WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Данте Аліг'єрі (1265—1321) - Реферат

Данте Аліг'єрі (1265—1321) - Реферат


Реферат на тему:
Данте Аліг'єрі (1265-1321)
?
Більше шести століть пройшло з того дня, коли прах Данте був укладений в мармуровий саркофаг, встановлений в Равенне в церкві Сан-Пьер-Маджоре, але образ великого поета і його творіння, його "Комедія", - вже найближчим поколінням що прозве "божественною", залишаються високими духовними орієнтирами людства. Кожна нова епоха культури, приносячи з собою інший світогляд, інше знання, інші цінності, незмінно зверталася до творчості Данте як до абсолютного зразка і непогрішимої міри своєї духовної спроможності. У Росії до нього зверталися Пушкін, Гоголь, Блок, Брюсов. Фактом російської культури "Божественна Комедія" стала завдяки чудовому перекладу М. Л. Лозинського, відміченому в 1946 р. Державною премією. Більше десяти років продовжувалася робота над перекладом. Завершував її М. Л. Лозинський в обложеному Ленінграді, у важких умовах блокади. В розпал війни було видане "Чистилище", в рік перемоги - "Рай". Не було паперу, не було друкарських робітників, але книгу все ж таки випустили: "Божественна Комедія" дійшла російського читача під час найбільшого всенародного випробування, Випадковості в цьому немає.
Образ Данте вже за життя був оточений легендами: перехожі з трепетом поглядали на людину, смугляве обличчя якого здавалося навіки обпаленим язиками пекельного полум'я. І ми, в нашій сучасності, хоча і іншими очима, дивимося на нього все так само: як на людину, що осмілилася зійти до осереддя зла, щоб знайти шлях до світла. Подорож по скелястих обривах пекла не здається нам, не віруючим в пекло, наївною фантазією; зустрічі з людьми, кістки яких давно зітліли, а імена покриті забуттям, не залишають нас байдужими; нездійснені пророцтва, невірні, з погляду сучасної науки, пояснення природних і суспільних явищ не дозволяють дивитися на Данте звисока. Це взагалі неможливо: творчість Данте з тих вершин, які ніколи, ні на якому видаленні не можуть показатися невисокими горбиками.
Сходження до Данте - нелегка праця. Щоб зробити його, треба багато що подолати і багато від чого відмовитися. Перш за все забути про читання-відпочинок і читання - забаву. Читання Данте - це випробування, проба духовної зрілості, показник того, чи готовий ти, чи здатний підступитися до уселенських питань, питань життя і смерті, значення людського існування, відповідальності людини перед ближнім, перед батьківщиною, перед справою і, кінець кінцем, перед самим собою. Будь-який витвір мистецтва підводить до цих питань, але особливість "Божественної Комедії" у тому, що вона не дозволяє від них відхилитися, скинути напругу, ослабити роботу духу, закрити очі на суть і значення.
Бувають читачі геніальні: перед ними в шкільному, розжованому вздовж і поперек творі відкриваються небачені глибини, незаймані пласти ідей. Бувають читачі бездарні: вони і в "Братах Карамазових" не побачать нічого, окрім детектива. Читач "Божественної Комедії", яким би він ні був, не вольний вибирати свій шлях. Він примушений йти Дантовим шляхом, страчувати себе муками пекла, вогнем і водою чистилища змивати з себе душевну лінь і сліпоту, підносячись до зірок, відкривати для себе добро, істину і красу. Читання "Божественної Комедії" від завжди сповідь і спокутування,
Данте Аліґ'єрі народився у Флоренції, в другій половині травня 1265 р., в сім'ї не дуже знатної і не дуже спроможної, але з твердим достатком і міцно зберігаючої пам'ять про предків. Свого прапрадіда Каччагвіду, присвяченого в лицарі імператором Конрадом III, Данте помістив на небо Марса, серед воїнів за віру, Войовничим духом відрізнявся і дід Данте, Беллінчоне, першим в роду носячий фамільне ім'я Аліґ'єрі. Зате батько Данте був, мабуть, людина мирного складу: у політичній боротьбі, що приголомшувала Флоренцію, участі не брав, піклувався про сім'ю і потихеньку давав гроші в зростання.
Італія до середини XIII в. стала однією з найбагатших і процвітаючих країн Європи, Флоренція ж була одним з найбагатших міст Італії. Багатство створювалося торгівлею, ремеслами і крупними грошовими операціями, далеким прообразом сучасної банківської системи. Єдиної влади не було: у центрі угнезділось папська держава, на півдні розкинулося неаполітанське королівство, на всій же решті території держав було стільки ж, скільки крупних міст. Частина їх управлялася самодержавно, частина була республіками. Флоренція була республікою і на ті часи вельми демократичної (хоча і на її прикладі видно, наскільки середньовічне поняття і средневековиймасштаб народоправство відрізнялися від сучасних: політичні права і в ній залишалися привілеєм меншини).
Італійські міста-республіки, так звані комуни, давно упокорили феодалів, зірвали їх замки, переселили в місто під пильну опіку, звільнили селян, але миру не знайшли. Війни накочувалися на них ззовні, цивільні розбрати терзали їх зсередини. У політичних пристрастях низовинного було більше, ніж піднесеного, але самокорисливість, пожадливість, честолюбство, злість прикривалися всеосяжною широтою і величчю політичних ідей. Їх мало хто сповідав серйозно, але прапором вони служили справно. Партія гвельфов, до прихильників якої за традицією належав рід Аліґ'єрі, стояла за тата: тобто у принципі за ідею злиття духовної і світської влади, за з'єднання двох мечів в руках римського первосвященика, за всесвітню теократію. В кінці XIII в. ця ідея ще могла визначати реальну політику, зокрема, одним з останніх її ревнителів був тато Боніфацій VIII, якого Данте вважав винуватцем всіх своїх особистих нещасть і неучастій своєї батьківщини.
Партія гибеллінов тримала сторону імператора Священної Римської імперії, якого вже декілька сторіч вибирали з числа німецьких королів. Тим самим гибелліни надихалися ідеєю не менш стародавньої, не менш утопічної, але також, як ідея гвельфов, що не втрачала ні від старовини, ні від утопізму своєї привабливості: ідеєю відновлення єдиної світової держави. На початку XIV в., коли Генріх VII, імператор Священної Римської імперії, напав свій похід до Італії, навіть такому тверезому політичному мислителю, яким був Данте, здавалося, що ось-ось повернуться часи Цезаря і Серпня. Звичайно, дуже небагато були здатні мислити категоріями такого обхвату, і не вони, не ці категорій, визначали значення і напрям тієї боротьби за владу, яка велася в кожній комуні, в кожній міській раді, в кожному муніципальному магістраті, а іноді і прямо на вулицях і площах. Коли в кінці XIII в. Флорентійські гвельфи, що остаточно вигнали з міста гибеллінов, в свою чергу розкололися на дві партії, Чорні і Білі, то ніякої керівної ідеї за цим розколом вже не виявилося. Це була сутичка не

 
 

Цікаве

Загрузка...