WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Шота Руставелі - Реферат

Шота Руставелі - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
ШОТА РУСТАВЕЛІ
?
ШОТА РУСТАВЕЛІ
(рр. народження і смерті невідомі)
Шота Руставелі - видатний грузинський поет XII століття, автор славнозвісної поеми "Витязь в тигровій шкурі" (інша назва "Витязь в барсовій шкурі"). Невідомо точно де,- чи в караязькому степу, над притоками Кури, чи в долині месхетських гір, чи під склепінням феодального замку вельможних Багратіонів,- народилася дитина, якій доля дала безсмертя.
Народні перекази не одностайні щодо походження великого поета. Одні казали, що він родом із вельможної сім'ї, інші розповідали, що багатий дядько взявся виховувати бідного небожа, осиротілого ще з дитинства. Можливо, він народився в кінці 60-х або на початку 70-х років. Вірогідною датою його народження є 1166 рік. Як свідчать далі народні перекази, дядько постарався дати небожеві досконале для того часу виховання. Шота вивчився в одному з найбільших монастирів Месхетії - Зарзимі й був визнаний гідним продовжувати навчання в тодішній найвищій школі - в кахетинській академії в Ікалто.
Академія в Ікалто, заснована царем Давидом Будівником, була визначним осередком того часу. Вона згуртувала навколо себе цілий ряд вчених і філософів, які не тільки пересаджували на грузинський грунт, класичну мудрість Платона та Арістотеля, але й продовжували та розвивали філософську діяльність, що завмерла на той час у Візантії під тиском християнської реакції. Умови Грузії того часу давали більше волі вченим - продовжувачам класичної грецької філософії, що й сприяло появі таких філософів, як Іоанн Петріці, який познайомив грузинський народ з неоплатоніком Проклом, переклавши його "Союз", і який дав сам низку видатних філософських творів, ставши одним із найвидатніших представників грузинської філософської думки XII століття. На чолі цієї плеяди філософів і вчених стояв Арсеній Іколтоелі, який, за легендою і був учителем Шота в акашмії. Тут і почали формуватися зерна того неоплатонівського світогляду, що зміцніли в душі молодого поета від час його подальшого навчання в афінських та олімпійських монастирях Греції, куди виїхав Шота після закінчення академії в Ікалто. Важко сказати, що в цих переказах про шкільні роки Руставелі є правдою, а що створено народною уявою, проте сама поема свідчить про високу філософську освіченість поета, який був на рівні найпередовіших думок свого часу. З поеми видно, що подальша доля поета була міцно пов'язана з двором цариці Тамар, яка довершила процес об'єднання Грузії в одну централізовану державу, приборкавши самостійність дрібних феодальних володарів та створивши підвалини для того розквіту старої грузинської літератури, яка, крім славнозвісного Руставелі, мала ще таких поетів, як Чахрукадзе і Шавтелі, оди яких до цариці Тамар та її чоловіка Давида Сослані збереглись дотепер. Руставелі у своїй поемі згадує про також колись написані ним "непогане добрані оди" ва славу Тамар, але ці твори Руставелі не збереглися.
Професор Павел Інгороква перевірив, хто виїздив з Грузії до Єрусалима у Хрестовий монастир. Легенда вказує на єдиного славного грузина, близького до царського роду і до самої цариці Тамари тодішньої володарки могутньої Грузинської держави,- на її поета Шота Руставелі, себто Шота Руставського (той, хто походить з Руставі чи є володарем Руставського замку). Селищ із такою назвою є в Грузії кілька. Одне з них - у східній провінції, яка має стародавню назву Месхетія. Є й неподалік Тбілісі село Руставі. У XII столітті воно було феодальним володінням роду еретське-руставсіжих Баграінів - однією з гілок династії Багратіогов, яка тоді правила Грузією. Літописи, згадуючи про власників міст Ереті та Руставі - про цю провінційну парость царського роду, відзначали придворну кар'єру, яку зробив за часів цариці Тамари один з представників руставських Багратіонів - Шота: він - "даний, хто на початку ХІІІ століття мав у Грузії почесний титул мечурчлета - ухуцесі. Про нього збереглися певні історичні відомості, біографічні факти. За походженням він був з Месхетії, але його предки були вже месхами, як автор каже в прикінцевих строфах "Витязь у тигровій шкурі" - "так пишу я, месх "визнаний, родом з селища Руставел". Дещо у відомій біографії Шота Багратіоні збігається з тим, що твердять про автора славетної поеми, народні перекази й слова самої поеми, дещо не збігаються. Професор Інгороква вказує на сваволю переписувачів книг, які залюбки додавали щось своє до переписуваного. Так було й з текстом поеми Руставелі "Витязь в тигровій шкурі". Шота Руставелі стояв близько до центру грузинського політичного життя, а також політичного міжнародного життя, яким був двір цариці Тамар. У свою поему він вклав "сторичний досвід, свідком і учасником якого був сам. Взагалі, головне джерело свідчень про нього - пролог присвячений цариці Тамар (1184-1213), у якому Руставеяі возвеличує і оспівує царицю і її чоловіка Давида Сослані. Десь близько 1187 року - не раніше 1184 і не пізніше року 1207 - Швга створив свого "Витязя в тигровій шкурі". У тексті поеми є ряд історичних та літературних вказівок, що дають змогу більш-менш точно визначити ті роки, коли вона могла бути написана. "Витязь в тигровій шкурі" мав бути написаний, в усякому разі, до 1213 року - до року смерті Тамар, що її так гаряче оспівує поет.
Народна легенда оповідає що поет був відзначений Тамарою, яка висунула його на значну придворну посаду царського бібліотекаря. Коли Руставелі приніс Тамар свого "Витязя в тигровій шкурі", то цариця, вшановуючи поета, дала йому на відзнаку золоте перо, щоб той носив його на шапці. З цим пером і зображують Руставелі всі художники. Поет нібито закохався в царицю і не зміг приховати своїх почуттів. Тамар розгнівалася, Шота повинен був тікати з батьківщини. Притулок він знайшов у Єрусалимі, в монастирі св. Хреста. У 1966 р було встановлено, що Шота реставрував і розписав грузинський монастир св. Хреста. Він, мабуть, став ченцем цього монастиря, але монастирська братія не забула про значну роль, яку відіграв їхній брат на далекій батьківщині, і в пишних шатах його було змальовано на надмогильній фресці, і гучним титулом візира була оздоблене його ім'я в заупокійній згадці. Рік смерті; Шота Руставелі невідомий, скоріше за все десь між 1212 - 1216 роками, Знайдена в Хрестовому монастирі фреска, а також заупокійна згадка в монастирській книзі - ці два документи дають підстави більш-менш певно твердити, що автором славнозвісної поеми був Шота Багратіоні.
На фресці грузинською мовою написано, що похований Шота просить Бога зласкавитися над ним, а зображена там людина в грузинському одязі світського вельможі - єдиний правдивий портрет великого грузинського поета.
"Витязь у тигровій шкурі"
"Витязь у тигровій шкурі" - не перший твір Руставелі він сам зізнається, що продовжує оспівувати ту, котру оспівував і раніше. Поема позначена високою творчою зрілістю автора.
У пролозі два рази згадується автор поеми Руставелі (точніше Руставелі); що означає володар Руставськога замку або "виходець ізРуставі". Ім'я поета - Шота засвідчено і в іконографічних літературних пам'ятках, починаючи з ХІІІ століття.
"Витязь в тигровій шкурі" - поема про любов і дружбу. Її сюжет розгортається на великих географічних просторах, і охоплює значні території; персонажі поеми .- це представники різних народів (в тому числі й вигаданих). Події відбуваються динамічно й легко. Автор, вміло користуючись прийомом сюжетного маскування, правдиво зобразив різноманітну і складну дійсність Грузії XII століття, виказав свої релігійно-філософські та соціально-політичні погляди. Незважаючи на складний сюжет, "Витязь в тигровій шкурі" - композиційно довершений, поетичний твір, у якому із суворою симетричністю поєднуються два основні цикли розповідей - індійський і арабський. В розвитку сюжетної дії Руставелі глибоко розкриває характери персонажів, їхній багатий духовний світ. Поглиблена психологічна характеристика героїв і яскраве зображення внутрішньої суті явищ - риси творчого новаторства Руставелі. Він створив борців за торжество справедливості і щастя. Персонажі поеми являють собою образи людей того часу. Героїню поеми красуню

 
 

Цікаве

Загрузка...