WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Життєвий і творчий шлях Оскара Уайльда (розширений реферат) - Реферат

Життєвий і творчий шлях Оскара Уайльда (розширений реферат) - Реферат


Пробуджена Безілом Голуордом марнославність.
Егоїстичне бажання залишатися вічно молодим.
"Якби це я міг лишатися повік молодим , а старішав портрет !..
Я віддав би за це навіть саму душу !"
Життєвий вибір.
"Вічної молодості , безмежних пристрастей , насолод , витончених і
потаємних , несамовитих веселощів і ще несамовитіших гріхів-усього
цього зазнає він. А портрет нестиме тягар його ганьби..."
ПОРТРЕТ-МАГІЧНЕ ДЗЕРКАЛО ДУШІ.
"Цей юнак насправді був надзвичайно гарний. У ньому відчувалася щирість і чистота юності... забруднило цієї молодої душі".
Самогубство Сібіл Вейн.
"... Інакшим став вираз, щось жорстоке зявилося в рисах рота..."
Порочне життя.
"Зойк жаку вихопився у художника , коли... він побачив на полотні
бридке вишкірене обличчя. Вираз портрета викликав лише призирство і огиду".
Вбивство Безіла Голуорда.
"Портрет усе був відразливий...": "червона волога на його руці ли-
бонь ще пояскравішала , стала більш схожою на тільки-но пролиту кров..."
Прагнучи знищити портрет-совість , вбиває себе.
"А на підлозі з ножем у грудях , лежав якийсь мрець у вечірньому
костюмі. Увесь у зморшках , змарнілий , аж погляд відвертало..."
Роман "Портрет Доріана Грея" -- вершина естетизму О. Уайльда
і водночас великої мистецької сили заперечення крайнощів цього естетизму (культу молодості , краси і насолоди). Автор розвязує стару проблему безкрайності злочину по-новому, в гуманістичнішому плані: злочин залишає слід на ретельно прихованому "я" людини.
Використана література: "Всесвітня література" - журнал за лютий 1999 року ст. 38.
ПРЕКРАСНЕ ЧИ МОРАЛЬНЕ "ПОРТРЕТ ДОРІАНА ГРЕЯ".
Літературна спадщина Оскара Уайльда напрочуд різноманітна і багатогранна : першими значними творами його були "Вірші" , збірки казок "Гранатова хатина".
Найвідомішим твором письменника , який приніс йому всесвітню славу і найповніше відбив його філософські та естетичні погляди , життєве кредо і принципи художньої творчості , був роман "Портрет Доріана Грея" 1891 рік.
Цей твір - ідеальний приклад парадоксальної фабули. Закоханий у свою зовнішність Доріан Грей ладен закласти душу дияволу , аби не старіти і залишатися вродливим юнаком і відбувається незвичайне , протиприродне , фантастичне : забражений на портреті Доріан Грей фі-
зично старіє , його намальоване обличчя вкривається зморшками , його врода гине , а сам Доріан у житті залишається молодим і гарним. Та настає час , коли Доріан готовий знищити свій портрет , який є свідком його безчестя і підступності. Він кидається на своє зображення з ножем. Відчайдушний крик пролунав у великому будинку. Слуги , вбігши до кімнати господаря , побачили на стіні прекрасний портрет молодого Доріана Грея , а на підлозі з ножем у грудях лежав мертвий старий чоловік.
"Портрет Доріана Грея" можна вважати взірцем інтелектуального роману кінця 19-го ст. У цьому творі втілено найдорожчі для письменника думки , що визначали спосіб і стиль його власного життя. "Розкрити себе і втаїти митця - цього прагне мистецтво" , -- сказано в авторській передмові до роману.
Відомо , як виник задум роману : одного разу в майстерні свого приятеля Уайльд познайомився з натурником , який вразив його досконалістю своєї вроди. "Який жаль , -- вигукнув письменник , -- що таке славне створіння мусить старіти!". На це художник ,погодившись, додав : "Чудово було б , якби він залишався такий точнісінько , як зараз , а натомість щоб його портрет старів і вкривався зморшками. Велику увагу Уайльд приділяє також одягу своїх персонажів. Його Доріан Грей , намагаючись передати своє почуття до Сібіл друзям , детально описує не її саму , а костюм : "Якби ви її тільки бачили! Очей не можна було відвести від її стрункої постаті , коли вона вийшла на сцену , прибрана хлопчиком. На ній була зеленава оксамитова куртка із світло-коричневими рукавами , щільно по нозу брунасті штанці , вишукана зелена шапчина із соколинм пером під пряжкою і плащ із каптуром". Тільки міиохідь Доріан зауважує , що обличчя Сібіл було мов бліда троянда.
Роман насичений детольними описами велокосвітських віталень , будинку і кімнат Доріана Грея. Сам герой визнає : "Я кохався на красивих речах , до яких можна доторкнутись і взяти до рук. Старий грезет , зелена бронза , лаковані дрібнички , різблення із слонової кості, вишукані інтерєри , розкіш , пишно ами зі всією складністю і багатогранністю реакцій на дійсність , тобто не є характерами реалістичними. У романі багато діалогів , майже на кожній сторінці ведуться бесіди , що розкривають життєву філософію кожного з героїв , а в сукупності - самого автора.
Лорд Генрі - втілення філософії насолоди. Це витонченний естет , що кохається у красі й вімежовується від повторного , бридкого в житті. Це прагнення не помічати нічого , крім краси , робить його непросто байдужим до всього іншого , а й цинічним : "Добрий той , хто живе у злагоді з самим собою... А хто змушений жити у злагоді з іншими людьми , той у розладі з самим собою... Своє власне життя - це найважлевіше. Він може собі козиритися своєю моральністю." У лорда Генрі холодна душа людини , яка не має ідеалів.
Егоїзм лорда Генрі - це егоїзм естета , який хоч і має уявлення про реальне життя , але не зважає на нього . Навіть самогубство Сібіл лорд Генрі впершу чергу оцінює нез етичного , а з естетичного погляду. Здібний учень лорда Генрі , Доріан тільки спочатку вражений тим , що сталося . Пройде небагато часу , і він буде

 
 

Цікаве

Загрузка...