WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Грибоєдов Олександр Сергійович – життя та творчість - Реферат

Грибоєдов Олександр Сергійович – життя та творчість - Реферат

гауптвахті Головного штабу під наслідком. У допитних аркушах він заперечує свою приналежність до якому-небудь з таємних суспільств. Його показання підтверджують декабристи Рилеєв, А.Бестужев і ін. Влади знімають з Г. обвинувачення і звільняють з-під арешту. Удалому завершенню справи чимало сприяли як спокійна мужність і самовладання Г., так і клопотання за нього перед царем генерала Єрмолова.
У вересні 1826 р. Г. повертається на Кавказ. У цей час між Росією і Персією йде війна, і дипломатична діяльність Г. одержує усе більш широкий розмах. І не тільки дипломатична. Г. бере активну участь у рішенні важливих питань цивільного керування на Кавказу. У 1828 р. закінчується війна з Персією, дипломатичним завершенням її з'явився Туркманчайський мирний договір. Договір був вигідний для Росії, і велика частка заслуги в цьому належала Г.
Цар зовні оцінив заслугу Г., нагородив його, призначив повноважним міністром у Персію. Але Г. не віддавався ілюзіям: він ясно розумів щиру ціну царської нагороди і відмінності. Його листа до друзів виконані похмурих передчуттів: призначення послом у Персію він розглядає як "політичне посилання", як "чашу страждань", що йому має бути випити. Більше усього він бажає для себе волі і творчості, замість цього йому мають бути важкі іспити, неминучі небезпеки.
По шляху в Персію Г. затримується на якийсь час у Тифлісі. Тут, у серпні 1828 р., він жениться на Ніні Чавчавадзе - дочки його друга, відомого грузинського поета Олександра Чавчавадзе. Але, тільки що повінчавши, Г. повинний розлучитися з молодою дружиною: справи вимагають, щоб він негайно відправився в Персію.
У Персії як посла він устигає зробити багато корисного, діє з властивої йому енергією і наполегливістю. Це не улаштовує ворогів Росії і ворогів Г.- проти нього готується змова. 30 січня 1829 р. юрба фанатиків-персів робить напад на російське посольство й учиняє розгром. Серед убитих і роздертих натовпом - Олександр Сергійович Грибоєдов.
Г. поховали в Тифлісі, у верхній частині міста, на горі св. Давида. На його могильному пам'ятнику напис - слова дружини, Ніни Грибоєдової, що залишилася до кінця життя вірної йому: "Розум і справи твої безсмертні в пам'яті росіянки, але для чого пережила тебе любов моя?"
Головна справа життя Г., комедію "Горе від розуму", А.А.Блок назвав "геніальною російською драмою" (Блок А. Збірка творів: У 8 т.- М,.; Л., 1962.- Т. 5.- С. 168). Немає точних даних про час виникнення задуму комедії. За словами С. Бегичева, вона задумана в 1816 р.; існують, однак, припущення, що перші думки про комедію з'явилися в Г. ще раніш.
Закінчивши писання комедії в 1824 р., Г. приклав чимало старань, щоб її надрукувати, але йому це не удалося. Не удалося також одержати дозвіл для постановки "Горе від розуму" на сцені: цензура порахувала комедію Г. політично небезпечної і заборонила її. При житті автора в печатці з'явилися лише невеликі уривки з комедії (в альманасі "Російська Талія", у 1824 р.), та й то в сильно зміненому за вимогою цензури виді.
Але це не перешкодило широкої популярності комедії. Вона розходилася в списках, її читали й обговорювали, вона викликала замилування - особливо в декабристському середовищі. Декабрист Д.І.Завалишин згадував, що весною 1825 р. члени Північного суспільства "захотіли скористатися майбутніми відпустками офіцерів для поширення в рукописі комедії Грибоєдова, не сподіваючись ніяким чином на дозвіл надрукувати її. Кілька днів підряд збиралися в Одоєвського, у якого жив Грибоєдов, щоб у кілька рук списувати комедію під диктування" (Записки декабриста.- Пб., - 1906.- С. 100).
Дозволена до печатки комедія була лише в 1831 р., уже після загибелі Г. Умовою дозволу бути вилучення з тексту тих місць, що визнали в цензурі особливо "неблагонадійними". У такому виді і тоді ж комедія була поставлена на професійній сцені: спершу в Петербурзі (за участю Каратигіна в ролі Чацького і Катерини Семенової- у ролі Софії), а потім у Москві, де Чацького грав П.С. Мочалов, а Фамусова - М.С. Щепкін.
Комедія "Горе від розуму" відноситься до жанру високих суспільних комедій. Суспільною комедією, у дусі "батька її Аристофана", назвав Гоголь свого "Ревізора" (Гоголь H.В. Збірка творів.: У 7т.- М., 1977.- С. 229). Такою же в принципі була комедія Г.
Суспільний характер комедії "Горе від розуму" означає насамперед суспільну значимість її основного конфлікту. Комедія Г. заснована на конфлікті одночасно особистому, психологічному (любовному) і загальному, проблемно-соціальному. При цьому одне з іншим виявляється тісно зв'язаним, суспільна проблематика комедії прямо випливає з особистої. У "Горе від розуму" істотно важливим для розвитку дії виявляється і нерозділена любов героя, і ще більш - нерозв'язне протиріччя розумного і чесного героя з божевільним суспільством, у якому він живе. Г. так говорив про це в листі до Катеніну: "...дівчина, сама не дурна, надає перевагу дурня розумній людині (не тому, що розум у нас грішних був звичайний, ні! і в моїй комедії 25 дурнів на одну розсудливу людину); і ця людина, зрозуміло, у протиріччі із суспільством, його навколишнім, його ніхто не розуміє, ніхто простити не хоче, навіщо він трошки вище інших..." (Твір.- М., 1953.- С. 527).
У тексті комедії все це розгорнуто і представлене дуже жваво, незабутньо, психологічно вірогідно. "Горе від розуму" є однієї з перших справді реалістичних комедій на російській сцені. Це не значить, що в її поетиці не виявляються й інші, невласне реалістичні риси. У комедії Г., напр., легко помітити деякі ознаки класицизму: єдність дії, єдність місця, єдність часу. На перший погляд, відповідають традиційним амплуа класичної комедії персонажі Г.: осліплений любов'ю невдачливий герой; його суперник - проноза і хитрун; розпещена героїня; батько героїні, якого усі обманюють і який сам себе обманює, і т.д. Персонажі, у повній відповідності з правилами класицизму, наділені значущими іменами: Чацький (у першій редакції - Чацький) - який перебуває у чаду; Фамусов - усім знайомий; Молчалін - безсловесний; Репетилов - який повторює чужі думки і слова і ін.
Усе це окремі зовнішні ознаки класицизму, але не класицизм. Г. частково використовує поетику класицизму заради досягнення конкретних художніх цілей. Так, дотримання єдності місця допомагає йому" представити різноманітне в єдиному, тобто особливо відчутно і наочно. Будинок Фамусова в Г.- не просто постійне місце дії, не просто приватний будинок московського пана, а образ особливого світу, говорячи словами Гоголя про "Ревізора", "збірне місце". Воно припускає і виражає не одиничне, а множинне, залишаючи при цьому враження єдності і цілісності.
Помітнішевсього це в третій дії комедії. Події в ньому розвиваються і поступально і вшир. Стіни будинку Фамусових точно розсовуються, перед глядачем (читачем) розігрується не одна, а безліч маленьких, забавних і типових комедій, героями яких є чоловіки Горичи, сімейство Тугоуховських, графиня-бабуся і графиня-внучка і ін. Картина виявляється гранично узагальненою, гранично масштабною і гранично цільною.
Г. легко і вільно користається класицистичною поетикою - і легко відступає від неї. У "Горі від розуму" не п'ять (як це покладається за законами класицизму), а чотири дії. У комедії немає рішучої розв'язки, доля героїв залишається невирішеної, усі закінчується не крапкою, а три

 
 

Цікаве

Загрузка...