WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Геній Моцарта - Реферат

Геній Моцарта - Реферат

арії, мріючи про те, що Алоiзiя стане його дружиною і буде спiвати в його майбутніх операх. Намір сина женитися на дочці бідного працівника театру приводить Леопольда Моцарта в обурення. Скоріше в Париж!
Але в Парижі служби для молодого композитора не знаходиться. Протягом багатьох місяців Моцарт живе в брудному номері дешевого готелю, перебиваючи копійчаними уроками. Новий удар - важко занедужує і вмирає мати. Подавлений, повертається він на батьківщину. У довершення всіх нещасть Моцарт дізнається, що за цей час юна Алоiзiя встигла стати оперною примадонною і вийти заміж.
І от знову ненависний Зальцбург, глуха провінція відсталої Німеччини. Повна залежність від примх архієпископа. Молодому музиканту заборонявся вільний виїзд із міста і навіть виступу в будинках аматорів музики. Щоб ще більше принизити всесвітньо відомого музиканта, його саджали обідати зі слугами .
Один тільки раз двері "в'язниці" на деякий час розчинилася. У відповідь на проханнякурфюрста Баварського Вольфгангу було дозволено поїхати в Мюнхен для створення і постановки великої героїчної опери "Идоменей, цар Критський" на сюжет із грецької міфології.
Прем'єра "Идоменея" відбулася 29 січня 1781 року. З перших же звуків опера захопила слухачів. Після блискучого успіху "Идоменея" життя в будинку ненависного архієпископа на положенні лакея стало для Моцарта ще більш нестерпним. Подане ним прохання про відставку спричиняє новий потік образі: наближений до архієпископа, граф Арко, обсипає Моцарта лайкою й у припадку люті зіштовхує його зі сходiв.
"Людину виказує серце писав Моцарт батьку. - Нехай я не граф, але честі в мені більше, ніж в іншого графа... Вам в угоду, дорогий батько, я готовий пожертвувати своїм щастям, своїм здоров'ям, навіть життям, але не честю. Честь моя - вона мені, та й Вам, повинна бути дорожче всього".
Відтоді, як Моцарт виїхав із Зальцбурга, змінивши принижене положення придворного музиканта на повне негод життя "вільного" художника, проходить п'ять років.
Життя у Відні складається нелегко. Часті виступи в салонах багатіїв і у відкритих концертах, виснажливі уроки з учнями, термінове написання всіляких творів "на випадок", постійна непевність у завтрашньому дні - усе це непомітно підточувало і без того неміцне здоров'я Моцарта. Йому виповнилося вже 30 років. І здається Моцарту, що мало що створив. У всякому разі, кращих своїх творів він не встиг написати.
"Я завалений роботою і дуже втомлююсь, - скаржиться Моцарт у листі до батька. - Весь ранок, до другої години, даю уроки, потім ми обідаємо... Тільки ввечері можу займатися композицією, але від неї раз у раз відриваються запрошення грати в концертах..."
"...Даю три абонементних концерти в залі Тратверна... Плата - 6 флоринів за три концерти..." (плата, зрозуміло, незначна).
"...Крім того, я дав ще два концерти в театрі; можете судити, скільки мені має бути роботи з композиції і по грі. Лягаю спати в 12 годин ночі, устаю в 5 годин ранку, цілий ранок займаюся уроками і майже щовечора граю за запрошенням". (До листа додається довгий список майбутніх виступів.)
"Від такої роботи я не заіржавію, не чи правда? - гірко жартує Моцарт.- Мій перший концерт 17 березня пройшов прекрасно; зал був повний; новий концерт (для фортепіано з оркестром) дуже сподобався; тепер його грають усюди".
В артистичних змаганнях зі знаменитими віртуозами Моцарт залишається неперевершеним. Одухотворена принадність моцартовської гри разом з воістину невичерпною творчою винахідливістю в імпровізаціях зробили його улюбленцем віденської публіки.
Співуча виразність, наспівність виконання з'єднувалися в грі Моцарта з разючої відточеністю техніки, властивої кращим клавесиністам того часу. Неповторно прекрасними були його імпровізації, де натхненна творча думка завжди сполучалася з красою та пластичністю форми. Безпосередня творчість відразу на концертній естраді, радість творення нової музики в присутності схвильованих слухачів додавали його грі якийсь особливий фантастичний блиск.
Широке визнання виконавського таланта приносило Моцарту задоволення, підтримувало його в боротьбі з життєвими труднощами. Виступаючи на концертах, він вважав своїм обов'язком усякий раз грати неодмінно нові п'єси. Звідси помітна перевага в ті роки клавірних композицій: концерти для фортепіано з оркестром, сонати, фантазії, варіації. Попутно складалися і різні камерні ансамблі, тріо, квартети, квінтети.
Усе, крім нових опер. Як і раніше мріє Моцарт про оперу. Однак замовлень для віденського театру більше не надходить. Але допомогла несподівана обставина, випадковість.
У 1786 році Моцарт знайомиться з абатом Лоренцо да Понте, різнобічно освіченою людиною і до того ж непоганим поетом. Після смерті знаменитого Метастазіо, що прославився створенням оперних лібрето, місце придворного поета при віденському дворі пустувало. Абату да Понте дуже хотілося його зайняти. Потрібно було, однак, показати, що він дійсно здатний створювати оперні лібрето.
Помізкувавши гарненько, абат вирішив звернутися з пропозицією про співробітництво до Моцарта. Про інтриги, що постійно велися проти молодого композитора, йому, зрозуміло, було відомо. Але це не засмутило да Понте. Моцарт із радістю погодився на його пропозицію. Довго, однак, вони не могли знайти придатного сюжету. Усе, що не пропонував Моцарту да Понте, композитор відкидав. Він забракував сотні сюжетів.
- Треба б нам знайти що-небудь на зразок "Севильского цирюльника",- сказав один раз композитор. - Маэстро Паэзиелло не помилився, склавши на сюжет комедії Бомарше свою чарівну оперу.
- Театр завжди переповнений, коли йде "Севильский цирюльник", - погодився де Понте.
- Не гірше вийшла б опера і по іншій комедії Бомарше - "Божевільний день, чи Одруження Фігаро". Але от лихо: постановка цієї знаменитої французької п'єси на сценах наших австрійських театрів заборонені цензурою, - міркував Моцарт. Цікаво, що опера "Севильский цирюльник" на сюжет Бомарше була написала відомим італійським композитором Паэзиелло під час його перебування в Росії для петербурзької сцени (1785). Багато пізніше, у 1816 році, на той же сюжет створив свою знамениту оперу Россіні.
Ідея створення опери на сюжет знаменитої п'єси Бомарше в умовах реакції, що панувала в Австрії, була надзвичайно сміливою. І все-таки ця думка довелася по душі абату.
- Це нічого, - сказав він. - Дозвіл на постановку опери я отримаю. Але діяти слід обережно. Оперу ми будемо писати потай, щоб ніхто про це не знав. Інакше інтриг не оберешся.
Найближчим часом друзі приступили до роботи. Ніколи ще Моцарт не працював з таким захопленням. Переказувати зміст комедії даремно -

 
 

Цікаве

Загрузка...