WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Геній Моцарта - Реферат

Геній Моцарта - Реферат

не сам. Уся витівка з замовленням опери 12-літньому хлопчиську - суцільна містифікація й обман. Це хитрий Зальцбургський органіст складає замість сина, видаючи свою роботу за творчість дитини, з метою зробити йому кар'єру!
Леопольд Моцарт був не в собі від досади й обурення. Генеральна репетиція так і не відбулася. Дирекція театру відмовилася заплатити обіцяні за оперу 100 дукатів. Поразка була повна.
Зате 5 січня 1769 року в будинку доктора Месмера силами співаків-аматорів відбулася постановка маленької комічної опери Вольфганга "Бастиен і Бастиенна", полонила всіх чарівною мелодійністю, близькістю до інтонацій австрійської народноїпісні. А після повернення Вольфганга в Зальцбург архієпископ, що приймав до серця його успіхи і засмучення, наказав музикантам своєї капели розучити оперу "Удавана простушка".
Опера ця і тепер ставиться у Зальцбурзі. Твір 12-літнього хлопчика слухають численні туристи, що приїжджають відвідати Зальцбург - "місто Моцарта".
У 1770 році Леопольд Моцарт везе сина в Італію. Концерти Вольфганга в італійських містах супроводжуються гучним успіхом. Програми, з якими виступає 14-літній підліток, уражають просторістю і складністю. У них демонструється не тільки техніка гри на клавірі, але і чудова композиторська майстерність хлопчика, властивий йому дарунок імпровізації.
У Болоньї Моцарт витримує складний екзамен з композиції і місцевій Філармонічній академії обирає його своїм членом. У свою чергу дирекція оперного театру в Милані замовляє йому оперу "Митридат, цар Понтийский" (по трагедії Расина). Складаючи її, юний композитор свідомо орієнтується на стиль тодішньої італійської "серйозної" опери (opera seria). Опера ставиться 20 разів підряд при переповненому залі. Більшість арій повторювалося на біс. Не менший успіх має двома роками пізніше і друга опера Моцарта "Лючио Силла". Однак постійного місця в Італії юному музиканту одержати не вдається.
Тим часом у рідному Зальцбурзі відбуваються події, що принесли родині Моцарта нові засмучення. Рік назад помер колишній правитель міста. Місце архієпископа Зальцбургського зайняв тепер граф Ієронім Колоредо. Цей похмурий і гордовитий правитель не терпить оперної музики. Він думає, що підлеглі йому музиканти не повинні витрачати час на таке неблагочестиве заняття, як писання опер, так ще для закордонних театрів. Моцартам (батьку і сину) було дане розпорядження спішно повернутися в Зальцбург.
У березні 1773 року Вольфганг назавжди залишає Італію. Щаслива пора дитинства, повного різноманітних вражень, блискучих успіхів і райдужних надій на майбутнє, залишається за. Починається нова смуга життя.
Вольфгангу 17 років. Це невисокий, сухорлявий юнак з тонкими, хоча і не дуже правильними рисами обличчя, з великим носом. Вражає його рухливе обличчя. Великі сірі очі дивляться серйозно і задумливо. Але коли вони загоряються вогнем творчої наснаги, обличчя стає прекрасним. Однак у розквіті свого величезного таланта Моцарт під тиском обставин приречений на животіння в маленькому містечку.
Усі обтяжує тут юнака: і рабська залежність від грубого і деспотичного архієпископа, чванство місцевої аристократії, відсталість обивателів. Немає в Зальцбурзі ні оперного театру, ні відкритих концертів, ні зустрічей з цікавими людьми. Відлучатися без дозволу з міста і тим більше писати для кого-небудь опери юному Моцарту суворо заборонено. День його починається в передньої архієпископа, де він з іншими слугами очікує наказів. Увечері юнак виступає в якості клавесиніста в закритому концерті, як скрипаль бере участь у виконанні симфонії.
Але серйозні заняття композицією продовжуються. Молодий музикант устає зі світанком. Для творчої праці ранкові годинник найкращі. Тепер він пише головним чином інструментальну музику: симфонії і сонати, веселі дивертисменти, привітальні серенади для виконання на відкритому повітрі. Саме в ці роки поступово формується неповторний моцартівский стиль. Багаті художні враження, отримані за роки подорожей у різних країнах, поєднуються в його працях з усе більш помітним проявом творчої самостійності.
По наказі архієпископа юнаку приходиться писати багато церковної хорової музики. Є в цьому і привабливій стороні: подібні твори відразу розучуються і виконуються. Це непогана підготовка для створення в майбутньому величних хорових оперних сцен... Але все-таки після італійських тріумфів складати одні лише мес нудно.
Єдина відрада - драматичний театр. Кожний вільний вечір батько із сином - у театрі.
У 1774 році виходить роман у листах "Страждання юного Вертера" Ґете. Цей твір приніс молодому автору європейську славу. Смілива новизна роману полягала в тім, що глибоко особисті переживання героя найтіснішим образом спліталися з протиріччями громадського життя. Юнак світлого розуму і великого серця, Вертер іде з життя. Причиною тому не тільки нещасна любов, але і розлад з навколишньою дійсністю.
Не тільки літератори, усі молоді поети і художники того часу прагнули йти назустріч новим віянням. Серед них - і Моцарт. У своїх юнацьких творах він жваво і безпосередньо відгукається на тривоги і сумніви, що хвилюють його сучасників. Це чується вже в нових чотирьох симфоніях 17-літнього композитора. Найбільше вдалий і своєрідний твір цього часу - Симфонія сіль мінор (№ 25). Скорботні, страждальницькі переживання змінюються в ній шаленими вибухами почуття, заколотним і жагучим протестом. Симфонія ця не була зрозуміла зальцбургській публіці. Не прийшлась вона по душі і батьку композитора. Леопольд Моцарт сховав симфонію подалі і нікому не давав її переписувати. З цього приводу він писав сину: "Те, що не робить тобі честі, нехай краще залишається невідомим. Тому я нічого не віддав із твоїх симфоній, тому що знав наперед, що в більш зрілі роки, коли розсудливість зросте, ти будеш рад, що їх ні в кого немає".
Не зустрівши співчуття у своїх творчих шуканнях, Моцарт на час залишає жанр симфонії. У Зальцбурзі віддають перевагу легкій, розважальній музиці. Тому на першому місці в молодого композитора веселі дивертисменти (свого роду сюїти) і поетичні серенади. Граціозні життєрадісні п'єси перемежовуються в них зі сторінками тонкої задушевної лірики.
Лише через п'ять років вдається Моцарту домогтися дозволу виїхати з Зальцбурга. Проїздом через Мюнхен і Маннгейм він направляється в Париж. Цього разу його супроводжує мати.
У ті часи Маннгейм був одним з найбільших музичних центрів, де працювало чимало чудових музикантів. Заслуженою славою користався Маннгеймский симфонічний оркестр.
Тут же в Маннгейме молодий Моцарт зустрів 15-літню Алоiзiю Вебер. В Алоiзiї - прекрасний голос. Для неї юнак пише блискучі концертні

 
 

Цікаве

Загрузка...