WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Природа і цивілізація у романі Дж. Ф. Купера ‘Піонери’ - Реферат

Природа і цивілізація у романі Дж. Ф. Купера ‘Піонери’ - Реферат

серйозною загрозою для них; що вона є цінною лише зі споживацької точки зору; що людина знищує природні ресурси через своє марнотратство; і що багатства природи невичерпні - знову проглядаються у ставленні поселенців до тваринного світу. Вони безжально вбивають голубів, пантер, оленів, ловлять більше риби, ніж можуть з`їсти. Як не дивно, Натті і суддя Темпл висловлюють схожі погляди стосовно проблеми знищення диких тварин, - особливо під час відстрілу голубів. Мисливець, звичайно, глибоко вражений різаниною птахів, і навіть собаки, здається, поділяють сум їх хазяїна. Натті ще може стримувати свої почуття до того, як Ричард встановлює для стрілянини по голубах фальконет (пушку, що збереглась ще з часів війни). Але після цього він висловлює протест проти такого ганебного і жорстокого ставлення до природи: "It's wicked to be firing into flocks of God's creatures in a wasty manner, to kill twenty and eat one". Натті пояснює свою позицію майже так само, як і суддя: "a pigeon's flesh is made the same as all other creature's, for man's eating," але "the least of things is made for use, not to destroy." І Бампо, як і суддя, попереджає піонерів про неминуче покарання за спотворення світу, створеного Богом: "The Lord won't see the waste of his creatures for nothing, and right will be done to the pigeons as well as others, by and by." Якщо Натті та суддя поділяють спільні погляди та переконання щодо марнування природних ресурсів, що ж розділяє цих двох людей, - що може бачити неписьменний відлюдник і що є цілком незрозумілим для освіченого носія прогресу? Подальший аналіз вчинків і висловлювань кожного з них показує, що ставлення судді Темпла до природи є набагато ближчим до поглядів інших піонерів, ніж ставлення Натті Бампо. Суддя приніс на ці землі цивілізацію, і хоча вона на той час знаходиться на примітивному рівні розвитку, він гордиться своїм досягненням. Звичайно, Темпл, на відміну від інших поселенців, справді турбується про те, що він називає "the noble trees of the country". Дерева - це "treasures," "precious gifts of nature," "jewels of the forest." Їх захист, говорить суддя, "is the first object of my solicitude"[5, c.293-302]. Та, незважаючи на цю турботу, Темпл вважає природу створеною цілком і повністю для потреб людини (і в цьому його схожість з Біллі Кербі). Оскільки його інтерес до природи є виключно прагматичним, суддя не здатний зрозуміти, що погляди його і Натті є зовсім протилежними, що Натті піклується про природні багатства не через прагматичні, а через естетичні та духовні потреби. Але, звичайно, мисливець відчуває на лоні дикої природи не лише естетичне задоволення; в першу чергу, він знаходить тут спокій і душевну гармонію. Натті "has spent his days...where hecould always look up into the windows of heaven," і він "has lived for seventy years in the very bosom of nature where he could at any instant open up his heart to God." Тому мисливець, як ніхто інший, знає, "…how often the hand of God is seen in the wilderness".
Висновки
У романі "Піонери" Купер зображує типові картини розвитку американського суспільства, майже з історичною точністю змальовує діяльність, побут, національний склад та інші аспекти життя піонерів. Але автор торкається і набагато складніших проблем, які поставали перед американською нацією, зокрема, його хвилюють екологічна і соціальна проблеми, регулювання земельних відносин, стосунки між різними прошарками суспільства тощо. У романі чітко простежуються консервативні позиції Купера стосовно соціально-економічної сфери життя країни. Він схиляється до цивілізації патріархальної фермерської Америки, при чому з реплік і вчинків персонажів помітне досить лояльне ставлення Купера до поступового встановлення панування людини над природою. Історичні закономірності розвитку американської цивілізації відображені в романі через призму романтичного світогляду автора. Проте неможливо не помітити, що сила романтичної уяви письменника поєднується з достовірністю зображуваних образів та вірогідністю подій, що відбуваються в романі.
У "Піонерах" Купер також виводить на поверхню те, що насправді лежить поза американським оптимізмом і вірою в краще майбутнє - побоювання швидкого процесу зростання країни, відчуття відповідальності за наслідки цього прогресу для Америки та її природи. Напевно, роман "Піонери" змусив багатьох співвітчизників Купера почувати себе і гордими, і присоромленими у зв`язку з підкоренням природи.
Що ж до основного конфлікту роману - протистояння природи та людини, то Купер вирішує цей справді романтичний конфлікт через ствердження тріумфу цивілізації, наслідком якого є трагічний занепад індіанського народу, що уособлює первісну природну культуру. Отже, відбувається тріумф більшого добра над меншим, цивілізації над дикою природою. Також в "Піонерах" Купер наголошує, що матеріальний прогрес, який відбувається через посередництво Біллі Кербі і яким управляє Мармадьюк Темпл, може продовжуватись лише за умови принесення в жертву естетичних і, що більш трагічно, духовних цінностей. Але ніде в романі Купер не засвідчує, що він готовий принести цю жертву. Письменник одночасно висловлює суперечливі погляди на основний конфлікт роману. Він хоче бачити поруч первісні ліси та зручні будинки, збудовані з прадавніх дерев. На думку Купера, природа створена для людського блага, щоб задовольняти матеріальні та духовні потреби людини. І ця насправді прекрасна (хоча й дещо примарна) ідея співіснування, взаємодоповнення людини та природи пізніше знайде відклик у творчості багатьох романтиків як ідеальна модель стосунків з навколишнім світом.
Використана література:
1. Боброва М. Н. Дж. Ф. Купер. Очерк жизни и творчества. - М., 1967.-с.52-123.
2. Иванько С. С. Фенимор Купер.- М., "Молодая гвардия", 1990.-с. 38-53.
3. История американской литературы.- М., 1984. - с. 108-113.
4. Купер Дж. Ф. Пионеры, или У истоков Саскуиханны.-Одесса, "Маяк",1985.
5. Шейнкер В. Н. Исторический роман Дж. Ф. Купера, его истоки и своеобразие. - с. 42-45.
6. Buchholz, Douglas. Landownership and Representation of Social Conflict in 'The Pioneers'. - 1989. - pp. 94-102.
7. Cooper, James Fenimore. The Pioneers. - Albany: SUNY Press, 1980.
8. Marshall, Ian. Cooper's 'Course of Empire': Mountains and the Rise and Fall of American Civilization in 'The Pioneers'. - 1989. - pp.55-66.
9. Nelson Van Valen. James Fenimore Cooper and the Conservation Schism. - New York History, 1981. - pp. 289-306.

 
 

Цікаве

Загрузка...