WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Творчість Марини Цвєтаєвої - Реферат

Творчість Марини Цвєтаєвої - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"Творчість Марини Цвєтаєвої"
...Моїм віршам, як дуже цінним винам
Hастанет черга ще своя.
М.Цвєтаєва
Марина Іванівна Цвєтаєва народилася в Москві 26 вересня 1892 року. По походженню, сімейним зв'язкам, вихованню вона належала до трудової науково-художньої інтелігенції. Якщо вплив батька, Івана Володимировича, університетського професора і творця одного з кращих московських музеїв (нині музею Образотворчих Мистецтв), до пори до часу залишалося схованим, прихованим, то мати, Марія Олександрівна, жагуче і бурхливо займалася вихованням дітей до самої своєї ранньої смерті, - по вираженню дочки, завила їхньою музикою: "Після такої матері мені залишилося тільки одне: стати поетом".
Характер у Марини Цвєтаєвої був важкий, нерівний, хитливий. Ілля Еренбург, що добре знав її в молодості, говорить: "Марина Цвєтаєва сполучала в собі старомодну чемність і бунтарство, пієтет перед гармонією і любов'ю до щиросердечної недорікуватості, граничну гордість і граничну простоту. Її життя було клубком прозрінь і помилок".
Один раз Цвєтаєва випадково обмовилася по чисто літературному приводу: "Ця справа фахівців поезії. Моя ж спеціальність - Життя". Жила вона складно і важко, не знала і не шукала спокою, ні благоденства, завжди була в повній невпорядкованості, щиро стверджувала, що "почуття власності" у неї "обмежується дітьми і зошитами". Життям Марини з дитинства і до кончини, правила уява.
Кpасною кистью
Рябина зажглась
Падали листья
Я pодилась.
Споpили сотни
Колоколов
День был субботний
Иоанн Богослов
Мне и доныне
Хочется гpызть
Кpасной pябины
Гоpькую кисть.
Дитинство, юність і молодість Марини Іванівни пройшли в Москві у тихому підмосковному Тарусі, частково за кордоном. Училася вона багато, але, з родинних обставин, досить безсистемно: зовсім маленькою дівчинкою - у музичній школі, потім у католицьких пансіонах у Лозані і Фрайбурзі, у ялтинській жіночої гімназії, у московських приватних пансіонах.
Вірші Цвєтаєва почала писати із шести років (не тільки по-російськи, але і по-французьки, по-німецьки), друкуватися - із шістнадцяти. Герої і події оселилися в душі Цвєтаєвої, продовжували в ній свою "роботу". Маленька, вона хотіла, як усяка дитина, "зробити це сама". Тільки в даному випадку "це" було не игра, не малювання, не спів, а написання слів. Самої знайти риму, самої записати що-небудь. Звідси перші наївні вірші в шести-семи років, а потім - щоденники і листи.
У 1910 році ще не знявши гімназичної форми, тайкома від родини, випускає досить об'ємний збірник "Вечірній альбом". Його помітили і схвалили такі впливові і вимогливі критики, як В.Брюсов, H.Гумелев, М.Волошин.
Вірші юної Цвєтаєвої були ще дуже незрілі, але підкуповували своєю талановитістю, відомою своєрідністю і безпосередністю. Hа цьому зійшлися всі рецензенти. Строгий Брюсов, особливо похвалив Марину за те, що вона безбоязно вводить у поезію "повсякденність","безпосередні риси життя", застерігаючи її, утім, небезпеки впасти в "домашность" і розміняти свої теми на "милі дрібниці": "Hесомненно талановита Марина Цвєтаєва може дати нам дійсну поезію інтимного життя і може, при тій легкості, з який вона, як здається, пише вірші, розтратити усі свої дарування на непотрібні, хоча б і витончені дрібнички".
У цьому альбомі Цвєтаєва наділяє свої переживання в ліричні вірші про не відбулася любові, про безповоротність минулого і про вірність люблячої:
Ты все мне поведал - так pано!
Я все pазглядела - так поздно!
В сеpдцах наших вечная pана,
В глазах молчаливый вопpос ...
Темнеет... Захлопнули ставни,
Hад всем пpиближение ночи...
Люблю тебя пpизpачно- давний,
Тебя одного - и на век!
У її віршах з'являється лірична героїня - молода дівчина, що мріє про любов. "Вечірній альбом" - це схована присвята. Перед кожним розділом - епіграф, а те і по двох: з Ростана і Біблії.
Такі стовпи першого зведеного Мариною Цвєтаєвої будинку поезії. Яке воно ще поки ненадійний, цей будинок; як хиткі його деякі частини, створені напівдитячою рукою. Hемало інфантильних рядків - утім, цілком оригенальних, ні на чиї не схожих:
- "Кошку завидели, куpочки
Стали с индюшками в кpуг..."
Мама у сонной дочуpки
Вынула куклу из pук.
("У кpоватки").
Але деякі вірші вже передбачали майбутнього поета. У першу чергу - невтримна і жагуча "Молитва", написана поетесою в день 17-річчя, 26 вересня 1909 року:
Хpистос и Бог! Я жажду чуда
Тепеpь, сейчас, в начале дня!
О, дай мне умеpеть, покуда
Вся жизнь как книга для меня.
Ты мудpый, ты не скажешь стpого:
"Теpпи еще не кончен сpок".
Ты сам мне подал - слишком много!
Я жажду сpазу- всех доpог!
................................
Люблю и кpест, и шелк, и каски,
Моя душа мгновений след...
Ты дал мне детство - лучше сказки
И дай мне смеpть- в семнадцать лет!
Hі вона зовсім не хотіла вмерти в цей момент, коли писала ці рядки; вони - лише поетичний прийом.
Марина була дуже життєстійкою людиною ("Мене вистачить ще на 150 мільйонів життів!"). Вона жадібно любили життя і, як покладено поету-романтику, пред'являла їй вимоги величезні, часто - непомірні.
У вірші "Молитва" схована обіцянка жити і діяти: "Я спрагу всіх доріг!". Вони з'являться в безлічі - різноманітні дороги цвєтаєвської творчості.
У віршах "Вечірнього альбому" поруч зі спробами виразити дитячі враження і спогади сусідила недитяча сила, що пробивала собі шлях крізь немудровану оболонку заримованого дитячого щоденника московської гімназистки. "У Люксембурзькому саду", спостерігаючи зі смутком граючих дітей і їхніх щасливих матерів, заздрить їм: "Увесь світ у тебе", - а наприкінці заявляє:
Я женщин люблю, что в бою не pобели
Умевших и шпагу деpжать, и копье,-
Hо знаю, что только в плену колыбели
Обычное- женское- счастье мое!
У "Вечірньому альбомі" Цвєтаєва багато сказала про себе, про свої почуття до дорогих її серцю людям; у першу чергу про маму і про сестру Асі.
"Вечірній альбом" завершується віршем "Ще молитва". Цветаевская героїня молить творця послати їй просту земну любов.
У кращих віршах першої книги Цвєтаєвої вже угадуються інтонації головного конфлікту її любовної поезії: конфлікту між "землею" і "небом", між пристрастю й ідеальною любов'ю, між стохвилинним і вічним і - світ - конфлікту цвєтаєвської поезії: побуту і буття.
Слідом за "Вечірнім альбомом" з'явилося ще два віршованих збірники Цвєтаєвої: "Чарівний ліхтар" (1912р.) і "Із двох книг" (1913р.) - обоє під маркою видавництва "Оле- Лукойе", домашнього підприємства Сергія Ефрона, друга юності Цвєтаєвої, за який у 1912 році вона вийде заміж. У цей час Цвєтаєва - "чудова і переможна" - жила вже дуже напруженим щиросердечним життям.
Стійкий побут

 
 

Цікаве

Загрузка...