WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → "Зачарована Десна" О.Довженка - казка генія про власне дитинство. Проблематика твору. Характери. Поетика Довженкової автобіографічної кіно - Реферат

"Зачарована Десна" О.Довженка - казка генія про власне дитинство. Проблематика твору. Характери. Поетика Довженкової автобіографічної кіно - Реферат


Реферат на тему:
"Зачарована Десна" О.Довженка - казка генія про власне дитинство. Проблематика твору. Характери. Поетика Довженкової автобіографічної кіноповісті (Урок).
Мета: Познайомити старшокласників зі змістом Довженкового автобіографіч-ного твору, Проаналізувати фабулу, дати характеристику образам-персонажам, попрацювати над художніми особливостями. Вивчити основні ознаки кіноповісті. Прищепити любов до України та її природи.
Хід уроку
І. Актуалізація і корекція опорних знань
1. Розкажіть про дитячі роки Сашка Довженка та його батьківську сім'ю. Додаткові запитання: До чийого з вивчених вами раніше дитинств подібне дитинство майбутнього кінорежисера? Які автобіографічні твори про дитинство ви читали? Якою постає світ дитинства у повістях М.Стельмаха "Щедрий вечір" та "Гуси-лебеді летять", у повісті Б.Лепкого "Казка мойого життя", у першій частині епопеї У.Самчука "Волинь" - "Куди тече та річка"
2. Розкажіть про становлення таланту О.Довженка (20-30-і роки XX ст.).
Додаткове запитання: Що особливо вас схвилювало, коли ви читали про молодого Довженка? Як ви особисто ставитеся до наміру молодого кіно-митця вивести українську кіноматоргафію на світовий рівень?
3. Розкрийте тему: "О.Довженко і Друга світова війна".
Додаткове запитання: Чому Сталіну не сподобалася "Україна в огні". Як ви ставитеся до позиції Довженка стосовно цього твору й чому ставитеся саме так?
4. Розкажіть про повоєнне життя і творчість О.Довженка.
Додаткове запитання: Як ви особисто ставитеся до потреби перепоховати прах митця в Україні й до повного видання його творів?
ІІ. Виклад нового матеріалу
Епіграфом для уроку рекомендуємо використати уривок з вірша О.Гончара:
О рідний краю! Сонячна блакить!
Солодкий запах суму і озону!
Хіба тебе я можу не любить,
Мою колиску срібнодзвонну?!
"Зачарована Десна" О.Довженка не є складним для учнівського сприйняття твором. Його взагалі можна було б вивчати й семикласникам, але оскільки прог-рама рекомендує в 11 класі, то мусимо порушувати хронологічний порядок і йти за принципом "від простого до складного", аналізуючи написану набагато пізніше "Зачаровану Десну" перед "Щоденником" і "Україною в огні".
На самому початку уроку варто спитати учнів, що вони довідалися про роботу О.Довженка над "Зачарованою Десною" з біографії, коли і де вперше цей твір був надрукований. Слід нагадати, що візія-привид Сіверської землі у спогадах постала перед Довженком у 1942 році, про що й з'явилися записи в "Щоденнику" (один ми вже цитували на попередньому уроці, другий, від 2 квітня 1942 року звучав так: "У мене був дід, похожий на Бога. І коли я молився Богу, я бачив на покуті ніби портрет діда, а сам дід лежав на печі і кашляв"), а писати твір він взявся, очевидно, аж після війни. Спочатку була публікація у третьому номері журналу "Дніпро" за 1956 рік, а окремою книгою "Зачарована Десна" вийшла у 1957 році уже після смерті автора й відразу ж набула серед читачів великої популярності. Сам Довженко визнавав, що писав твір насамперед для своїх рідних - матері і сестри, про що повідомляв їм у листах від 9 листопада 1946 і 3 квітня 1947 років. Витяги з цих листів природно могли вписатися в загальне тло самої автобіографічної кіноповісті: "Пишу одну повість про діда, батька, матір і про все, одне слово, наше сосницьке життя, ще коли я був маленьким..." та "Драстуйте, дорога моя старенька мамо! Христос воскрес! Не вдалося, на жаль, приїхати до Вас на Пасху, робота грішна не пускає... Поздоровляю з празником Пасхи. Я пригадав отут на самоті всі паски, що Ви колись пекли нам, лаючись голосно і проклинаючи діда й Параску, заклинаючи оті паски од недоброго ока. І треба правду сказати - добрі паски уміли Ви виготовляти, пошли Вам бог життя до ста літ. Часом, було, у челюсті впекались, і витягали її боком. І їли тиждень аж до Провід. Да окорок гризли. Словом, багато було кумедних отаких дрібничок. А зараз порозумнішали, стали серйозні та вчені. От і паска дуже поменшала. Не така вже пухка, вже без шафрану, і не то що в челюсті не впирається, ні в що вже не впирається. Вже її немає. Та й пощо вона, мамо моя сива. Вже у людей хліба нема. Хліба... нема..." (йдеться про голод у 1947 - О.С.)
За світосприйманням О.Довженко належить до трагічних романтиків, через що майже всі його твори зболені й надривні. "Зачарована Десна" - на диво світлий і легкий твір. Народжений він з ностальгії за недосяжною для автора Україною. У листі від 2 жовтня 1956 року до львівського театрального колеги С.Пономаренка кінорежисер писав: "Дуже сумую за Україною. Тільки там, я вже почуваю, нікому я не потрібний. Скоро вийде моя книжка..."
Читаючи "Зачаровану Десну", ми на "вербових човнах" авторових спогадів потрапляємо у дивовижну Землю Обітовану, в нерукотворне царство райської природи й на її фоні - потужного українського менталітету, святості родини й України.
Оповідачем у цій кіноповісті є одночасно автор і малий Сашко як літературний персонаж. Дана пара центральних героїв існує то як нерозривне і єдине ціле, то дорослий митець відступає на задній план, лише зрідка коментуючи якісь події з точки зору зрілої людини ( наприклад, дитя дошкільного віку навряд чи може зробити висновок, що батько потопив свої кораблі в шинку або що статурою Петро Довженко був такий красивий і досконалий, що з нього можна було ліпити античних героїв) чи за допомогою зсуву художнього часу роблячи проекції на війну або повоєнне життя в Україні.
Розповідь ведеться від першої особи. Основна частина твору є сповідальною.
Після цього переходимо до аналізу образів. Безперечно, в нашому посібнику нема необхідності ці образи розкривати - вчитель і старшокласники осилять цю роботу й самі.. Придумає учитель і більшу частину запитань до класу самостійно. Ми ж подаємо лише ті проблемні запитання, які проливають нове світло на кіноповість:
- У "Зачарованій Десні" є ліричний опис городу. На основі власних
спостережень за текстом доведіть, що навіть буденний сільський город Довженко бачить очима кінорежисера й буквально змальовує цікаві кадри, маючи власну точку зору на красу.
- Розкрийте образ матері. Зупиніться на її ставленні до книги, до святості
хліборобської праці, до ворожбитства, до жебраків. Кого мати називала "рідними ворогами" і як пояснювала зміст картини, яка називалася "Страшний Суд" і у верхній частині якої було зображено рай, а у нижній - пекло? Кого впізнавала мати на цій картині? Чому матері хотілося бути обраною Богом і з якої причини вона взялася лікувати людей? Що з того вийшло? Чи можна вважати гумористичні сцени зневагою до неньки?
- Яким постає у творі Петро Довженко? Чи ідеалізує батька автор? Чому
наділяє романтичними рисами? Чи вірите ви в те, що Петро Довженко міг поховати дітей без священика? Чому такий епізод введено у твір?
- Розкрийте образи Довженкових дідів - Семена і Тараса. Що вам найбільше
сподобалося в їх характерах?
- Дайте характеристикуколоритному образу прабаби Марусини. Як ви думаєте, вона дійсно не любила малого й бажала зла Сашкові? У чому саме полягав "талант" цієї жінки? Як в народі ставляться до тих, хто любить проклинати і чому? Як саме у "Зачарованій Десні'" за допомогою гіпербол розкрито страшну силу прокльонів?
- Розкрийте образ дядька Самійла. Чи можна назвати цей персонаж типовим
національним характером? А інші персонажі?
- Чи с у "Зачарованій Десні" картини, виписані з доброзичливим гумором? А
сатиричні?
- Розкрийте образ малого Сашка і на основі власних спостережень доведіть, що перед нами типовий українець, в якому вже помітні майбутні паростки неабиякого таланту, розвинена творча уява, глибока душа, кришталева чистота світосприймання й вроджене бажання прожити без гріха. Як ви вважаєте, чи доречними є епізоди Сашкових дитячих страждань і мук? Чому? Про що вони свідчать?
Останні сторінки "Зачарованої Десни" - глибоко філософські. Відчувається певна патетика. Довженко називає річку свого дитинства непорочною дівицею, акцентуючи на тому, що в ті часи вона ще не була зґвалтована прогресом, вода в ній мала чистоту дівочої сльози. Філософські роздуми Довженка над проблемою людини й природи вражаючі, їй треба відвести кілька хвилин на уроці, підкреслити, як, почувши від діда, що раніше природа була більш багатою і розкішною, тяжко переживає Сашко, що поки виросте, краси не залишиться зовсім, як уявляє на тлі Десни та її берегів царя звірів лева, якому, на думку дитини, якраз і доцільно жити тут, як "підслуховує" розмову коней, як на власні очі переконується в небаченій щедрості землі української. Довженкові слова: "Вбігаю в ліс-гриби. У лози ожина. В куші - горіхи. В озері воду скаламучу - риба" - з більш афористичним біблійним висновком У.Самчука з "Волині"( варто, щоб хоч найсильніші учні прочитали її першу частину "Куди тече та річка" для порівняння з "Зачарованою Десною" - О.С): "Прийди і пий воду життя даром".
IIІ. Первинне усвідомлення поданого матеріалу
Варто, щоб учні виписали такі уривки із "Зачарованої Десни" й пояснили, як їх розуміють, який підтекст вкладено в слова:
а) " Я син свого часу і весь належу сучасникам своїм";
б) " Сучасне завжди на дорозі з минулого в майбутнє. Чому ж я мушу зневажати все минуле? Невже для того, щоб навчити онуків ненавидіти колись
дороге й святе моє сучасне, що стане теж для них колись минулим?..";
в) "Благословенна будь, моя незаймана дівице Десно, що, згадуючи тебе вже
много літ, я завжди добрішав, почував себе невичерпно багатим і щедрим.
Так багато дала ти мені подарунків на все життя";
г) "Щасливий я.., що лічив у тобі зорі на перекинутому небі, що й досі,
дивлячись часом униз, не втратив щастя бачити оті зорі навіть у буденних
калюжах на життєвих шляхах."
IV. Домашнє завдання:
Вміти аналізувати образи та проблематику. Виписати три афоризми. Скласти плани до образів Сашкових батька, матері, прабаби Марусини. Прочитати "Щоденник" О.Довженка, зробити закладки на тих сторінках, які найбільше вразили.
Loading...

 
 

Цікаве