WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Людовіко Аріосто - Шалений Роланд - Реферат

Людовіко Аріосто - Шалений Роланд - Реферат


Реферат на тему:
Шалений Роланд
(Orlando furioso)
"Шалений Роландо (Орландо)" - поема (1516-1532) Людовіко Аріосто (Lodovico Ariosto) 1474-1533, італійська література.
Це незвичайна поема - поема-продовження. Вона починається майже з півслова, підхоплюючи чужий сюжет. Початок її написав поет Маттео Боярдо - ні багато ні мало шістдесят дев'ять пісень під заголовком "Закоханий Роланд". Аріосто додав до них ще сорок сім своїх, а під кінець подумував про те, щоб продовжувати і далі.
Героїв у ній не злічити, у кожного свої пригоди, сюжетні нитки сплітаються в справжню павутину, і Аріосто з особливим задоволенням обриває кожне оповідання в самий напружений момент, щоб сказати: а тепер подивимося, що робить такий-то...
Головний герой поеми, Роланд, знайомий європейському читачу вже чотириста чи п'ятсот років. За цей час сказання про нього сильно перемінилися.
По-перше, іншим став фон історій. У "Пісні про Роланда" подією була невелика війна в Піренеях між Карлом Великим і його іспанським сусідом - у Боярдо й Аріосто це всесвітня війна між християнським і мусульманським світом, де на Карла Великого йде імператор Африки Аграмант, а з ним королі й іспанський, і татарський, і черкеський, і незліченні інші, а в мільйонному їхньому війську - два герої, яких світ не бачив: величезний і дикий Родомонт і шляхетний лицарський Руджьєр, про якого ще буде мова.
До моменту початку поеми Аріосто басурмани долають, і полчище їх стоїть вже під самим Парижем.
По-друге, іншим став герой. У "Пісні про Роланда" він - лицар як лицар, тільки найдужчий, чесний і доблесний. У Боярдо й Аріосто він до всього цього, з одного боку, велетень нечуваної сили, здатний голими руками бика розірвати навпіл, а з іншого боку, жагучий закоханий, здатний від любові втратити розум у буквальному значенні слова, - від цього поема і називається "Шалений Роланд". Предмет його любові - Анджеліка, принцеса з Китаю, прекрасна і легковажна, що запаморочила голову всьому лицарству на білому світі; у Боярдо через неї палала війна по всій Азії, в Аріосто вона тільки що бігла з полону Карла Великого, і Роланд від цього прийшов у такий розпач, що кинув правителя і друзів в обложеному Парижі та поїхав по світі шукати Анджеліку.
По-третє, іншими стали супутники героя. Головні серед них - два його двоюрідних брати: молодчина Астольф, добрий і легковажний авантюрист, і шляхетний Рінальд, вірний паладин Карла, втілення всіх лицарських доблестей. Рінальд теж закоханий і теж в Анджеліку, але любов його - нещаслива. Є в Арденському лісі на півночі Франції два чарівних джерела - ключ Любові і ключ Безлюбовья; хто поп'є з першого, відчує любов, хто з другого - відразу. І Рінальд і Анджеліка випили з того і з іншого, тільки не в лад: спершу Анджеліка переслідувала своєю любов'ю Рінальда, а він від неї втікав, потім Рінальд став ганятися за Анджелікою, а вона рятувалася від нього. Але Карлові Великому він служить вірно, і Карл із Парижа посилає його за допомогою в сусідню Англію.
У цього Рінальда є сестра Брадаманта - теж красуня, теж войовниця, і така, що коли вона в латах, то ніхто не подумає, начебто це жінка, а не чоловік. Закохана, звичайно, і вона, і ця любов у поемі - головна. Закохана вона в супостата, у того самого Руджьєра, що кращий із сарацинських лицарів. Шлюб їх вирішений долею, тому що від нащадків Руджьєра і Брадаманти піде знатний рід князів Есте, які будуть правити у Феррарі, на батьківщині Аріосто, і яким він присвятить свою поему. Руджьєр і Брадаманта зустрілися колись у бої, довго рубалися, дивуючись силі і відвазі один одного, а коли втомилися, зупинилися і зняли шоломи, то покохали один одного з першого погляду. Але на шлях до їхнього з'єднання багато перешкод.
Руджьєр - син від таємного шлюбу християнського лицаря із сарацинською принцесою. Його виховує в Африці чарівник і чорнокнижник Атлант. Атлант знає, що його вихованець прийме водохрещення, родить славних нащадків, але потім загине, і тому намагається не пускати свого улюбленця до християн. У нього в горах замок, повний примар: коли до замку під'їжджає лицар, Атлант показує примару його коханої, той кидається у ворота їй назустріч і надовго залишається в полоні, марно відшукуючи свою даму в порожніх світлицях і переходах. Але в Брадаманти є чарівний перстень, і ці чари на неї не діють. Тоді Атлант саджає Руджьєра на свого крилатого коня - гіппогрифа, і той несе його на інший край світу, до іншої чарівниці-чорнокнижниці - Альцині. Та зустрічає його у вигляді юної красуні, і Руджьєр впадає в спокусу: довгі місяці він живе на її чудо-острові в розкоші і млості, насолоджуючись її любов'ю, і тільки втручання мудрої феї, яка турбуєтьсяпро майбутній рід Есте, повертає його на шлях чесноти. Чари розпадаються, красуня Альцина з'являється в справжньому образі пороку, мерзенному і потворному, і Руджьєр, який розкаявся, на тому ж гіппогрифі летить назад на захід. Марне, тут знову його підстерігає люблячий Атлант і залучает у свій примарний замок. І полонений Руджьєр метається по його залах у пошуках Брадаманти, а поруч полонена Брадаманта метається по тим же залам у пошуках Руджьєра, але один одного вони не бачать.
Поки Брадаманта й Атлант боряться за долю Руджьєра; поки Рінальд пливе за допомогою в Англію і з Англії, а по дорозі рятує даму Гіневру, брехливо обвинувачену в безчесті; поки Роланд нишпорить у пошуках Анджеліки, а по дорозі рятує даму Ізабеллу, схоплену розбійниками, і даму Олімпію, кинуту віроломним коханцем на незаселеному острові, а потім розп'яту на скелі в жертву морському чудовиську, - тим часом король Аграмант зі своїми полчищами оточує Париж і готується до приступу, а благочестивий імператор Карл волає про допомогу до Господа. І Господь наказує архангелу Михайлові: "Лети вниз, знайди Безмовність і знайди Зваду: нехай Безмовність дасть Рінальду з англійцями раптово гримнути з тилу на сарацинів і нехай Звада нападе на сарацинський стан і посіє там ворожнечу і смуту, і вороги правої віри знесиліють!" Летить архістратиг, шукає, але не там їх знаходить, де шукав: Зваду з Лінню, Жадібністю і Заздрістю -

 
 

Цікаве

Загрузка...