WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Життя і творчість Адама Міцкевича - Реферат

Життя і творчість Адама Міцкевича - Реферат

зі своєю дружиною. )
Історичний сюжет під пером Міцкевича придбав романтичне фарбування. Він яскраво, із пристрастю оспівав подвиг відважної народної героїні.
В другий тім поезії Міцкевича були включені 2 і 4 частини драматичної поеми "Дзяди" Перша частина поеми залишилася не завершеної, третя частина з'явилися через десять років і носила самостійний характер.
У передмові до другої частини Міцкевич пояснює назву поеми: "Дзяди - це назва урочистого образа,справляє донині простим народом у багатьох місцевостях Литви, Пруссії, Курляндії в пам'ять "Дзядов", тобто померлих предків". Міцкевича залучила в цьому стародавньому образі не тільки романтична таємничість, особливе значення вироку над земними справами людей. У перших частинах "Дзядов" уже намічається соціальна схема, що надалі займе головне положення у творчості Міцкевича.
У 1822 році царський уряд починає переслідування таємних організацій у Польщі і Литві. У Варшаві було розкрито "Патріотичне суспільство", установлене стеження за студентськими організаціями. У 1823 році у Вільно приїжджає таємний радник Новосильців, що з особливою запопадливістю береться за доручене йому справа - розкриття патріотичних організацій. Новосильцеву удалося знайти організації філаретів і філоматів, і 23 жовтня Міцкевич у числі інших учасників був арештований і укладений у Базилианський монастир, перетворений у в'язницю.
Наслідок у справі філаретів було закінчено навесні 1824 року 21 квітня. Міцкевич був випущений з в'язниці на поруки Левеля і залишився у Вільно, Очікуючи рішення по своїй справі. 22 жовтня Міцкевичу було передане розпорядження, не пізніше чим через два дні виїхати в Петербург.
Приїзд у Росію знаменував для Міцкевича початок нового періоду в його житті творчості.
Пізніше, у третій частині "Дзядов" Міцкевич описав свій настрій по дорозі в Росію.
Однак, понад його чекання, перебування в Росії виявилося дуже сприятливим для формування його світогляду і розвитку його творчості. У Петербурзі Міцкевича зустрічали захоплено. Він незабаром зближається з декабристами К. Рилєєв і А. Бестужев, що стають його друзями.
Рилєєв, Бестужев, їхній друг Туманський були знайомі з творчістю Міцкевича ще до приїзду польського поета в Росію. Рилєєв написав вірш "Спогад" по мотивах однойменного сонета Міцкевича, а Туманський перевів цей сонет. Але їх зближали не тільки творчі інтереси, а насамперед загальні ідеї і мети революційної боротьби. Міцкевич пробув у Петербурзі біля трьох місяців, а потім був спрямований в Одесу, щоб обійняти посаду викладача в ліцеї Рімельє. Вільних місць не виявилося. З Петербурга прийшло розпорядження не залишати неблагонадійного поета в Одесі, а відправити його у внутрішні губернії Росії.
Поки йшло переписування щодо подальшого місцеперебування Міцкевича, воно відвідав Крим, що зробив дуже сильне враження на поета і надихнув його на створення прекрасного циклу "Кримських сонетів".
Коли Міцкевич повернувся з Криму, він довідався про своє призначення в канцелярію московського генерал-губернатора.
Наприкінці 1825 року Міцкевич приїхав у Москву.
Величезний вплив на Міцкевича зробив результат повстання декабристів. Він важко переживав жорстоку розправу Миколи I з героїчними революціонерами. Один з біографів поета писав: "Не можна угадати, узявся б Міцкевич за зброю якщо, якби виявився в Петербурзі під час повстання 14 грудня 1825 року. Але безсумнівно, що він би розділив їхню долю ...".
Перший час Міцкевич жив у Москві усамітнено, спілкуючись лише зі своїми віленськими друзями філоматами.
Навесні 1826 року Міцкевич познайомився з Московським літератором Миколою Полев, що ввів його в літературне суспільство Москви. Міцкевич зблизився з найвизначнішими представниками російської літератури - Баратинськ, Веневітінов, В'яземськ, Соболевськ і іншими. У жовтні 1826 року відбулося знайомство Міцкевича з Пушкіним, що потім переросло в щиру дружбу.
12 жовтня 1826 року Міцкевич був присутній при читанні Пушкін "Бориса Годунова" у поета Д. Веневітінова.
З цього часу й аж до свого від'їзду Міцкевич знаходився в центі культурного життя Росії. Живучи в Москві, часом приїжджав у Петербург, Міцкевич був літературних вечорів, зустрічей, де він, що володіла неперевершеним талантом імпровізатора, часто виступав. Збереглося багато спогадів про ці імпровізації поета. У Петербурзі Міцкевич познайомився з Жуковським, Грибоєдовим, Криловим, Дельвінгом, багато часу проводив у бесідах з Пушкіним.
Міцкевич планував видавати в Росії польський журнал "Іріда", який би сприяв розширенню польсько-російських культурних зв'язків. Однак йому, як обличчю "підозрілому", це видання було заборонено.
Важко переоцінити значення російського періоду життя для розвитку творчості Міцкевича. Затятий ворог самодержавства, він знайшов свою цивільну мову в спілкуванні з російськими революціонерами.
У Росії Міцкевич сформувався як поет дружби слов'янських народів. Тут він став глибше дивитися на питання про національну незалежність Польщі, Зрозумівши його тісний зв'язок з міжнародною політикою. В ці роки він стає глашатаєм політичної волі.
Одночасно відбувався і ріст художньої майстерності Міцкевича, що було зв'язано зі спілкуванням з російськими літературними діячами, і насамперед з Пушкіним.
Загальний рівень російської культури був значно вище польською. "Ми відстали в літературі на ціле сторіччя", - писав Міцкевич своєму другу Одініну.
Під час свого перебування в Росії Міцкевич створив цілий ряд прекрасних ліричних віршів. У 1826 році окремим виданням вийшли його "Сонети". Він перевів на польську мову дві арабські балади, написав вірш "Фаріс", балади "Воєвода" і "Три Будріса".
У його баладах, написаних у Росії, немає надмірної фантастики і дидактики, вони ближче до балад Пушкіна, не випадково саме "Воєводу" і "Будріса" вибрав для перекладу Пушкін.
Вершиною творчості Міцкевича цього періоду з'явилася поема "Конрад Валленрод", надрукована в 1828 році. Це патріотична поема. Сюжет її узятий з історії XIV століття.
Поема Міцкевича мала величезне значення. Вона призивала до боротьби за волю батьківщини, в ім'я якої не страшні ніякі жертви.
Саме так сприймали її польські патріоти в дні повстання 1830 року: вона була для них бойовим закликом до дії. Високу оцінку одержала поема Міцкевича в середовищі російських літераторів. Ксенофонт Полевої писав: "Численне коло російських шанувальників поета знав цю поему, не знаючи

 
 

Цікаве

Загрузка...