WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Життєвий і творчий шлях Байрона - Реферат

Життєвий і творчий шлях Байрона - Реферат

активну участь у русі карбонаріїв, що ставили за мету об'єднання Італії і звільнення її від іноземного ярма. Допомагаючи карбонаріям грошима і зброєю, готуючись узяти безпосередню участь у збройному повстанні, Байрон разом з тим відзначав, як слабкість руху, відсутність у змовників тісного зв'язку із широкими народними масами. У 1821 р. організації карбонаріїв були розгромлені австрійською владою. Тільки іноземне підданство і звання лорда врятували Байрона від судового переслідування.
"Каїн". У тому ж році, як підсумок його глибоких роздумів над проблемами сучасності, виникає філософська драма ("містерія") "Каїн".
У біблії є легенда про Каїна, який убив свого брата Авеля. Духовенство зазвичай зображують Каїна першим на землі лиходієм, що пролив людську кров. Байрон переосмислює цю легенду. Він зображує Каїна першою людиною, що підняла голос протесту проти несправедливості. Він сміливо повстає проти бога та всього світового порядку, богом установленого.
На відміну від бунтарських образів східних поем, Каїн бореться не заради особистої волі, а від імені всього стражденного людства.
Авель протиставлений брату, як "підлий догідник небес", як жалюгідний та боягузливий вірнопідданий богу, утілення рабської покірності і покірливого підпорядкування всякому гніту.
В похмурі роки реакції драма Байрона звучала закликом до боротьби. Вона кликала народ не миритися з гнітом, а сміливо повставати проти того соціального порядку, який імператори і попи оголосили "богом установленим".
Але Байрон сам не знав шляхів цієї боротьби і тому не міг показати їх у своїй містерії, у фіналі якої, герой залишається таким же самотнім страждальцем, як і колишні герої Байрона.
"Бронзове століття". Демократичний рух в Італії, революція 1820 р. в Іспанії породжують страх у феодальних правителів Європи. На конгресі Священного союзу у Вероні в 1822 р. були розроблені заходи щодо придушення революції.
Байрон відповів на цю змову чорних сил реакції нищівною сатирою "Бронзове століття" (1823). Відтворюються картини недавнього минулого: війни Наполеона, його безславна втеча з Росії, що служить як би попередженням усім загарбникам. Байрон дає різку характеристику російському імператору, одному з натхненників Священного союзу, Олександрові I:
Великий друг всех истинных свобод,
Он только их народам не даёт.
З захопленням Байрон пише про народи, що піднімаються на боротьбу проти Священного союзу. Він вітає іспанську революцію 1820 р. Веронский конгрес доручив урядові Франції придушити збройною силою революцію в Іспанії. Байрон призиває французький народ покінчити з нав'язаним йому реакційним режимом:
Восстань, француз: свободу возлюбя,
Ты вызволишь испанцев и себя.
Даючи характеристику зовнішній політиці Англії, Байрон визначає, що вона продиктована корисливими інтересами правлячих класів. Участь у війні проти Наполеона була вигідна англійської буржуазії. Звучать рядки, що не втратили своєї викривальної сили й у наші дні:
Война для них - кормилица, доход...
Их счастье, свет, их вера, цепь забот,
Их жизнь и смерть - доход, доход, доход.
Сатира "Бронзове століття" - одне із самих сміливих політичних виступів поета.
"Дон Жуан". В останні роки у творчості Байрона усе рішучіше і рішучіше перемагав реалістичний метод.
Вже в ранній романтичній поемі "Паломництво Чайльд Гарольда" романтична нитка лірично-схвильованої розповіді зрідка переривалася реалістично-правдивими описами (наприклад, поля битви, бою биків у першій пісні).
У східних поемах романтичний метод здобував повну перемогу: поет зображував надзвичайних героїв у винятковій обстановці по контрасту з людьми й обстановкою реальної буржуазно-аристократичної Англії.
У жовтні 1817 р. Байрон створює твір у зовсім новому для нього жанрі. Це реалістична побутова повість у віршах "Беппо". А в наступному році виникає перша пісня реалістичного роману у віршах "Дон Жуан".
За задумом автора, роман повинен був з'явитися широким історичним полотном, що розповідає про долю народів Європи. Дія відбувається в XVIII ст., і герой роману повинний був завершити свій шлях участю у французькій революції 1789-1794 р. (роман залишився незакінченим).
Герой роману маловиразний і значною мірою відіграє тут допоміжну роль. Його пригоди є сюжетним приводом для блискучих соціально-політичних характеристик, які подає автор. Перед читачем проходять Іспанія, Туреччина, Росія, і, нарешті, Англія.
У романі є романтичні ситуації: аварія корабля, шлюпка з напівзбожеволілими від голоду і спраги людьми у відкритому морі, ідилічні картини любові Гаідэ та Дон Жуана, викинутого хвилею на самотній острів. Але ці романтичні ситуації розробляються поетом-реалістом. У десятій пісні Байрон іронічно пише про своє колишнє захоплення романтичними образами і картинами, про пристрасть до "сивих веж, руїнів, що поросли зеленню і покритим іржею шпилям" (Х,61).
Двір турецького паші, куди попадає полонений Дон Жуан, це вже не умовний Схід, створений романтичною уявою поета. Це реальна Туреччина, що веде реальну, "показану у всій її прозаїчній наготі війну зцарською Росією.
Знову голос Байрона звучить гнівно й засуджуючи, і поет чітко формулює свої погляди.
Война прекрасна только за свободу!
Когда ж она - лишь честолюбья плод,
Её убийством каждый назовёт.
(VIII, 4.)
Видатну сатиричну майстерність автор "Дон Жуана" виявляє в останніх піснях роману (X- XVII), у яких зображується Англія -
... края родные
Надменных торгашей, чей рассылает флот
Товар их и закон за все моря и грани.
И, кажется, что с волн - и с тех взимает дани.
Колоніальна Англія порівнюється з м'ясником, що одягнув ярмо на півсвіту. Називаючи її "тюремником" народів, Байрон пише про ненависть, що відчувають до неї поневолені народи залежних країн. Примітна наступна строфа (X, 68), у якій говориться про долю народу самої Англії: "Народи - у в'язниці, але який жереб тюремника?" - запитує поет і відповідає: "Він сам - одна з жертв, його доля така ж - ґрати і замок. І хіба можна називати волею незавидний привілей повертати ключ у дверях тюремної камери?" Байрон як би хотів сказати, що не може вважатися вільним народ, що гнітить інші народи.
У "Дон Жуані" Байрон підбиває підсумок своїм спостереженням над соціальним побутом і політичним життям Англії і Європи:
Видал я фермеров в тисках аренд пиратских;
Видал ханжей-кликуш, видал парламент пресс,
Задвинувший людей под гнёт налогов адских,
Скандальный - короля с супругою - процесс,
Видал короны я на головах дурацких;
Веронский пакостей наделавший конгресс;
Народы я видал под пх ослиным вьюком,
Что забрыкались вдруг, сказав "довольно" мукам.
(XI. 84.)
Тема боротьби народів за своє визволення органічно вплітається в розповідь про долі Європи. Світ обплутаний павутиною, отруйні павуки ссуть кров народів. Поет призиває народи рвати цю павутину, брати приклад з Іспанії і Греції.
І Байрон дійде висновку, що
...мир от адской бездны
Лишь революция спасёт рукой железной. (VIII. 51.)
А. М. Горький вважав автора "Дон Жуана" одним із зачинателів критичного реалізму і називав його ім'я серед "бездоганно правдивих і суворих викривачів пороків командуючого класу".
Байрон у Греції. В останні роки життя Байрон уже не мислив себе поза активною політичною діяльністю. Незабаром після поразки карбонаріїв Байрон прийняв рішення відправитися в Грецію.
Доля грецького народу хвилювала поета протягом усього його життя, починаючи з першої подорожі 1809-1811 р.
Тепер цей народ піднімався на боротьбу проти турецького ярма, і Байрон бачив свій обов'язок у тім, щоб взяти участь у цій боротьбі.
У Греції він із всією енергією віддається справі звільнення народу.
Встревожен мёртвых сон - могу ли спать?
Тираны давят мир - я ль уступаю?
Созрела жатва - мне ли медлить жать?
Байрон споряджує та озброює на власні кошти досить значний загін.
Він додає багато зусиль для того, щоб домогтися єдності в діях окремих національних груп опору.
Тут, у Греції, у місті Миссолонги, серед військових приготувань, у квітні 1824 р. Байрон помер, застудившись під час однієї з поїздок у гори. Так завершився його життєвий шлях.
"Володар дум" (Пушкін) цілого покоління, Байрон зробив благотворний вплив на сучасників. У пору похмурої реакції голос його призивав до боротьби, викриваючи тих, хто ставав на коліна перед тиранами. Слово Байрона знаходило дорогу до широких мас демократичних читачів.
Список літератури.
1) Н. И. Муравьёва и С. В. Тураев. Западноевропейская литература.
Москва. 1956г.

 
 

Цікаве

Загрузка...