WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → М.С.Гумільов – життя і творчість - Реферат

М.С.Гумільов – життя і творчість - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
М.С.Гумільов - життя і творчість
Перша чверть двадцятого століття була наповнена великими історичними подіями, і, як завжди, переломні роки Росії породили багато письменників і поетів, критиків і філософів. Серед них у роки, про які мова йде, активно вели творче життя Лев Толстой, Іван Бунін, Купрін, Єсенін, Блок, Маяковський, Мандельштам, Андрій Білий і багато інших видних письменників, що брали участь у суспільній боротьбі і створювали добутки, що відбивали жаркі сутички протиборчих сил. Саме в таке неоднорідне літературне середовище і ввійшов Микола Гумільов. Він був щедро наділений від природи оригінальним талантом, згодом, на жаль, реалізованим не повною мірою. Він написав багато гарних і анітрошки не ворожих нам віршів і зробив багато чудових перекладів, і не можна писати історію російської поезії ХХ століття, не згадуючи про Гумільова, про його вірші, про його критичну роботу як автора книги про російську поезію, про його взаємини з Блоком, із Брюсовим, з іншими видатними поетами.
Поет виріс в родині корабельного лікаря. Батьки його переїхали в Царське Село. Хоча перший вірш поета був опублікований у газеті "Тіфліський листок" у місті Тіфлісі. Величезний внесок у творчість М. Гумільова вніс відомий у той час поет Інокентій Федорович Анненський.
Він був директором царскосільскої гімназії, у якій Гумільов випустив свій перший збірник віршів "Шлях конквістадорів".
М. Гумільов відразу заявив про особливий підхід до світу.
Конквістадор завойовував не землі, не країни, а нову любов, уплітаючи, у войовниче вбрання зірку долин, лілію блакитну, проникаючи в "таємниці чудових снів", добуваючи зірки з "заснулого небокраю".
Виникають "завжди живі, завжди могутні" "герої героїв": "блискаючи збруєю", вони піднімають "меч до великих воєн" в ім'я "божественної любові". Мужня інтонація наростає. Вольовий початок стає домінуючим. От воно - відмінність Гумільова від його старших сучасників: К. Бальмонта, А. Білого, А. Блоку (Брюсов вважав, що саме ним наслідував Гумільов). Назва "Шлях конквістадорів" відтіняло новизну обраної позиції. Ідеали затверджувалися в "битві" вогневій, навіть кривавій.
Гумільов прагнув наблизити можливу гармонію. На цьому шляху фантазія підказала образи богів, королів, царів і пророків - символи кари за слабість людей, усеїдність.
Він, як гроза, він гордо губить
У палаючій заграві мрії
За те, що він безмірно любить
Божевільно-білі квіти.
Жагуча тяга до прийдешніх зірок поезії тісно зв'язала "Шлях конквістадорів" з поезією початку ХХ століття. У ній, однак, Гумільов проклав своє русло.
У 1907 році він їде в Париж для продовження освіти. Але, віддаючись творчим захопленням, майбутній поет так і не закінчив Сорбони. Він почав видавати літературний журнал "Сиріус", співавтором якого була Ганна Горенко, знайома з ним ще по Царському Селу.
Гумільов прагнув стати знаменитим, але після публікації трьох тоненьких номерів "Сиріуса" літературне підприємство його закінчилося.
Там же, у Парижі, виходить у світ в 1908 році друга книга "Романтичні квіти". "Любов, у самому загальному змісті слова, є зв'язок окремого, і у Верхана (бельгійський поет - символіст; писав на французькій) зовсім не має почуття цього зв'язку", - писав Гумільов у період створення "Романтичних квітів", де драма нероздільної або невірної любові теж трактується розширювально. Як знак роз'єднання, відчуження людей друг від друга. Тому гіркота обманутого ліричного героя здобуває особливу значимість. А вічна тема - нові грані.
Більшість віршів має спокійну інтонацію. У неповторному вигляді оживляє поет легендарні мотиви, діє фантастичні перетворення. Екзотика, звичайно географічна й історична, визначає феномен Гумільова.
Не задовольняючи читанням і уявлюваними мандрівками по екзотичних краях, Г. відправляється у свою першу подорож в Африку, про що пише в листі батьку, але батько вважав це порожнім заняттям і не тільки не надіслав грошей, у яких дуже бідував Миколо, але і не дав свого благословення, сказавши, що спершу закінчити університет, тільки потім...
Але умовляння батька не були прийняті в увагу, і поїздка вчинилася на зекономлені гроші, що надсилаються батьками. Він заздалегідь написав кілька листів і попросив друзів, щоб вони відсилали їхнім батькам через кожні 10 днів.
У 1908 році Гумільов повернувся з Африки в Париж, а потім і в Росію.
Відношення до починаючого поета в літературних колах було не особливо доброзичливим. Не одержавши визнання в кружку Мережковських, Гумільов зустрічається з І. Ф. Аненським, знайомиться із С. К. Маковським (сином художника), що заснував журнал "Аполлон", і стає помічником по справах видання. Він друкує в "Аполлоні" вірші і ряд статей про російську поезію.
Так з'явився критик, що займається спеціально поезією, що не часто зустрічалася в російській літературі.
Гумільов написав цілу серію статей про ведучих поетів початку ХХ століття: про В. Брюсова, Ф. Соголуба, К. Бальмонта, Андрія Білого, С.Городецького, І. Буніна, Вяч. Іванова, М. Цветаеву, О. Мандельштама й інших своїх сучасників.
25 квітня Гумільов жениться на Ганні Андріївні Горенко, з якою він познайомився ще в ліцеї. У тому ж 1910 році у Гумільова вийшов новий, третій, збірник віршів "Перли". Кожен виступ Гумільова зустрічався в періодичних виданнях критично. Вихід у світ "Жемчугов" теж не залишився без такої уваги. З м'якою іронією В'ячеслав Іванов помітив, що автор збірника "у такій мері змішує мрію і життя, що зроблена ним самотня подорож за парою леопардових шкір в Африку дещо відрізняється від задуманого - у Китай - з метром Рабле...". А. Брюсов узагалі відмовив Гумільову в зв'язках із сучасністю.
Гумільов знаходив однакову "нецнотливість відносини" до художньої творчості в двох тезах: "Мистецтво для життя" і "мистецтво для мистецтва". Але

 
 

Цікаве

Загрузка...