WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Робінзон Крузо як втілення просвітительського ідеалу “природної людини” - Курсова робота

Робінзон Крузо як втілення просвітительського ідеалу “природної людини” - Курсова робота

характерным для века буржуазного Просвещения"(12, 343).
"...Весь роман Дефо проникнут просветительскими идеями - прославлением разуму, оптимизмом и проповедью труда; Дефо разделил многие просветительские шлюзки, предвосхитив в известной мере позднейшую идею "естественного человека", и осветил вместе с тем по-своэму, со своеобразным пуританським стащизисом, исторически прогресивне стороны созидания буржуазного общества." (8,18).
У кінці приховане живе й алегоричне начало. Історія Робінзоно Крузо з усіма її перипетіями може бути сприйнята як розгорнута, обросла багатьма подробицями притча про Людину, про її зіткнення з природою, про її боротьбу за життя, про фізичну, інтелектуальну й моральну стійкість.
Вибраний прозаїком метод сухої мемуарно - щоденникової розповіді виявився напрочуд вдалою формою для втілення сміливого художнього домислу. Як з'ясували пізніші коментатори, романіст міг допускати дрібні неточності в географії й зоографії, але в головному - в зображенні реального характеру людини, що потрапила у виняткові обставини, він досягнув максимальної художньої переконливості. Його настанову на життєву вірогідність витримано від початку до кінця твору з необмеженою послідовністю.
Значну роль в поетиці роману та в його естетичному впливі на читача відіграє гіперболізація. Хіба не гіперболічний строк перебування героя на острові? Тай сам перебіг часу на острові, кількість тижнів, місяців і навіть років, потрібних Робінзонові, що виконати ті чи інші роботи, - все це приголомшує своєю незвичайною масштабністю. Але письменник нібито й не намагається вразити нашу уяву. Навпаки все в романі розповідається спокійно й неквапно. Найнеможливіші події обставляються безліччю вірогідних подробиць. Життя, вигадане й неймовірне, зображується у формах самої реальності.
"Художественное своеобразие романа - в его исключительном правдоподобии, кажущейся документальности и в удивительной простоте и ясности языка. Дефо в своих работах не раз выдвигал это принципиальное требование простоты языка, его общедоступность" (15, 34).
Справді нечуваний успіх першого роману надихнув Дефо на продовження історії Крузо. В серпні того ж 1719 року вийшли в світ "Дальші пригоди Робінзона Крузо", а через рік - "Серйозні роздуми Робінзона Крузо протягом його життя та дивовижних пригод", своєрідний звіт напучень і повчальних максим. Обом продовженням, особливо останньому, не судилося довге життя. А тим часом перша книга, яка давно вже стала класикою, й далі завойовує уми та серця численних читачів у всьому світі.
"...Робінзон Крузо" - книга сложного состава й большого идейного содержания. Именно это сделало ёё популярной в просветительской XVІІІ век. Это возвысило ёё также над уровнем рядовой беллетристики того времени и сделало прообразом будущего реалистического романа в европейской литературе (8, 18).
ВИСНОВОК
Даніель Дефо був одним з основоположників побутово - реалістичного роману в Англії. Автор багатьох романів, Дефо створенням самого лише "Робінзона Крузо" посів місце в світовій літературі поруч з Рабе, Сервантесом, Світом.
Дефо в "Робінзоні Крузо" виступив за прогресивні ідеї. Він оптимістично розглядає життя людини. Джерело цього оптимізму він бачить перш за все в трудовій активній діяльності людини.
Історія Робінзона Крузо з усіма її перипетіями - це розгорнута, обросла багатьма подробицями розповідь про Людину, про її зіткнення з Природою, про її боротьбу за життя, про фізичну, інтелектуальну й моральну стійкість.
Історія ця не позбавлена філософського змісту. Робінзон Крузо був першою "природною людиною" у великій європейській літературі доби Просвітництва, тобто людиною, вирваною із звичного соціального оточення і поставленою в цілком природні, не обмежені дією будь - яких соціальних інститутів умов.
Робінзон втілює просвітницькі уявлення про "природу людини" у його взаємодіях з природою. Однак Робінзон - це не тільки людина "взагалі", яка діє відповідно через свою "природу" і розум; Робінзон - це цілком типовий представник буржуазії, який сформувався під впливом певних суспільних відносин.
І якщо кращі риси характеру Робінзона - людини змогли виявити себе далеко від суспільства на безлюдному острові, проте вони не змогли поглинути в ньому справжнього буржуа. В цьому ми бачимо його ділову винахідливість, практичність комерсанта. Дефо показує рядового "справжнього англійця", типового "героя" свого класу.
Але насправді автор "Робінзона Крузо" віддав належне розуму, волі й працьовитості Людини, яка перемагає в нелегкій боротьбі з відчаєм і зневірою. Робінзон Крузо - це просвітительський ідеал "природної людини".
Роман Дефо "Робінзон Крузо" витримав найважче для творів мистецтва випробування - випробування часом. І в цьому, безперечно, заслуга автора.
Список використаної літератури
1. Аникин Г.В., Михальская Н.П. История английской литературы. - М.: Высшая школа. - 1975. - С. 122-129.
2. Аникст Александр. Даниель Дефо. Очерк жизни и творчества. - М.: Детгиз. - 1957. - 130с.
3. Артаманов С.Д. История зарубежной литературы XVІІ - XVІІІ веков. - М.: Просвещение. - 1988.- С. 288-295.
4. Гавришків Б.Безсмертний твір Даніеля Дефо на Україні // Всесвіт. - 1960- №9 - С. 120-121.
5. Ганич Д.И., Олейник И.С. Русско-украинский и украинско - русский словарь. - К.: Изд0во "Вэсэлка". - 1990 - 560с.
6. Дефо даниель. Приключения Робинзона Крузо. (Послесловие Е.В. Корниловой) - М.: Детгиз. - 1955.- 414с.
7. Дефо Даніель. Робінзон Крузо. (Передмова С. Родзевича). - К.: Дніпро. - 1965 - 274с.
8. Дефо Даниель. Робинзон Крузо, Диккенс Чарльз. Приключения Оливера Твиста. Романы. (Предисловия М.П. Алексеева и Д.Л. Урнова). - М.: Детская литература. - 1980 - С. 5- 248.
9. Дефо Даніель. Робінзон Крузо. (Передмова М. Соколянського) - К.: Дніпро. - 1985. -261с.
10. Запорожець І. Одна з трьохсот п'ятдесяти (Про роман Д. Дефо "Робінзон Крузо") \ Наука і суспільство - 1985. -№9 - С.50.
11. Елистратова А. Английський роман епохи Просвещения. - М.: Наука. - 1966. - С. 100-155.
12. История английской литературы. Том І. Выпуск второй. - М. _ Л.: Академия наук СССр. - 1945. - С. 330-354.
13. История всемирной литературы в девяти томах. Том пятый. - М.: Наука. - 1988.- С. 46-51.
14. История зарубежной литературы XVІІ века. - М.: Высшая школа. - 1967. - С. 68-78.
15. История зарубежной литературы XVІІІ века. (Под р-ций В.Р. Неустроева, Р.М. Самарина).- М.: Издательство Московского У-та. - 1974. - С. 28-36.
16. Лурье С. Предмет зависти всех людей: (О жизни и творчестве Д. Дефо)\ Аврора. - 1981. - № 5. - С. 141-151.
17. Рыбаков В. Сочинение 412-е, единственное и незабываемое: (К 250 - летию со дня смерти Д. Дефо) \ Семья и школа. - 1981. - №4. - С. 44-46).
18. Санов В. Тайна Робинзона Крузо: (К 250-летию выхода книги в свет)\ Детская литература. - 1969. - №4. - С. 36-42.
19. Унуф Леннарт - Престо. Загадки Робина крузо. \ Вокруг света. - 1963. - №8. - С.50-51.
20. Уров М.В.Вехи традиций ванглийкой литературе. - М.:Просвещение. - 1986. - С.73-89.

 
 

Цікаве

Загрузка...