WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Грибоєдов Олександр Сергійович – життя та творчість - Реферат

Грибоєдов Олександр Сергійович – життя та творчість - Реферат

розумний, красномовний, повний життя, нетерплячий. Але він занадто нетерплячий. І це "занадто" викликає при знайомстві з ним посмішку: ту посмішку, з який дивиться навчений життям людини на славний, чистого, але ще недостатньо спокушеного юнака. Чацький і є втілення доброї юності: юної сили, чесності, довірливості, по юному безмежної віри в себе і свої можливості. Ця його юність і безмежна віра в себе і роблять його цілком відкритим як для помилок комічної властивості, так і для трагічних.
Одне з головних відмітних властивостей Чацького - повнота почуттів. Вона позначається й у тім, як він любить, і в тім, як гнівається і ненавидить. В усьому він виявляє щиру пристрасть, завжди буває гарячий душею. Найбільше йому ненависний деспотизм і рабство, дурість і безчестя, розумова і моральна глухота. Він бичує підлість кріпосників і злочинну ненормальність кріпосного права. Він не може мовчати, від того, що йому боляче і болісно бачити навколо себе зло і несправедливість, він ненавидить усе дурне, тому що любить добро й істину. Чацький не тільки декабрист по переконаннях, але одночасно і романтик. Сама повнота його почуттів і сила заперечення по природі своєї романтичні. Мислитель, борець-декабрист і романтично почуває людина так органічно з'єднуються в ньому, як вони часто в ту епоху з'єднувалися в реальних людях і реальній дійсності.
Як людський тип, як особливий характер, Чацький виходить за строго визначені тимчасові границі: Чацькі існували в житті і за межами романтичної і декабристської епохи. З часом вони змінилися зовнішнім образом, але залишалися незмінними в головних своїх ознаках. Вони завжди борці за правду, завжди безкорисливі шукачі істини.
Глибокому реалізму комедії Г. відповідає і її мова: яскравий, багатобарвний, дуже живий. В основі мови "Горе від розуму" лежить загальнонародна мова. Це і простонародні слова: "іспужал", "не згадати" і ін.; це і вираження, що зустрічалися в дворянському розмовному побуті; "око миттю не прищурити", "сварить наповал"; це і книжкові слова, що зберегли живу силу. Г. користається всіма багатствами російської мови і при цьому показує себе незрівнянним майстром живого діалогу. У комедії Г. живі люди говорять живою мовою. І говорять кожен по-своєму. Мова персонажа завжди особлива, неповторна; вона відповідає характеру персонажа і добре виявляє його характер. Г. прекрасно володіє не просто мовою, але всіма прийомами мовної, мовної характеристики.
Влучна народна мова в служниці Лізи. Її мова з лукавинкою, за нею живаючи думка, розум, народна кмітливість. У Репетилова мова точно без удержу; у нього усе врозкид - і слова і думки, інша справа - мова Чацького. Вона логічна і струнка, її стрункість від цілісності думки і почуття. По своєму складі мова Чацького багато в чому книжкова, це мова утвореної, начитаної людини. При цьому внутрішня пристрасть, що одухотворяє її, додає їй жвавість і свіжість.
А.С.Пушкін писав про мову комедії Г.: "Про вірші я не говорю: половина - повинні ввійти в прислів'я" (Пушкін А.С. Збірка творів: У 10 т.- М.,- 1977.- Т. 9.- С. 127).
Пророкування Пушкіна збулося: безлічі виражень з "Горе від розуму", таких як "Щасливі годин не спостерігають", "І дим батьківщини нам солодкий і приємний", "Свіжий переказ, а віриться з працею" і т.д., дійсно стали прислів'ями. Вони точно розлетілися зі свого рідного гнізда і заповнили собою живу, повсякденну і книжкову російську мову. Біля шістдесятьох приказкових віршованих виражень потрапило з "Горе від розуму" у збірники крилатих слів і фразеологізмів.
Тісно зв'язаний з особливостями мови комедії і її віршовий розмір. До Г. комедії в Росії писалися, як правило, "олександрійським віршем" - шестистопним ямбом з цезурою після третьої стопи. Розмір цей був досить одноманітним по ритму, що обмежувало образотворчі можливості комедійного жанру. Г. одним з перших використовував у комедії вільний ямб. Останній, завдяки своєму ритмічному різноманіттю і гнучкості (у вільному ямбі вірші мають різну кількість стовпців), щонайкраще передає природний плин живої мови, настільки необхідне для драматичного добутку, особливо в його реалістичних формах.
Ще до комедії вільний ямб розроблений був у байках - і найбільше в байках І.А. Крилова. Від Крилова, участь в нього, йшов і Г. У комедії Г. вільний ямб досяг такої досконалості, такого живого звучання, що після Г. майже всі комедії у віршах писалися (і переводилися) саме цим розміром.
Комедія "Горе від розуму" зробила велике враження на сучасників і не менш сильно впливала і пізніше - аж до нашого часу. Нею захоплювалися Н.В. Гоголь і А. І. Герцен, Ф. М. Достоєвський і M. E. Салтиков-Щедрін і ще багато інших російських письменників і читачі. У 70 р. XIX в., минуло майже п'ятдесят років після створення комедії, І.А.Гончарів написав про неї критичний нарис "Мільйон роздирань", повний такого живого пафосу, начебто в ньому говорилося не про давній, а про сучасну драматичну п'єсу.
Гончарів писав у своєму нарисі: "Комедія (Горе від розуму" тримається якимсь особняком у літературі і відрізняється моложавістю, свіжістю і міцною живучістю від інших добутків слова. Вона, як столітній старий, біля якого всі, відживши по черзі свою пору, вмирають і валяться, а він ходить, бадьорий і свіжий, між могилами старих і колисками нових людей" (Гончарів І.А. Збірка творів: У 8 т.- М., 1955.- Т. 8.- С. 7).
Причину незвичайної життєвості комедії Г. Гончарів бачить у просторості її змісту й у художній її досконалості: "Як картина, вона, без сумніву, величезна... У групі двадцяти облич відбилася, як промінь світла в краплі води, уся колишня Москва, її малюнок, тодішній її дух, історичний момент і вдачі" (Там же.- С. 10).
Центральне місце в нарисі Гончарова займає характеристика Чацького. Полемізуючи з Пушкіним, що відмовляв Чацькому в розумі, Гончарів пише: "Чацький не тільки розумніше всіх інших облич, але і позитивно розумний" (Там же.- С. 13). У своїх мовах і вчинках Чацький, як говорить Гончарів, інодівпадає в перебільшення, але це порозумівається внутрішнім сум'яттям героя, його "мільйоном роздирань", тими ударами, що наносив йому фамусовський світ. У "мільйоні роздирань" Гончарів бачить психологічну розгадку поводження Чацького.
З плином років "Горе від розуму" розкривалося у своєму ідейному і художнім багатстві усе глибше і повніше. Не випадково знову і знову виходили у світло і негайно розкуповувалися видання комедії. Не випадково з афіш театрів не сходила її назва.
Комедію Г. ставили в центральних містах і на периферії, у Малому театрі і в Мхаті в Москві, в Олександрійському театрі в Петербурзі й у Ленінградському Великому драматичному і т.д. Кращі російські актори різних часів - В. Н. Давидов. А. І. Южин, К. С. Станіславський, В. І. Качалов. Б. Н. Ліванов, А. А. Яблочкіна, В. Н. Рижова, Т. В. Дороніна, С. Ю. Юрський, К.Ю.Лаврів - перевіряли і вигострювали своє мистецтво, граючи Чацького, Фамусова, Молчаліна, Софію, Лізу. Для комедії Г. театральне і читацьке життя завжди продовжується - і немає і не буде їй кінця. Як сказав про Г. самий обдарований його учень і продовжувач А. Н. Островський, "на високій горі над Тифлісом красується велика могила Грибоєдова, і так само високо над усіма нами парить його геній..." (Островський А. Н. Повне зібрання творів- М., 1952.- Т. XII.- С. 187).

 
 

Цікаве

Загрузка...