WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Геній Моцарта - Реферат

Геній Моцарта - Реферат

інструментів з оркестром, квартети і квінтети, арії і пісні, невеликі танці. Але всі зусилля даремні. Видавці обманювали й обкрадали композитора на кожнім кроці. За свої останні ансамблі - шедеври камерної музики, мало зрозумілі сучасниками, Моцарт одержав від свого видавця сміховинно низький гонорар.
- Пишіть простіше, легше, зрозумiлiше, бо я не стану друкувати ваших творів, - нагло заявив один з видавців. - Ось вам три дукати!
- Той тільки те? - с обуренням заперечив композитор. - Адже родині треба щось їсти. Домовласник грозить викинути на вулицю...
З дня в день писати "на випадки", розмінювати свій величезний талант по дріб'язках, пристосовуючись до відсталих смаків аристократичних чи невігласів міщанин було нестерпно. Могутні творчі сили, покликані до життя створенням "Весілля Фігаро" і "Дон Жуана", шукали виходу. Композитор задумав дати відкритий концерт із програмою з нових творів, написаних на замовлення, а по власним натхненням.
Знайти місце для такого "творчого показу" було завжди справою не легкою. Могло трапитись, що виторг від концерту не покриє витрат на його організацію. Тому подібні концерти влаштовувалися "по підписці", для того щоб багаті аматори музики заздалегідь дали б свої гроші й в основному забезпечили збір. А щоб зацікавити їх, приходилося безкоштовно грати в їхніх салонах...
Ще недавно концерти Моцарта збирали широку аудиторію. Тепер же справа з організацією концерту на лад не йшла. Передплатний лист ходив по руках і, за винятком розгонистого розчерку відомого мецената ван Світена, усе ще залишався порожнім. По якихось неясних причинах інтерес "високої"публіки до гри і музики Моцарта помітно слабшав. Бути може, і справді він став писати так складно, що сучасники перестали його розуміти?
Для концерту необхідний оркестр. А щоб отримати його, приходиться брати участь у великих "академіях" товариства святої Цецилії, легендарної покровительки музики. І зрозуміло, безкоштовно. Моцарт роздумує: який же саме зі своїх клавірних концертів зіграти на найближчій музичній "академії": світлий і життєрадісний ля-мажорний чи ж лірико-драматичний ре-мінорний? Це один з кращих його творів , створений усього за рік до написання "Дон Жуана". Чи виявиться він досить зрозумілим широким колам віденської публіки?
Моцартівскі концерти для всіляких інструментів з оркестром до останнього часу користалися широким визнанням слухачів. Знавці одностайно затверджували, що саме Моцарт довів цю велику музичну форму до істинно класичної досконалості. Першому з композиторів Моцарту удалося настільки яскраво індивідуалізувати окремі партії, змусити виконавця-соліста вступити у свого роду творче змагання з оркестром.
...Ясним березневим ранком 1789 року зал, у якому повинна відбутися чергова музична "академія", поступово заповнюється ошатною публікою. Звучить симфонія Гайдна. Блискучу італійську арію виконує оперна примадонна. Потім на сцені з'являється добре усім знайома невисока, сухорлява фігура Моцарта. Він займає місце за фортепіано. За знаком Моцарта вступають скрипки і віолончелі. Суворі акорди звучать трагічно. Починається Концерт для фортепіано з оркестром (ре-мінор)...
Неможливо описати словами цю музику.
Але ось звучать останні ноти... Зал плескає. Моцарт грає на біс. Витончене граціозне Рондо змінюють такі ж витончені варіації. І знову сувора, трагічна музика. Звучить велика Фантазія до мінор.
Важким видався і 1791 рік. Ще більше, ніж колись, Моцарт страждав від безгрішшя. Констанца очікувала дитину і важко хворіла. Доктора наполягала на поїздці її в Баден для лікування на мінеральні води.
Незадовго до від'їзду Констанци в двері будинку, де жив композитор, постукався незнайомець, одягнений в усі чорне. Поштиво поклонившись, він сказав:
- Я прийшов до вас, пан, з доручення дуже важливої персони.
- Кого ж саме? - запитав Моцарт.
- Персона ця не бажає, щоб ім'я його було відоме.
- Нехай буде так. Чого ж він хоче?
- Він тільки що втратив близьку людину, пам'ять про яку для нього навіки залишиться дорогоцінною. Він бажає щороку відзначати річницю смерті урочистою церковною службою і просить написати для цієї мети реквієм (Реквієм - твір жалобного характеру для хору і голосів із супроводом оркестру. Спочатку реквієм був заупокійною месою в католицькій церкві. Пізніше реквієм стає в основному концертним твором.)
Моцарт погодився взятися за виконання незвичайного замовлення, але не зміг назвати термін його закінчення.
- Вкладіть в цю справу весь свій талант, ви маєте честь працювати для великого знавця музики, - сказав незнайомець .
Ідея створення реквієму - великого твору для хору співаків-солістів і симфонічного оркестру - глибоко захопила Моцарта.
Останнім часом він усе частіше бував у чудовій бібліотеці барона ван Свитена, де зберігалося багато рідких видань і рукописів. Тут він знайомився з монументальними творами для хору Иоганна Себастьяна Баха, що у той час мало кому відомі і зовсім не виконувались. Глибоко драматичні образи кантат і ораторій Баха справили на Моцарта сильне враження. Погодившись писати реквієм, він був радий, що йому дозволили звернутися до великих хорових форм. Однак завершити цю роботу удалося не так швидко. Багато сил і часу віднімало замовлення, зроблене Шиканедером, директором маленького театру в одному з віденських передмість.
- Послухай, Моцарт! Ти неодмінно повинен мені допомогти! - заявив він, поблискуючи своїми маленькими, хитрими вічками. - Мені потрібно поставити таку п'єсу, яка б створила славу моєму підприємству. Віденці люблять усі легке і веселе. От я і надумав звернутися до тебе, щоб ти написав мені оперу "Чарівна флейта"! Я не пошкодую витрат на декорації, усякого роду театральні ефекти і дивні чарівні перетворення.
Бажаючи виручити з лиха свого знайомого ще з зальцбургських часів, Моцарт погодився писати оперу, не вимагаючи грошей, з тим, однак, щоб Шиканедер нікому не давав переписувати партитуру опери. У найближчий же час вони приступили до роботи.
"Чарівна флейта" Моцарта - новий для свого часу тип казкової опери. Її поетичний задум і світла лірика глибоко зв'язані з прекрасним світом народної австрійської поезії. В опері відбився оптимістичний світогляд великого композитора, якому були близькі просвітительські ідеї передової частини європейського суспільства кінця XVIII століття. У своїй "Чарівній флейті" Моцарт з'являється перед нами як щирий художник-гуманіст.
Прем'єра "Чарівної флейти" відбулася 30 вересня 1791 року. У цей вечір композитор сам диригував оперою. Однак перше виконання не принесло успіху. Моцарт був глибоко вражений цією невдачею. Повернувши додому, він відчув

 
 

Цікаве

Загрузка...