девид Селінджер народився в 1919 р. у сім'ї торговця копченостями, учився в трьох коледжах, але жодний не закінчив, пройшов курс навчання в Пенсильванській військовій школі. Його батько, Сол Селінджер, мрія, що син успадкує його справу, везе Джерома в Європу, де Сэлинджер-молодший, знайомиється з європейською культурою. Писати Селінджер почав ще у військовій школі, але тільки повернувшись із Європи він вирішує серйозно зайнятися літературою. У 1940 р. у журналі"Сторі" була опублікована перша розповідь Селинджера - "Молоді люди". З цього часу його розповіді охоче публікують багато американських журналів.
У 1942 р. Селінджера закликали в армію, а в 1944 р. він у складі союзних військ висаджується в Нормандії. Гіркий і трагічний досвід військового років зіграв велику роль у формуванні його як письменника.
У 1943 р. часопис "Сатердей Івнинг Посада" опублікувала його розповідь "Брати Вариони", гонорар за котрий Сэлинджер віддав у фонд щорічних премій починаючих письменників. Нагороду одержав Норман Мейлер.
Наприкінці 40-х-начале 50-х років Селінджер створює свої кращі розповіді, а влітку 1951 р. виходить у світло роман "Над пропастью во ржи", що через кілька місяців зайняв перше місце в списку американських бестселерів. Гучний успіх роману сильно стурбував автора. "Успіх доставив мені мало радості, я знаходжу його виснажливим і шкідливим із фахової точки зору і що деморалізує", - писав він. Письменник покидає Нью-Йорк, поселяється в провінції і стає недосяжним для телефонних дзвоників і всюдисущих журналістів. Тут він працює над завершенням циклу розповідей про сімейство Глассов, останній із яких -"Хепворт, 16, 1924" був опублікований у 1965 р. С тих пір читачі майже нічого незнают про життя і творчість Сэлинджера.
Перша світова війна мала значний вплив на світогляд письменників. Багато письменників боролися з фашистами на фронті, брали активну участь в русі Опору. Це війна стала однією з головних тем в літературі ХХ століття.
У сучасній літературі (60-90-ті роки) особливої гостроти набуває проблема людини. Переживаючи кризи і відкриття, людина другої половини ХХ ст. чітчіше усвідомлює і власну складність. Людина стає для митців найбільшою проблемою і найтаємнішою загадкою. Письменники дедалі частіше звертаються до світу почуттів, до людської душі, адже, не пізнавше себе, людина не зможе зрозуміти навколишній світ.
Повністтю зрозуміло, що в силу великого розвитку засобів масової комунікації та інформації сучасна культура впливає на архаїчну і традиційну культури багатьох народів світу.
Цей шлях повинен розглядатисья як фактор світової рівноваги і творчості. Міжнародна співпраця, яка забезпечує зближення людей та ідей, розширення взаєморозуміння та солідарності, паралельно сприяє укріпленню культурного аспекту розвитку, який є метою всякого розвитку.
Дослідження американськоговченого Ф.-Дж. Вудса показують, що в середині ХХ століття "культурні цінності великих американських груп", європейців ,азиатів (китайців та японців), мексиканців, негрів, євреїв - все ще суттєво відрізнялись.
На діалектичний характер взаємозв'язку єдинства та різновиду культур накладають свій відбиток процеси космізації та екологізації, які охватили пізнавання та практику ІІ половини ХХ ст. Космізація та екологізація стимулюють бурхливий розвиток фундаментальних і появу нових наукових дисциплін (космічна біологія, космічна медицина, хімічна екологія, космічна антропоекологія та ін.).
В розвитку світового соціокультурного процесу суттєву роль відіграє діалог культур Сходу та Заходу. Дійсно, Схід подарував людству багато гарних творів дітератури, мистецтва, філософію науки, які впливали і продовжують впливати на художній, інтелектуальний розвиток людства. Багато сил прикладають вчені мислителі, діячи мистецтва для того, щоб глибше проникнути в духовний світ Сходу в скарбницю його художніх і моральних цінностей, правильно оцінити той великий вклад, який внесли народи Азії та Африки в світову культуру.
Використана література.
1. М.Н. Брикульський "Україна 1917 - 1992 р. .Довідник"., видано 1993 р., видавництво "Знання".
2. В.Г. Дончика "Історія Української літератури ХХ століття.", 1995 р. "Либідь".
3. Дж. Д. Селинджер "Над пропастью во ржи"., оповідання., 1987 р., "Вища школа".
4. В.С. Поликарпов "Лекции по культурологии"., 1997 р. "Гардарика", "Экспертное бюро".

 
 

Цікаве

Загрузка...