WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Людовіко Аріосто - Шалений Роланд - Реферат

Людовіко Аріосто - Шалений Роланд - Реферат

восславив благодійного апостола, не забувши взяти із собою розум Роланда, лицар верхи на гиппогрифе спрямовується назад на Землю.
А на Землі вже багато чого перемінилося.
По-перше, лицарі, звільнені Астольфом на його східних шляхах, доскакали вже до Парижа, приєдналися до Рінальду, він з їхньою допомогою вдарив по сарацинах (грім до неба, кров потоками, голови - із пліч, руки-ноги, відрубані, - розсипом), відбив їх від Парижа, і перемога стала знову хилитися на християнську сторону. Правда, б'ється Рінальд упівсили, тому що душею його володіє колишня безмовна пристрасть по Анджеліці. Він уже пускається шукати її - але отут починається алегорія. В Арденському лісі на нього накидається чудовисько Ревнощі: тисяча очей, тисяча вух, зміїна паща, тіло кільцями. А на допомогу йому встає лицар Презирство: світлий шолом, вогненна палиця, а за спиною - ключ Безлюбов'я, що зціляє від нерозумних пристрастей. Рінальд п'є, забуває любовне божевілля і знову готове на праведний бій.
По-друге, Брадаманта, почувши, що її Руджьєр б'ється серед сарацинів поруч з деякою войовницею по імені Марфиза, загоряється ревнощами і скаче убитися і з ним і з нею. У темному лісі в невідомої могили починають рубатися Брадаманта і Марфіза, одна іншої відважніша, а Руджьєр марно їх рознімає. І отут раптом з могили лунає голос - голос мертвого чарівника Атланта: "Геть ревнощі! Руджьєр і Марфіза, ви - брат і сестра, ваш батько - християнський лицар; поки живий був, я зберігав вас від Христової віри, але тепер, вірно, кінець моїм працям". Усе проясняється, Руджьєрова сестра і Руджьєрова подруга укладають один одного в обійма, Марфиза приймає святе водохрещення і призиває до того ж Руджьєра, але той бариться - за ним ще останній борг паную Аргаманту. Той,отчаявшись перемогти в бої, хоче вирішити результат війни двобоєм: найсильніший проти найсильнішого, Руджьєр проти Рінальда. Розчищено місце, принесені клятви, починається бій, серце Брадаманти розривається між братом і улюбленим, але отут, як колись у "Илиаде" і "Енеиде", чийсь удар порушує перемир'я, починається загальне побоїще, християни долають, і Аграмант із деякими своїми поплічниками рятується на кораблі, щоб плисти у свою заморську столицю - Бизерту, що біля Тунісу. Він не знає, що під Бизертою чекає його найстрашніший ворог.
Астольф, злетівши з райської гори, збирає військо і поспішає по суші і морю вдарити з тилу на Аграмантову Бизерту; з ним інші паладини, що спались з Аграмантова полону, - а назустріч їм божевільний Роланд, дикий, голий - не підійдеш, не схопиш. Навалилися впятером, накинули аркан, розтягли, зв'язали, знесли до моря, вимили, і підніс Астольф до його носа судина з Роландовим розумом. Лише вдихнув він, прояснилися його очі і мови, і уже він колишній Роланд, і уже вільний від злобливої любові. Підпливають Карлови кораблі, християни йдуть приступом на Бізерту, місто узяте - гори трупів і полум'я до небес. Аграмант із двома друзями рятуються по морю, Роланд із двома друзями їх переслідують; на маленькому Середземному острові відбувається останній потрійний двобій, Аграмант гине, Роланд - переможець, війні кінець.
Але поемі ще не кінець. Руджьєр прийняв святе водохрещення, він приходить до Карлову двору, він просить руки Брадаманти. Але старий батько Брадаманти проти: у Руджьєра славне ім'я, але ні кола ні двору, і він краще видасть Брадаманту за принца Леона, спадкоємця Грецької імперії. У смертному горі Руджьєр їде прочь - помірятися силами із суперником. На Дунаї принц Леон воює з булгарами; Руджьєр приходить на допомогу булгарам, робить дива ратних подвигів, сам Леон любується невідомим героєм на поле бою. Греки хитрістю залучають Руджьєра в полон, видають імператору, кидають у підземну темницю, - шляхетний Леон рятує його від вірної загибелі, відплачує йому честь і таємно тримає при собі. "Я зобов'язаний тобі життям, - говорить вражений Руджьєр, - і віддам її за тебе в будь-яку мить".
Це не порожні слова. Брадаманта повідомляє, що вона вийде лише за той, хто подужає її в двобої. Леон смутний: проти Брадаманти він не вистоїть. І тоді він звертається до Руджьєру: "Поезжай із мною, вийди в поле в моїх латах, переможи для мене Брадаманту". І Руджьєр не видає себе, він говорить: "Так". На великому полі, перед обличчям Карла і всіх паладинів, довгий день триває шлюбний бій: Брадаманта рветься вразити ненависного нареченого, обсипає його тисячею ударів. Руджьєр влучно відбиває усі до єдиного, але жодного не наносить сам, щоб навіть ненавмисно не поранити кохану. Глядачі дивуються, Карл повідомляє гостя переможцем, Леон у таємному наметі обіймає Руджьєра. "Я зобов'язаний тобі щастям, - говорить він, - і віддам тобі всі що хочеш у будь-яку мить".
А Руджьєру життя не миле: він віддає і коня і лати, а сам іде в чашу лісу умирати від горя. Він і вмер би, не втруться добра фея, яка турбується про майбутній будинок Есте. Аеон знаходить Руджьєра, Руджьєр відкривається Аеону, шляхетність суперничає зі шляхетністю, Леон відрікається від Брадаманти, правда і любов тріумфують, Карл і його лицарі плескають. Від булгар приходять посли: вони просять свого рятівника собі на царство; тепер навіть батько Брадаманти не скаже, начебто в Руджьєра ні кола ні двору. Справляється весілля, свято, бенкети, турніри, шлюбний намет розшитий картинами в славу майбутніх Есте, але і це ще не розв'язка.
В останній день з'являється той, про кого майже забули: Родомонт. По обітниці він рік і день не брав зброї в руки, а тепер прискакав кинути виклик колишньому соратнику своєму Руджьєру: "Ти зрадник своєму королю, ти християнин, ти не вартий зватися лицарем". Починається останній двобій. Кінний бій - ратища в друзки, друзки до хмар. Піший бій - кров крізь лати, мечі вщент, бійці стислися залізними руками, обоє завмерли, і от Родомонт падає додолу, і кинджал Руджьєра - у його забралі. І, як у "Енеїді", до пекельних берегів "відлітає з хулою його душу, настільки колись горда і гордовита".
Список використаної літератури:
1. Літературна енциклопедія. - К., 1992.
2. Література середньовіччя. - М., 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...