WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Фрідріх Шиллер - Реферат

Фрідріх Шиллер - Реферат


Реферат
на тему:
ФРІДРІХ ШИЛЛЕР
?
ФРІДРІХ ШИЛЛЕР
(1759-1805)
Життя Шиллера припадає на час, коли роздрібнена внаслідок тридцятирічної війни на 365 князівств Німеччина стогнала під тягарем деспотизму, а знесилений народ іде не був здатним ні на яку політичну активність. Проте саме в цей період в Німеччині виникає широкий літературний рух, відомий під назвою "Буря і натиск" - рух, сутністю якого був пристрасний протест передової німецької молоді проти мерзенності та застаю в політичному житті країни, проти князівської тиранії, феодальної моралі й приниження людської особистості. Це справедливе обурення, цей гнів знайшли найкращий вияв саме у творах молодого Шиллера, поета, чий життєвий шлях був дуже тяжкий і передчасно звів його в могилу.
Фрідріх Шиллер - німецький поет, драматург, філософ. Його батько - Іоганн Каспар Шиллер - військовий фельдшер, мати - Доротея, уроджена Кодвейс, дочка трактирника. З І768 року майбутній поет почав відвідувати латинську школу. Як підданий герцога Вюртемберзького, батько змушений був віддати сина до так званої Карлової академії, де він без особливої зацікавленості спочатку вивчав .юриспруденцію, а потім - медицину. Вісім років (1773-1780) провів Шиллер у цьому розсаднику рабів, де панували шпигунство й стеження за учнями, категорично заборонялося спілкування із зовнішнім світом, а всі вихованці підкорялися найсуворішим дисципліні. Лише ночами Шиллер крадькома читати. Він багато разів перечитував твори Плутарха, оди й поеми Клопштока, ліричні вірші та роман "Страждання юного Вертера" свого старшого сучасника Гете. Пізніше захопився Шекспіром. Вийшовши з академії після її закінчення, Шиллер назначений полковим лікарем, одержував за службу жалюгідні гроші.
Над першою драмою "Розбійники" Шіллер почав працювати, ще перебуваючи в академії. У 1781 році драма завершена, а 13 січня 1782 року "Розбійники" були вперше показані на сцені Мангеймського театру. Вистава мала колосальний успіх. Потім пішли тріумфальні вистави в багатьох інших містах Німеччини. Незважаючи на те, що постановники часто на свій смак чи за цензурою свавільно калічили текст п'єси, а дія була перенесена із сучасності в XVI століття, неможливо було знищити головного - пафосу драми, шляхетність помислів розбійника Карда Моора, який вирішив у своїй батьківщині викорінити поодинці зло та беззаконня.
Шиллер дав своїй драмі два епіграфи, що визначають Певну думку п'єси, Перший епіграф: "На тиранів !" свідчить пре те, що зміст й спрямований проти тиранства; Другий епіграф з Гіппократа: "Що не зціляють ліки, зціляє залізо. Чого не зціляє залізо, зціляє вогонь" - указував на засоби боротьби з тиранією.
Головний герой драми Карл Моор - студент, якого, як і автора, захоплюють життєписи великих мужів Греції що їх склав, історик Плутарх. Він мріє перетворити Німеччину на республіку. Кара Моор - перший Шіллерівеький герой-ідеаліст і ентузіаст, який мріє про звільнення всього людства. Його рідний брат Франц - повна йому протилежність. Цинік, який нехтує людьми, він оббрехав Карла. Франц саджає батька за грати, зазіхає на честь нареченої брата Амалії, зраджений братом і проклятий батьком Карл Моор стає проводирем загону розбійників, щоб здійснювати силою зброї справедливість. Шляхетні розбійники на чолі з Карлом карають злочинних багатіїв і захищають бідняків. Однак незабаром насильство п'янить розбійників, жорстокість стає звичкою. Карл Моор осягає, що злодіяннями мир виправити неможливо, таму; вирішує віддатися в руки правосуддя. Але, оскільки за його голову обіцяна щедра нагорода, Карл хоче, щоб його видав який-небудь бідолаха, який має потребу в грошах. У фіналі виявляється характерна еволюція шіллерівського героя: коли не можна врятувати все людство, слід пробувати допомогти хоча б одній нещасливій людині.
Уже в першій драмі Шиллер сподівається не на силу, а на моральне виправлення суспільства. Шалена пристрасність персонажів, поетичність, їхньої мови, що місцями переходить у брутальність, напруженість сюжету зробили "Розбійників" зразковим надбанням "бурі й натиску" - провідного літературного напрямку Німеччини 70-80-х, років. Герцог Вютемберзький, довідавшись про виставу, наказав посадити автора "Розбійників" на гауптвахту й заборонити йому писати що-небудь, окрім творів з медицини.
Шиллер вирішив покинути володіння карликового деспота. У ніч на 23 вересня 1782 року, скориставшись сум'яттям пишних придворних торжеств на честь російського цесаревича Павла Петровича, який був одружений з племінницею герцога Карла Євгенія, автор "Розбійників" таємно втік з Вюртемберга. П'ять років тривали бездомні блукання, болюча убогість і завзята боротьба за визнання серед німецьких читачів і театральної публіки.
Слідом за "Розбійниками" Шіллер створює другу драму, але вже на історичному матеріалі: "Змове Фієско в Генуї" (1782), жанр якої він визначив як "республіканська трагедія". Дія драми відбувається в Італії в 1547 році.
В історію світової драматургії п'єса "Підступність і любов" (1783) увійшла як перша "міщанська трагедія". До Шиллера в трагедіях діяли винятково монархи й аристократи, третій стан дозволялося зображувати тільки в комедіях. У драмі "Підступність і любов" Шиллер довів, що трагічні колізії можливі, а часом неминучі в житті простої скромної людини - "міщанина", за поняттями того часу.
Одночасно з драматургією Шиллер присвячує себе поезії. У його віршах думка завжди переважає над почуттям, міркуючи над різними явищами життя, він черпає аргументи в античній міфології чи ренесансному мистецтві. Оспівуючи прекрасну даму, він величає її Лаурою, не тільки виражаючи тим самим піднесений платонічний лад почуттів, але й заявляючи себе прихильником італійського гуманіста Франческо Петрарки. Обидва поети віддаються роздумам над тим, чому так необхідна любов людині та людству. На думку Шіллера, що він її успадкував від античних мудреців, усі частки величезного розрізненого світу возз'єднує сила любові. Любов дає життя, без неї світ і природа мертві. Пристрасть, що оспівується поетом, до Лаури - велике благе почуття, тому що воно - необхідна сполучна частка світобудови.
У Карловій академії викладав філософію талановитий педагог і вчений Абель, який став згодом другом Шиллера. На майбутнього поета лекції Абеля справили сильне враження. Професор доводив визначність наперед світової гармонії. Спираючись на вчення німецького філософа і вченого Лейбниця, він прагнув прищепити своїм вихованцям оптимістичне світосприймання, вселити любов до ближнього, наставляв їх на шлях пізнання навколишнього життя. Лекції Абеля не минули для Шиллера марно. Найбільш відчутним є вплив його філософської концепції в одному з найвідоміших творів Шиллера "Ода радості", в основу якого покладено властивий Шиллеру принциповий оптимізм, віру в людяну, переконаність у тому, що люди можуть і повинні зріднитися один з одним.
Цей вірш зажив світової слави завдяки тому, що Бетховен завершив 9-у симфонію грандіозним хором на його текст.Після кількох невдач у Мангеймському театрі, директор якого Дальберг під різними

 
 

Цікаве

Загрузка...