WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Традиція і наука про авесту - Реферат

Традиція і наука про авесту - Реферат

культу посланця Ахура-Мазди - благовісника Сраоші і про його птаха - кугута.
Виклад стає більш динамічним і захоплюючим, хоча і залишається суті жрецьким, в розділі 19. Тут розповідається про спробу Ахра-Манью, дева девів ( з півночі), за допомогою дева Брехні-Друджа знищити - вбити або спокусити - Заратустру. На допомогу приходить Ахура-Мазда. Приводиться молитвенні звертання до безкінечного часу Зурван (зурван акарана, 19.16). Далі усі сили Добра, і матеріальні і духовні, змішуються: повітря, вітер, фраваші, Мітра, Сраоша, води, рослини, Амеша-Спента, впливаюче слово (Мантра Сперта), міфічна риба Кара (19.42), небо, озера і т.д. В цьому особливо відчуваються ранні уявлення про нерозривність конкретних і абстрактних духів і предметів. В цьому розділ (19.29-30) розповідається, як душі померлих доходять до моста Чінвад. Сюди приходить прекрасна, бадьора, висока діва. Вона опускає зловредні душі людей в темряву; душі ж праведників проводить через міст Чінвад на сторону гір Хара. Вони йдуть в Гаронману (Помешкання Пісно співання, помешкання богів). Далі говориться про спілкування їх з божествами і т.д.
В заключних розділах представляє інтерес: в 20-му розповідь про Тріта, першому лікарі з людей-першозаконників (Парадата; тадж. Пешдодійон), і про подолання хвороб і чар чаклунів і відьом (паіріка); в 21-му - молитви і восхвалянню священного бика, хмар, сонця, місяця, зір, гір Хара, безмежного світла; в 22-му - яскравий опис боротьби Ахура-Мазди з Анхра-Манью і звертання Мазди за допомогою до Заратустри.
Закінчується книга словами: "Є тільки один шлях, це шлях праведності (Аша, Арта), все решта - бездоріжжя". Так підсумовується одна з основних ідей Авести - протиставлення служителя праведності (ашаван, артаван) служителю Брехні (друджван). Подібною ж сентенцією закінчуються і "Вісперед" і "Ясна" ("Ясна" 72.11).
"Вісперед" (среднеперс. "Віспрат" - цілком жрецька, молитовна книга, дещо подібна на старозавітну книгу "Левіт", яка складається з 24 розділів, в який на відміну від "Вен діда" і "Ясни" ім'я Заратустри зустрічається рідко (4.2; 11.19; 12.1; 13.1; 15.1; 26.2). "Вісперед" - це доповнення до "Ясни", її пізніша частина, що восхваляє уже і самі "Гати", які входять в "Ясну".
"Ясна", найбільш об'ємна частина Авести, може розглядатися як така, що складається з трьох частин (перша - розділи 1-27; друга - 28-53; третя - 54-70) і 71-72-а - заключні розділи.
В першій частині, яка містить молитви і славослов'я Ахура-Мазді, Амеша-Спента і безкінечному реєстру благих істот, особливо привертають увагу деякі розділи.
Так, розділ 9 повідомляє про те, як Хаома приходить до Заратустрі і просить про благодіяння - прийняти його до печери. Далі говориться про перших людей, служителях храму Хаоми, з яких четверта людина, Порушаспа, є батьком Заратуштри.
По суті, цей розділ "Ясни", присвячений одному божеству - Хаомі, по своєму характеру, більше підходить на яшти.
Розділі 10-11, ніби завершують розділ 9, містять славослов'я Хаомі і трьом чистим істотам - бику, коню, Хаомі.
Розділ 12 - продовження (починаючи з розділу 11.17-19) викладення зороастійського символу віри ("фраоретай"; див. "Ясна" 13.8), направленого проти девів, містить восхваляння божест триєдинства: благої думки, слова і діла. Ахура, говориться тут, створив бика і першородну чисту людини. Рід царів, які згадуються, Каві-Віштаси ("Кешиди" у Фірдоусі) і перші послідовники Заратустри: Фрашаотра і Джамаспа. Викладається також ідея приходу Саошьянта (месії).
З різних молитовних формул слід зазначити наступне в розділі 19 - молитві "Ахуна-Варья" (йата аху ваірйо - перша з молитов, рівна по святості "Гатам"); в в розділах 22 і 26 - славослов'я в честь духі предків - фраваші (що нагадує "Фравадін-яшт).
Друга частина "Ясни" містить п'ять груп гат і, таким чином, є однією з іншої частин Авести.
Розділи 28-34. "Гата ахунаваіті", в тому числі відомий 30-й розділ про виникнення Добра і Зла і вічної боротьби між ними.
Розділи 35-41. "Ясна Хаптанхатай" ("Семіглан"), прирівнюється до "Гатам", в тому числі розділ 39 - схвалення Душі Бика (Геуш-Урван) і Творця Бика (Геуш-ташан).
Розділ 42 - восхваляння вод, гір, землі і неба, риби Васі, віслюка Хара, моря Ворукаша, рослин хаома та ін.
Розділи 43-4. "Гата ушваіті", в тому числі натхненно-поетичні молитви Заратушри "Куди тікати?" (розділ 46).
Розділ 47-50. "Гата сперта маінйну". Про моральні зобов'язання, про загробне життя та ін.
Розділ 51. "Гата вохухшатра" - про помсту і царство небесне, а також різка відповідь брехливим жрецям, противникам осілості і землеволодіння - карапанам, протиставлення їм істинних жреців вогню - атраванів. Восхвалення перших послідовників Заратустри (Віштаспі, Фрашаош ри, Джамаспі, Мадйомонха).
Розділ 52. Восхвалення і благі побажання творенням Ахури і зло бажання Анхра-Манью (вважається другою "Хаптанхатай", другим "Семіглавом").
Розділ 53. "Гата вахиштоіті". Проповідь Заратустри на весіллі своєї доньки і заклик насаджувати релігію силою (53.8).
З третьої частини слід згадати розділи: 54 - молитва "Арйеман-Ишйо" ( в аірйема ішло), присвячена четвертій молитві, рівній по святості "Гатам"; 56, 57 - молитва Сраоше (розділ 57 з тринадцяти частин), про його боротьбу з девами і з Айшмою (=Асмодей); 58 - восхваляння того, хто молиться; 62 - молитва божеству вогню Атару; 65 - молитва богині води - Ардвісурі Анахіте (порівн.. "Яшт" 5); 68 - молитва донькам Ахура-Мазди - Ах урані.
Таким чином, п'ять груп гат включають 17 розділів "Ясни".
Окрім того, до гатам примислюють сем розділів "Ясна Хаптанхатай" (35-41), розділ 52, який вважається другою "Ясна Хаптанхай" (тобто всього 25 розділів), що складає так звану "Старшу Ясну" - на відміну від решти розділів - "Молодшої Ясни".
В перській традиції до "Гатів" прирівнюється по святості чотири основні молитви: "Ахуна-Варья" ("Ясна" 27.13), "Аша-Вахішта" ("Ясна" 27.14), "Йенхе-Хатам" ("Ясна" 7.27) и "Арйоемен-Ишйо" ("Ясна" 54.1).
Заключна частина "Ясни" (розділи 71-72) містить молитви у відповідь на перших послідовників Заратустри, Фрашаоштре, даються вказівка про те, що потрібно шанувати всі божества, всі слова Заратустри і славлословія.
Деякі розділи "Ясни" буквально повторюють одна одну, наприклад 5 і 37, 18 (18.2-18.7) і 47; деякі - 63, 64, 67 і 72 - складаються із зібрання відривків з різних іншихрозділів.
"Яшти" відрізняться від "Ясни" тим, що кожна молитва (яшт) присвячена тільки одному божеству (яз ата), іменами деяких з них названі місяці: 1 - "Ормазд-яшт" (присвячений Ахура-Мазді); 2 - "Хафт Амахраспанд-яшт" (семи Маеша-Спента); 3 - "Аша-Вахішт-яшт"; 4 - "Харватат-яшт"; 5 - "Ардвісур-яшт" (інакше "Абан-яшт"); 6 - "Хуршед-яшт" (сонцю); 7 - "Мах-яшт" (місяцю); 8 - "Титр-яшт"; 9 - "Дрвасп-яшт" (Геуш-Урван - Драв спа, інакше "Гош-яшт"); 10 - "Міхр-яшт" (Мітре); 11 - "Грош-яшт Хадохт" (Сраоше; порівн.. "Ясна" 57); 12 - "Рашн-якшт" (Рашену - божеству законності); 13 - "Фравардин-яшт" (фраваші); 14 - "Варах ран-яшт" (Вертрагне, інакше "бахрам-яшт"); 15 - "Рам-яшт" (Вайн); 16 - "Ден-яшт" (восхвалювання Чісті - "проникливості", "пізнання"); 17 - "Ард-яшт" (восхвалення Аші, доньки Ахури і Армайті, сестри Амеша-Спейта, божества справедливого воздаяння, щасливої долі); 18 - "Аштат-яшт" (восхвалення "арьянам Хварно", "арійської величі"); 19 - "Замйад-яшт" (боротьба з "кавам Хварно" - "кавійська велич" - царський німб; інакше "Кайан-яшт"); 20 - "Ванант-яшт" (присвячений божеству одної із зірок [Веги]); 21 - [восхвалювання Арти і праведності]; 22 - про долю душі після смерті.

 
 

Цікаве

Загрузка...