WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Джонатан Свіфт - Реферат

Джонатан Свіфт - Реферат


Реферат з світової літератури
ДЖОНАТАН СВІФТ (1667-1745)
Джонатан Свіфт народився в ірландському місті Дубліні. У 1682 році він надійшов у коледж. У цьому навчальному закладі основним предметом було богослов'я, по Свіфт із великим захопленням читав поеми, романи і книги по історії. Тому він із працею в 1686 році закінчив коледж.
У 1689 році Свіфт став секретарем знатного родича Вільяма Темпля. Темпль був знаком з багатьма англійськими письменниками і складав сам добутку різних жанрів. Його маєток Мур-парк часто відвідували поети і літератори.
"Казка про бочок"
Живучи в Мур-парке, Свіфт працював над "Розповідь який про бочок" (видана в 1704 році) - добутком, спрямованим проти основних релігійних систем, розповсюджених у Європі.
В часи Свіфта вираження "казка про бочок" позначало безладдя. Так називали і нескладні історії. "Казка про бочок" Свіфта в композиційному відношенні мозаїчна, розбита не на глави, а на розділи, у ній багато передмов і відступів від основного сюжету.
Свіфт свої погляди, думки й оцінки висловлює в "Передмові автора", у "Присвяті книгопродавця", у звертанні "Книгопродавця до читача", у "Присвятному посланні його королівській високості принцу потомству" і в міркуваннях про критика.
Вираження "казка про бочок" мало й інше, цілком реальне значення. В англійських моряків існував своєрідний звичай. Якщо вони зустрічали під час плавання кита, то, щоб відвернути його увага від корабля, моряки кидали в океан порожні бочки.
Свіфт релігійні системи свого часу вважав порожніми бочками і вирішив висміяти їхніх захисників. В основу сюжету він поклав відому легенду про батька і трьох синах. Але вона під його пером придбала інший ідейний зміст і перетворилася в різку сатиру на церкву. Батько, умирав, заповідав своїм синам Пітеру, Мартінові і Джеку три каптани і просив не переробляти їх.
Сім років брати строго виконували цей завіт, але потім, захоплені модою, прикрасили каптани аксельбантами і галунами. Заповіт вони тлумачили криво і навскіс і цим виправдували свої вчинки.
Мартін і Джек, згадавши про заповіт батька, вирішили привести каптани в первісний вид. Зриваючи прикраси, Мартін не зашкодив свого каптана, а Джек зіпсував його. Так, прибігаючи до алегорії, Свіфт осміював католиків і кальвіністів.
"Казка про бочок" - добуток алегоричне. В образі Пітера автор осміяв апостола Петра, представника католицизму, у Мартіні читачі дізнавалися Мартіна Лютера - засновника протестантизму, у Джекові - Джона Віклефа - керівника англіканської церкви. Батько ж їх - символ християнства. Свіфт створив типові образи представників цих релігійних систем.
Старший брат Пітер за безцінь придбав материк і, продаючи його по шматках, розбагатів. Він став надмірно честолюбним і гордої. Пітер носив три капелюхи, надягнуті одна поверх іншої (так пародійно Свіфт осміював папську тіару). Він винайшов засіб від глистів (натяк на відпущення гріхів), універсальний розсіл-маринад (свята вода), створив шептальню (сповідальню) і розмножував буйволів (папські булли). Брати повинні були цілувати йому ноги, як роблять католики при зустрічі з папою. Незважаючи на це, Пітер вигнав їх з будинку.
Свіфт намалював і огидний образ Джек-кальвініста. Джек без каяття совісті робив підлі вчинки, але перед цим "ставав на коліна, закочував ока і починав молитися". Він ненавидів яскраві фарби, музику; йому далекі були шляхетні людські прагнення.
Мартін-протестанта автор описав більш м'якими фарбами. Свіфт вважав протестантизм, у порівнянні з іншими релігійними плинами, менш безглуздою системою.
У свій час ідейний зміст свіфтовського памфлету розкрив Вольтер. "Свіфт,- писав він,- висміяв і своїй "Казці про бочок" католицтво, лютеранство і кальвінізм. Він посилається на те, що не торкнувся християнства, він запевняє, що був виконаний поваги до батька, хоча пригостив його трьох синів сотнею різок; але недовірливі люди знайшли, що різки були настільки довгі, що зачіпали і батька".
Свіфт у своєму творі виступив не тільки проти релігії. У "Казці про бочок" письменник з ненавистю засудив і весь суспільний лад Англії того часу. "Ми живемо в підступний час",- писав він. Свіфт категорично стверджував, що "шахрайство і безвір'я панують, як епідемія, як віспа". Його памфлет - це гірка і зла сатира на багатих, влада імущих, на захисників англійської соціально-політичної системи.
Свіфт іноді направляв свою сатиру і на конкретних облич. Так, він осміяв у своєму памфлеті слугу двору, письменника Джона Драйдена, офіційного критика й археолога Томаса Раймера і філолога Ричарда Бентлі.
Свіфт рішуче засуджує війни і сатирично пише про один государя-воїна, що тридцять років брав і втрачав різні міста. Йому були ненависні і філософи-схоласти, що підганяли різноманітний, складний світ "під свою довжину, ширину і височину". Свої ідеї і думки Свіфт виражає різними художніми засобами. Він часто прибігає до пародії, гротеску і гіперболі.
Лексика Свіфта дуже багата і різноманітна. Він майстерно використовує мову свого народу, релігійну, філософську і наукову термінологію.
У 1697 році Свіфт створив новий твір (опубліковане в 1704 році) - "Битву книг. Повна і щира розповідь про битву, що вибухнула в минулу п'ятницю між древніми і новими книгами в Сент-Джеймековій бібліотеці". Цей памфлет пронизаний життєстверджуючими ідеями, насичений почуттям справжнього замилування творчістю людського генія.
Публіцистика
У 1701 році Свіфта призначили священиком в ірландське містечко Ларакор. У цей період він писав переважно публіцистичні добутки. Свіфт вважав, що в них він може ясно висловити свої погляди.
Його робота "Про розбрати в Афінах і Римі" (1701), незважаючи на те, що в ній, здавалося б, автор описував політичну боротьбу далеких часів, була пронизана ідеями сучасності. Свіфт, власне кажучи, у ній захищав партію вігів.
У "Альманасі пророкувань на 1708 рік" письменник викрив віщунів, містику і віру в непояснені явища в природі і житті людини. Цей памфлет - сміливий виклик середньовічному мракобіссю.
В ті роки в Англії популярністю користався віщун-астролог Партрідж. Він займався гаданням і

 
 

Цікаве

Загрузка...