WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Джонатан Свіфт (1667-1745) - Реферат

Джонатан Свіфт (1667-1745) - Реферат

підкреслювали реалістичну основу твору. У самих неймовірних картинах у Свіфта завжди закладена внутрішня правда. Свіфт використовує їх для вираження визначених ідей.
Письменник уміє точно зображувати ціле і часткове. Фантастика Свіфта графічно ясна і сухувата. Опис подорожі Гуллівера часто нагадує протокольний запис і звичайні замітки в будь-якому судновому журналі.
Усі сатиричні образи, створені Свіфтом, узагальнені. У них немає нічого випадкового, часто, вони виражають тільки самі істотні риси. Свіфт майже не описує ніяких побутових подробиць і його зовсім не цікавить приватне життя героїв роману. Їхня психологія, емоції, вчинки розкриваються в соціально-політичному аспекті.
Світогляд, моральні принципи Гуллівера письменник виявляє в різному соціальному середовищі. Для цього він переселяє його в різні суспільні умови. У країні ліліпутів Гуллівер самовпевнений і почуває свою перевагу над жалюгідними пігмеями. Виявляючи тут свою спритність і енергію, він стає почесною людиною. Потрапляючи в оточення велетнів, він утрачає свою самовпевненість, але швидко пристосовується до нових умов. Тільки прочитавши весь роман, читач пізнає в цілому складний, іноді суперечливий образ Гуллівера.
Свіфт часто прибігає до гіпербол і гротеску, але він завжди дотримує пропорцій. Так, ліліпути в дванадцять разів менше людей, і тому усе, що їх оточує, відповідає цьому масштабу. Велетні, навпаки, у дванадцять разів більше людей, і Свіфт, описуючи країну, у якій вони живуть, строго дотримує такої пропорції.
Свіфт гранично згущає пейзажні описи. Зображуючи природу Ліліпутії, він відразу підкреслює характерні деталі ландшафту. Тут усе малих розмірів, тому і трава шовковиста, але низька. Навпаки, у країні велетнів - високі трави і надзвичайно широкі дороги. А в країні гуігнгнмов пейзаж наполегливо нагадує про те, що тут повинні жити коні.
Свіфт - письменник лаконічний. Він любить стиснуті характеристики, афористичні фрази, точні метафори й епітети. Він ворог усякої балакучості, патетичній захопленості і порожній декламації.
"Подорожі Гуллівера" по своїх ідейно-художніх якостях - один із самих значних добутків реалістичної літератури англійської Освіти, його високо цінували Чернишевський, Тургенєв і Горький. Вольтер же розцінював сміх Свіфта як могутній засіб політичної боротьби.
Поселення роки життя
У 1729 році Свіфт опублікував "Скромну пропозицію про дітей ірландських бідняків". Це сумний і гнівний твір. Свіфт пише: "Смутневидовище вразить усякого, хто побажає відвідати це велике місто або проїхати по селах: на вулицях, на дорогах, у дверей халуп - скрізь старчихи, кожна в супроводі трьох, чотирьох чи шести дітей, покритих лахміттям й осаджуючих усякого зустрічного проханням про милість".
Свіфт не знав, як допомогти цим нещасливим створінням, і по-цьому саркастично радив багатим і владу імущим учинити розправу над дітьми бідняків. Убивши крихіток, спекулянти, комерсанти і ділки, продаючи їхні трупи, можуть дістати величезний прибуток. Адже з м'яса дітей можна готувати рагу; з їхньої шкіри робити рукавички, а з волосся - матраци. Так нещадно і зло викривав Свіфт жорстоке відношення правлячої кліки, знаті і багатіїв до нещасливих і знедолених дітей бідняків. Своє співчуття до ірландського народу Свіфт виразив і в іншому своєму добутку "Про нинішнє сумне положення Ірландії" (1735).
Памфлети Свіфта, написані в останні роки життя, були жагучими, правдивими, різкими викриттями соціальної несправедливості і пороків.
У "Щирій і правдивій розповіді" Свіфт у пародійному плані викриває огидні вдачі представників різних професій. Лектор Уінстон заявив юрбі своїх слухачів, що земна куля незабаром повинна зіштовхнутися з кометою і тоді всі люди загинуть. Паніка обуяла попів, банкірів, фрейлін, лікарів, акторів і письменників.
Ця жахлива звістка подіяла на всіх позитивно. Письменники відмовилися від своїх поганих, нікому не потрібних книг, фрей-ліпи - від замовлень на пишні плаття, лікарі перестали торгувати ліками, а актори повірили в бога.
У сатиричних добутках останнього років Свіфт не тільки створював узагальнені образи, але і висміював представників влади, мужньо викривав, не боячись гонінь, самих високопоставлених осіб. У "Короткій характеристиці його світлості графа Томаса Уортона, віце-короля Ірландії" він намалював сатиричний портрет цього вельможі. Томас Уортон у його зображенні був грубою і розбещеною людиною. Свіфт так писав про цього державного діяча: "Він людина без почуття сорому або честі, як є люди без почуттів нюху".
У "Серйозному і корисному проекті пристрою притулку для невиліковних на загальну користь усіх підданих його величності" він іронічно рекомендував створити притулок для дурнів, шахраїв, писак, брехунів, розпусників, скнар і сутяг. Багато знайомих Свіфта характеризували його як роздратовану, жовчну людину і називали "божевільним попом". Літературознавці, що досліджували "Щоденники для Стелли" (писав він їх для своєї дружини), розвіяли цю легенду. Сторінки своєрідної сповіді Свіфта розкривають його ніжну, мрійливу душу, полум'яне і чуйне серце.
Свіфт був людиною широких, прогресивних поглядів, дивного таланта, невичерпної енергії.
В останні роки життя Джонатан Свіфт, незважаючи на важку хворобу, продовжував свою творчу діяльність. Ще в 1731 році він написав поему "На смерть доктора Свіфта". Хоча вона написана на трагічну тему, Свіфт і в ній зберіг вірність своєму сатиричному таланту й іронічно описав, як сприймуть звістка про його смерть письменники: Арбетнот буде сумувати лише один день, Гей - тиждень, а Піп - місяць.
Свіфт навіть під час важкої хвороби не втрачав бадьорості духу. Відомий англійський поет, автор знаменитого збірника "Нічні думи", Юнг згадував про свою прогулянку зі Свіфтом. Це було восени. На дорозі вони побачили в'яз з пожовтілою кроною. Свіфт, подивившись на дерево, сказав Юнгу: "Так само от і я почну вмирати - з голови".
Свіфт вмер у 1745 році. На могильному пам'ятнику висічена епітафія, складена ним самим: "Жорстоке обурення не може більше мучити його серце. Іди, подорожанин, і, якщо можеш, наслідуй ревного поборника мужньої волі".

 
 

Цікаве

Загрузка...