WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Шекспір - перший класик світової літератури - Реферат

Шекспір - перший класик світової літератури - Реферат

присвятив свого часу п'єсу "Річард НІ". Філософський смисл "Макбета" розкритий у словах головного героя:
...Та здійсниться суд Ще в нинішнім житті. І той, хто вчить Кривавої науки, мусить сам її боятись: вірне правосуддя Убивчий трунок наш само підносить Донащих уст...
У великіх трагедіях другого періоду творчості Шекспір відобразив кризу англійського гуманізму початку XVII ст. Він прагнув розв'язати в них найскладніші й найактуальніші проблеми сучасності.
У роздуми й слова своїх героїв Шекспір, звичайно, вклав багато власних думок, почуттів і переживань, але цілком ототожнювати його з жодним із цих героїв, зрозуміло, не можна. У самого Шекспіра ніколи не було того глибокого песимізму та відчаю, тієї втрати довіри долюдей, які властиві Гамлету, Отелло, Лірові. Шекспір завжди вірив у прийдешнє визволення людства від зла й брехні, в остаточну перемогу правди і справедливості. У цьому сенс епілогів усіх його великих трагедій. Шекспір був переконаний, що доля людини - результат взаємодії певної особистості з навколишніми обставинами. Він переконливо довів, як у сучасному йому світі найбільш благородні, розумні й обдаровані люди гинуть під навалою темних, ворожих чистоті й людяності сил (Гамлет, Отелло, Лір), з якою легкістю душами людей оволодіває інколи зло і до чого це призводить (Клавдій, Макбет).
Трагедія"Гамлет"
Основні деталі сюжету "Гамлета", "найблискучішого діаманта у променистій короні царя драматичних поетів" (В. Г. Бєлінський), Шекспір запозичив із старовинної хроніки ісландського літописця XII ст. Саксона Граматика.
Суть його розповіді така: колись у Ютландії правив Хор-венділ, який мав сина Амлета. Брат Хорвенділа, Фенго, з яким він ділив владу, був заздрісною й підлою людиною. Вирішивши захопити одноосібну владу в країні, він убив свого брата Хорвенділа й одружився з його вдовою Герутою, матір'ю Амлета. Останній вирішує помститися за батька. Щоб обманути дядька й довколишніх, він прикидається божевільним. Один з придворних Фенго (у Шекспіра - Полоній) вирішив перевірити, чи справді Амлет безумець, і вивідати його секрети. Він сховався під ліжко, щоб підслухати розмову Амлета з матір'ю. Проте, увійшовши до кімнати, обережний Амлет старанно обшукав усі її куточки. Виявивши придворного, він вбив його, розрізав труп на шматки і, зваривши їх в окропі, викинув свиням. Переляканий Фенго відправив Амлета з двома придворними до Англії, їм він передав листа, у якому просив англійського короля позбутися Амлета. Проте на шляху до Англії Амлету вдалося підмінити листа, і англійський король замість нього стратив посланих з ним придворних, а самого Амлета зустрів з пошаною та повагою. Скоро Амлет одружився з дочкою англійського короля, після чого, на чолі добірної дружини, повернувся на батьківщину і жорстоко розправився з убивцею свого батька та зрадниками-придворними. Пізніше Амлет був убитий на полі бою іншим своїм дядьком, королем Данії Віглетом.
"Гамлет" - одна з найбільш "театральних" п'ос світової драматургії. За напруженістю і багатством дії вона взагалі, можливо, не має рівних. В основі Шскспірової п'сси лежить доля Гамлета, і цілком природно, що саме з ним пов'язана головна лінія дії трагедії. Проте Шскспір не обмежує себе розкриттям тільки однієї людської долі й одного характеру. У кожного з провідних героїв трагедії своє життя, своя історія і своя драма, і всі вони виявляють свого індивідуальність в дії.
"Гамлет" - твір багатотемний і багатопроблсмний. У сюжеті трагедіїорганічно поєднані такі різноманітні й важливі теми, як кохання, дружба, сім'я, обов'язок, суспільні відносини, совість, честь, вірність. Це певною мірою утруднює визначення жанру трагедії, тому це питання трактувалося по-різному. Проте сама .специфіка тематики й проблематики дає змогу віднести "Гамлета" до жанру філософської трагедії. Можна сказати, що це - найбільша філософська трат сдія світової драматургії.
На українській сцені "Гамлета" вперше було поставлено в Києві в 1837 р. У 1956 і 1957 pp. перм'єри "Гамлета" відбулися у Харківському українському драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка та Львівському українському драматичному театрі ім. М. Заньковецької.
Творчість Шекспіра - одна з найвищих вершин літератури доби Відродження. Вона га рмонійно поєднує в собі елементи ренесансного класицизму (вплив Сенеки в "Річарді III", Плавта в "Комедії помилок"), високу романтику (майже всі комедії, "Ромео і Джульєтта"), фантастику ("Сон літньої ночі", "Буря"), характерні ознаки пасторалі ("Як вам це сподобається", "Зимова казка"). Основу художнього методу ІДекспіра становить поетичний реалізм. Твори Шекспіра відбивають правду
1 У дослівному перекладі назва цієї комедії звучить "Назвіть, як хочете".
життя, її найпіднесеніші, найпрекрасніші, найтрагічніші моменти. Шекспір використовує розмаїття жанрів лірики, широко відомих у тогочасній літературі (сонет, канцону, епіталаму, альбу та ін,), досвід класиків античного світу та провідних англійських драматургів. Трагедії Шекспіра свідчать про його широку ерудованість у сфері досягнень ренесансної думки (зокрема, про його ґрунтовну обізнаність з "Дослідами" Мішеля де Монтеня).
Шекспір був першим класиком світової літератури, який дав глибоке психологічно й логічно зумовлене зображення характерів у розвитку. Геніальність Шекспіра виявилася й у його мистецтві зображення руху історії, виникнення та розвитку ключових історичних подій. Найважливішим художнім відкриттям Шекспіра було його глибоке проникнення у внутрішній світ людської особистості, зображення діалектики душі. Тому Шекспіроні герої' завжди поєднують типове з неповторно індивідуальним.

 
 

Цікаве

Загрузка...