WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Життєвий та творчий шлях Вільяма Фолкнера - Реферат

Життєвий та творчий шлях Вільяма Фолкнера - Реферат

дивується, він не у всьому впізнаний, і оповідання його лише частково правдиве, тому що часом він розповідає із чиїхось слів. Оповідач це занадто балакучий недалекий простолюдин і завжди його висловлення примітивні й побудовані на тавтологіях. Образ оповідача вніс у добутки Фолкнера багатоголосся. Іноді та ж сама ситуація передається декількома оповідачами, і в подіях відкриваються нові, учора не баченні грані. У такий спосіб Фолкнер хоче пробитися крізь плутанину вражень і думок до багатогранної складності життя. Він і не збирається руйнувати довіру до об'єктивної істини, переказуючи розбіжність фактів, вражень і випадків. Проти такої манери оповідання виросли безпідставні обвинувачення письменника в тому, що він принциповий релятивіст і визнає тільки відносну й суб'єктивну істину.
Улюбленим прийомом Фолкнера є також оповідання від третьої особи. Часто він використовує навіть не одного, а безліч оповідачів. Мнима самовідстороненність автора від оповідання створює певний психологічний ефект для читача. Замість авторського оповідання з ясними авторськими оцінками подій, що відбуваються, і людей, читач зіштовхується з переломленням подій і людей у свідомості певного персонажа. У результаті ми довідаємося не тільки й не скільки про подію, скільки про те, яквона зафіксувалася в того або іншого героя. Це дає можливість письменникові глибше розкрити внутрішній світ різних своїх персонажів. Більше того, оскільки читач не одержує готових авторських суджень, він волею-неволею включається в пошук істини, не тільки в змісті відгадування таємниць сюжету, якими Фолкнер щедро насичує свої романи, але й у плані відгадування таємниць людської душі. Іншими словами, Фолкнер включає читача в процес філософських роздумів, змушує його не просто сприймати поданий йому сюжет, а й активно мислити самому над проблемами, що піднімають письменником.
Проза Фолкнера виділяється - навіть у літературі ХХ століття - своєю ускладненістю, своїм глибоким психологізмом. Письменника часто дорікали в тому, що його стиль надмірно важкий для читання. Сам Фолкнер пояснював особливості свого стилю в такий спосіб: "Кожний знає, що його чекає смерть, що в нього залишилося порівняно мало часу, щоб зробити свою роботу, і я намагаюся зібрати всю історію людського серця, якщо можна так сказати, на кінчику свого пера. Крім того, для мене немає людини, що був би сам по собі, людина є сумою минулого. У дійсності немає такого поняття, як "був", тому що минуле існує сьогодні. Воно є частиною кожного чоловіка, кожної жінки, кожного моменту. Предки людини, його походження є його частиною в будь-який момент. Тому людина, характер в оповіданні в кожний момент дії є не тільки самим собою, він являє собою все те, що зробило його, і довга фраза їсти спроба увібрати його минуле й, можливо, майбутнє в момент дії".
Оповідальну манеру Фолкнера допомагає зрозуміти концепція часу, втілена в його прозі. Час у Фолкнера суб'єктивний. "Час, - писав він, - це текуча свідомість, що не існує інакше, як втілюючись в окремих людей. Немає ніякого "було", тільки "є". Якби існувало "було", ми не знали б прикростей і суму". Це відбилося й у мові, використанні дієслів теперішнього часу, у стильовій індивідуальності прози Фолкнера.
Для стилю Фолкнера характерний ще один прийом. Як правило, у його романах немає єдиного, що поступово розвивається сюжету. Навколо центрального сюжету звичайно співіснує ще безліч побічних сюжетів, вставних новел, анекдотів, які, здавалося б, тільки побічно пов'язані з безпосередньою дією. Не випадково, що багато шматків романів письменника спочатку друкувалися як самостійні оповідання. Така багатоплановість створює певне поліфонічне звучання добутку, одні історії доповнюють інші, іноді контрастують із ними, і в результаті народжується як би симфонія людського життя.
Навколо Фолкнера і його місця в американській і світовій літературі ведеться не мало суперечок. Фолкнера зараховують до модерністського напрямку в літературі. Насамперед, за ускладненість і витонченість його стилю. Але якщо в більшості модерністів ускладненість стилю з'являлася як самоціль, що як втрачає зміст гра зі словами, те Фолкнер, експериментував, прагнучи розширити арсенал засобів, що дозволяють глибше заглянути в душу людську, збагатити реалізм ХIХ століття новими можливостями.
Є ще одна сторона творчості Фолкнера, що певною мірою зближає його з модернізмом. Це зображення самих жорстоких, самих темних проявів людської натури, що займає багато місця в його романах. Але якщо модернізм по суті своєї антилюдяний, прагне принизити людини, показати йому його мерзенність і незначність, те Фолкнер ставить перед собою інші завдання, що зближають його з Достоєвським.
Найвищим досягненням Фолкнера - реаліста в зображенні типового "героя" сучасного американського суспільства став Флем Сноупс - головний персонаж трилогії "Сільце" (1940), "Місто" (1957), "Особняк" (1959).
Дія першого роману "Сільце" починається в 90-х роках XIX і доводить до 40-х років ХХ століття. Автор простежує історію роду на декількох поколіннях. Сноупси більше від усіх інших персонажів Фолкнера представляють сьогоднішню Америку. Дія відбувається в глухому, придуманому письменником окрузі Йокнапатофе, розташованому на півночі штату Міссісіпі. Крихітне сільце Французька Балка, перебуває в декількох кілометрах від головного округу Джефферсона. Самим багатим хазяїном колись пишної плантаторської садиби й навколишніх ферм є Білл Уорнер. Йому належать життєві основні центри - крамниця, млин, кузня. У його володінні й кращі землі цих місць, він править тут безроздільно й владно, виконуючи функції світового судді, шкільного піклувальника, політичного "боса".
Сноупси орендують у багатія Уорнера ферму, а один з них, Флем, наймається прикажчиком у крамницю Уорнерів і починає потроху займатися лихварством, а потім сміливішими фінансовими операціями. Життя ускладнюється в окрузі з появою нового елемента, чужого, хижого й безпринципного клану Сноупсів. Щось злісне ввійшло разом зі Сноупсами в життя округу. Особливо злісним виявився син старого Сноупса розважливий бандит Флем. Нерішучі фермери округу з відразою й жахом споглядають на незрозуміле для них просування Флема нагору. Рік назад вони бачили його в незавидній ролі прикажчика, а сьогодні він уже проходжується в крамниці як хазяїн.
Волею випадку Флем жениться

 
 

Цікаве

Загрузка...