WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Жуковський Василь Андрійович – життя та творчість - Реферат

Жуковський Василь Андрійович – життя та творчість - Реферат

переважно в Москві, лише на літній час їдучи в рідні місця Орловської і Тульської губернії, (Мишинське, Біліїв, Муратово). Роки ці характеризуються надзвичайною творчою активністю в області критики ("Листіз повіту до видавця", 1808; "Письменник у суспільстві", "Про нову книгу", "Училище бідних г-жи Ле Пренс де Бомон"). У статтях докладно улаштовується програма журналу, розуміння видавцем не тільки сугубо літературних, естетичних задач, але і підкреслюється суспільне, цивільне і соціально-історичне призначення журналу, необхідність йти "урівень" з європейською освітою. У журналі поет виступає з циклом критичних етюдів, що також мають широке програмне значення ("Про байку і байки Крилова", "Критичний розбір Кантемирових сатир з попереднім міркуванням про сатира взагалі", 1810, і ін.). У плані власне художньому ці роки характеризуються перевагою інтересу до перекладу і навіть перекладу прозаїчному (з Енгеля, Гарве, Сульцера, Жанлис, Шатобріана і т.д.). Розквіт лірики, що несе в собі потенціал романтичного світосприймання, був зв'язаний з пережитим Ж. глибоким почуттям до М.А.Протасової. Відмовивши від видання журналу, Ж. у 1811 - першій половині 1812 р. майже безвиїзно живе в Муратові (маєтку Протасових) і Чорні (маєтку його друга, згодом арзамасца А.А.Плещеєва) Орловської губ. Спроби поета домогтися згоди матері Маші Протасової на шлюб з її дочкою були безуспішними, принесли люблячим важкі розчарування, офарбивши в трагічні тони й інтимну лірику поета. Заміжжя Маші (1817), а потім і її рання смерть (1823) стали фіналом особистої драми поета.
Особливе значення для становлення російського романтизму мали баладні досвіди Ж., якому належить заслуга твердження цього жанру в російської поезії. Ж. прагнув створити баладу власне російську і навіть простонародну ("Людмила". Російська балада. Наслідування Бюргерової "Леноре", 1808; "Світлана", 1808-1812; "Дванадцять сплячих дів", 1817) і одночасно ознайомити російського читача з найбільш видатними добутками цього жанру в європейській поезії ("Кассандра", "Івікові журавлі", "Лицар Тогенбург", "Кубок" і ін. балади Шіллера, "Лісовий цар" Ґете, "Смальгольмський барон" В. Скотта, переклади із Саути, Уланда і т.д.).
Найбільша популярність Ж. -балладника приходиться на середину 10 р. До 1816 р. відноситься почата Н.І.Гнєдичим (ст. "Про вільний переклад Бюргерової балади "Ленора") полеміка про баладу, у ході Якої (особливо після ст. А.С.Грибоєдова) намітилася ціла програма перетворення баладного жанру в національно-росіянині, народно-поетичному дусі.
Подібними тенденціями відзначені і жанрові пошуки Ж. в області російської ідилії ("Вівсяний кисіль", "Сільський сторож опівночі" і ін. переклади з Гебеля), що поет також прагнув наситити простонародним елементом (у картинах і сценах з народного життя). Спираючи на цю традицію, затворів у "простонародному дусі" і Пушкін ("Наречений", "Потопельник", "Шотландська пісня" і ін.), що дала дуже високу оцінку баладам і ідиліям Ж., що відкривають нові шляхи в російської поезії ("Про поетичне, слово", 1828). Інтерес до жанру балади супроводжує усе творче життя Ж. (див.: "Балади і повести В. Жуковського".- Спб., 1831), виступаючи одним з найбільш характерних ін явищ романтизму, що формується.
Важливе місце у творчості Ж. займає військово-патріотична лірика, найтіснішим образом зв'язана з історичною дійсністю 800-10 рр. звертання до неї Ж. диктувалося традиційної для російської поезії зв'язком із суспільно-політичними подіями епохи. Відгуком на Аустерлицький бій стала "Пісня над труною слов'ян-переможців", трагічний реквієм російським воїнам, що упали в антинаполеонівських війнах. Широкий відзвук в поезії Ж. знайшла і вітчизняна війна 1812-1814 р. Початок війни застало Ж. у Черні, відкіля наприкінці липня 1812 р. він відправився в Москву, для того щоб вступити в народне ополчення. 10 серпня він був у чині "поручика зарахований у Московське народне ополчення і разом зі своїм полком (а потім з Головним штабом, куди перейшов Ж. на службу) проробив усю військову кампанію 1812 р.- самий важкий і героїчний період війни з Наполеоном. 26 серпня під час Бородінського бою він знаходився на полі бою, хоча і не приймав прямої участі у воєнних діях (полк його був резервним). Враження від битви знайшли відображення пізніше в мемуарному листі ("Бородінська річниця", 1839) і в ряді поетичних добутків ("Докладний звіт про місяць", 1820, і ін.). Після залишення російською армією Москви Ж. брав участь у знаменитому кутузовському марші-маневрі, що завершився Тарутинським боєм. Виконуючи різні службові доручення Головного штабу, Ж. кілька разів приїжджав в Орел, де знаходилися рідні поета і де ним була почата робота над самим значним добутком цієї пори - "Співак у стані російських воїнів" (1812). Широке поширення, що одержало, у російської армії, цей вірш принесло Ж. славу "Росіянина Тіртея", служило цілям військово-патріотичної агітації в російської армії. З боєм під Червоним, очевидцем якого він був, зв'язаний присвячене Кутузову вірш "Вождю переможців", у якому відтворені картини панічної втечі наполеонівської армії з Росії. Разом з відбившими подальший хід воєнних дій посланням "Імператору Олександрові" (1814) цикл військово-патріотичних віршів Ж. з'явився найбільш значний з ідейно-художньої точки зору поетичним пам'ятником російської слави 1812-1814 р. Ж. не обмежився роллю свідка і літописця Вітчизняної війни, славою поета-воїна, але виступив в ролі так званого "військового кореспондента". На початку листопада 1812 р. (після змушеного відходу А.С.Кайсарова з посади Директора похідної друкарні при Головному штабі) Ж. був притягнутий до складання звісток про бої (що друкувалися в бюлетенях друкарні) і до написання ділових паперів головнокомандуючого.
Занедужавши гарячкою після бою під Червоним, Ж. потрапив у військовий госпіталь у Вільні, де (по спогадах сучасників) ледь не вмер. Оправившись після хвороби, поет одержав тривалу відпустку і 6 січня 1813 р. повернувся до рідних, але вже не в Муратове, а в Біліїв Тульської губ. Після Довгих коливань поет приймає рішення про залишення військової служби, пояснюючи це тим, що тепер "війна не усередині, а поза Росією". Шануючи себе "правим зійти з цієї дороги", на яку його могли "кинути тільки обставини", Ж. у чині штабс-капітана виходить у відставку. Однак "військова біографія" поета залишила глибокий слід у його творчості. Вітчизняна війна, спогади про кампанію 1812 р., оцінка внеску в загальні подвиги окремих героїв війни, славні перемоги російської зброї,- одна із самих стійких тем поезії Ж. У своїх пізніх віршах на цю тему ("Російська пісня", "Бородінська річниця") він віддає данину ідеям офіційного патріотизму, але в кращих з них, таких, як "До Єрмолова" (1837), поет досягає гармонії ємного, насиченого глибокої патріотизмом змісту і граничної простоти і лаконічності форми. Своєрідним відзвуком 1832 р. стала у творчості Ж. і наполеонівська

 
 

Цікаве

Загрузка...