WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Життєвий і творчий шлях Оскара Уайльда (розширений реферат) - Реферат

Життєвий і творчий шлях Оскара Уайльда (розширений реферат) - Реферат

відчувати те ж , що і його натавник : "А все ж те , що сталося , не вразило мене так , як би мало вразити... У ньому - вся моторошна краса грецької трагедії , в якій я був один з головних героїв , але яка не поранила моєї душі. Обидва герої не хочуть визнати , що у реальному світі кожному вчинку обовязково притаманне своє етичне значення. Провина за смерть Сібіл залишається провиною , вбивство художника Безіла Голуорда - вбивством. Сам лорд Генрі не робить нічого аморального , його цинізм не тільки слова , тільки поза. Але ця поза його сутність.
Художник Безіл Голуорд - втілення ідеї служіння мистецтву. Він творить красу , і для нього немає нічого вищого за малярство. Він має гаряче , чуйне , добре серце. Портрет Доріана Грея став його кращим творінням. Саме тому Безіл спочатку не хоче виставляти його , бо це означає відкрити свою душу , її глибинні порухи кожному , хто прийде подивитися нову роботу. Безіл захоплюється власним шедевром настільки , що вже не відділяє портрета від живої людини , з якої його написано . Він обожнює Доріана , стає йоиу другом , відчуває , що почав набагато краще малювати , як познайомився з цим юнаком. Голуорд приходить до Грея , щоб утримати його від бажання піддаватися спокусам , застерегти від такого способу життя , який потребує насолод різного роду за будь-яку ціну. Він не міг передбачити , як трагічно завершиться візит до того , хто надехнув його на найкраще полотно. Він спалює себе на вівтарі служіння мистецтву. І саме в цьому причина його трагедії.
Трагічна загибель Безіла , як і самогубство Сібіл яскравіше висвітлюють трагедію самого Доріана , який , бажаючи наповнити своє їснування постійним відчуттям прекрасного , домігся протилежного , зробив своє життя повторним . Здійснивши свій етичний вибір , він абсолютно відмовляється від відповідальності за реальне життя : "Вічна молодість , безмежні пристрасті , насолоди , витончені й потаємні , розгін несамовитих веселощів і ще несамовитіших гріхів - усього цього зазнає він. А портрет нестиме тягар його ганьби , і більше нічого". Не тільки власні недоліки , пороки , негарні вчинки , а й злочини спотворюють душу Доріана . Гине Сібіл. Вбивство Безіла стало ще одним кроком на шляху до того невідтворного краху , який чекає на Доріана Грея. Він залишається юним і вродливим , а його портрет відображає сутність його розбещеної натури , старіння не лише тіла , а й душі. Перші зміни на портреті зявляються тоді , коли Доріан посварився із Сібіл , що призвело до її сомогубства : "Інакше став вираз, щось жорстоке зявилося в обрисах вуст". Доріан намагається позбавитися портрета , але знищує не своє зображення , а себе самого.
"Портрет Доріана Грея" можна тлумачити по-різному , але не визнавати його безумовну неординарність і художню довершеність - неможливо.
Використана література : "Христоматія за 11 клас" ст. 54 - 60
.
Бути красивим чи доброчесним ?
1. Преамбула.
В Англії декадентські течії найчастіше асоціювались з еволюцією естетизму , який формувався на основі романтичної естетики.
Першим естетом в Англії слід вважати Ч. О. Суїнберна. Він переніс на британський грунт досвід парнасців , їх нахил до штучної краси. У віршах Суїнберна йдеться про любов до французських поетів Готьє , Бодлера , Мелларме. Найбільш видатним представником літератури естетизму в англійській та світовій літературі є Оскар Уайльд.
2. "Ноктюрн заснулої Темзи..."
Для глибокого розуміння його творчості слід розглянути його філософію , естетику , своєрідність художньої майстерності.
О. Уайльд був одним з теоретиків естетизму , хоча в його естетиці нелегко знайти стрижень. Він постійно дискутував , частіше сам із собою. Його афоризми і парадокси можна тлумачити по-різному. Нерідко він жертвував ідеєю заради блискучого софізму. Але головним у його переконаннях було служіння Красі , віра в значущість і важливість Мистецтва. Краса для нього - це "символ символів" , але вона вище істини і добра , вона "відкриває нам все , оскільки не виражає нічого" (трактат "Критик як художник"). У книзі "Задуми" , в діалозі "Занепад брехні" лідер естетизму сформолював свій принциповий постулат - парадокс : "Мистецтво нічого не виражає , крім себе самого". Звичайно , легко витлумачити цей вислів як наріжний камінь теорії "читого мистецтва". Але не слід забувати про парадоксальність способу мислення художника. Захищаючи мистецтво , котре служить мистецтву , Уайльд виступав слідом за прерафаелітами , Рескіном , Пейтером проти буржуазного діляцтва і прагматизму.
Захоплення У. Пейтером знайшло відгук і в стелістичній манері О.Уайльда. Вже в його "Віршах" (1881 рік) , а пізніше і в прозі ми знаходимо прекрасні відголоски емприсіонізму.
У. Пейтер , як відомо , протиставив у "Ренесансі" естетичне етичному, визничив завдання критика мистецтва як віднайдення формули , "яка найкраще виражає те чи інше відкриття краси". Сприйняття "дива краси" , за Пейтером , украй субєктивне.
Кращий вірш "Симфонія в жовтому" , написаний під впливом естетики імпресіонізму. Цей твір характеризує імпресіоністська манера вибагливого поєднання детелей і мікрообразів: погляд ліричного субєкта пливе по натурі , вихоплює з пейзажу ті фрагменти , які допомагають відтворити химерний "пейзаж душі" (Верлен). Омнібус - "жовтий метелик" , перехожі - ніби рій мошок , причал "похмурий" (точніше було б перекласти значення : як "затінений" , тобто нечітко помітний , схований в "жовтому тумані").
У перкладі образ ліричного субєкта , розчинений в атмосфері вірша , в оригіналі цей образ михтить в останньому катрені.
І біля ніг моїх бліда зелена Темза...
Настрій меланхолії , таким чином , належить спостерігачу , який близько стоїть від обєкта зображення , а невиразність малюнка пояснюється точкою зору , яку можна умовно назвати "крізь туман". Це "туман" імпресіоністичного бачення , пелена естетизуючої метафорики , яка відрізняє Уайльда від європейських поетів , що орієтуються як на музику вірша (Верлен) ,

 
 

Цікаве

Загрузка...