WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Життєвий і творчий шлях Оскара Уайльда (розширений реферат) - Реферат

Життєвий і творчий шлях Оскара Уайльда (розширений реферат) - Реферат

Життєвий і творчий шлях Оскара Уайльда.
Народився Оскар Уальд у 1854 році в Дубліні , столиці Ірландії , в сімї , де все було прийнято любовю до науки і мистецтв . Його батька, сера Уільяма , знали не тільки як відомого хірурга - офтальмолога , а і як архєолога - аматора , знавця кельтського фольклору та письменника.
Леді Уальд , мати Оскара , теж була письменницею і активно боролася за свободу Ірландії. Коли хлопцю виповнилося 10 років , перед ним розчинилися двері найпрестижніших навчальних закладів Великобританії : він відвідував школу Портора і Трініті - коледж у Дубліні , а згодом чи не найвідоміший університет світу - Оксфорд . Уальд мав репутацію першого учня. Завдяки своїм непересічним розумовим здібностям він одержував стипендії і премії. 1875 рік Уальд подорожував Італією, а нступного року ( разом з професором Мехаффі, відомим вченим і президентом Академії наук Ірландії) - Грецією. Його вчителями в Оксфорді були видатні мислителі й письменники , серед них Д.Раскін , У.Пейтер - відомі провідні теоретики естетизму. Тож не дивно , що в університеті Уайльд захопився естетськими ідеями. Згодом йому судилося стати одним із апостолів " естетського руху" у Великобританії. 1878 рік Уайльд блискуче закінчив Оксфорд , здобувши почесну премію Ньюдігейта за поему "Равенна".
Уже протягом перших років після закінчення університету Уайльд мав стійку репутацію лідера естетів і справжнього денді. Його можна було зустріти на прогулянці з духмяною квіткою соняшника. Він був неперевершеним майстром парадоксів і дотепів , які повторювалися в світських салонах. Цілком закономірно , що Уайльд майже одразу потрапив на вістря сатири модних карикатуристів та фейлетоністів , яких приваблювала і водночас дратувало його "строката" особа. Та й у майбутнього славетного письменника було доволі гострих слів , які глузливим , вїдливим змістом боляче дошкуляли супротивникам. Постійну увагу до своєї особи Уайльд уміло використовував як засіб самореклами, і його популярність швидко зростала. 1882 рік він читав лекції в США , а 1883 рік прожив кілька місяців у Парижі , де зустрівся з багатьма провідними французьськими літераторами :Е. Золя, А. Доде , С. Мелларме та ін. 29 травня 1884 року Оскар Уайльд одружився з Констанцією Ллольд і мав двох синів.
У другій половині 80-х років 19 ст. Літературна діяльність Уайльда набирала дедалі більших обертів. 1887 рік побачила світ його пародія на готичні романи "Кентервільський привид" , того самого року він став редактором журналу "Світ жінки". Незабаром були опубліковані перша збірка казок Уайльда "Щасливий принц та інші історії" , есе "Перо , олівець і отрута" й "Занепад брехні" , а також оповідання "Портрет містера У. Х.". Широковідомий роман Уайльда "Портрет Доріана Грея" зявився 1890 рік , в одночас з ще одною його працею з естетики - "Критик як митець".
У першій половині 90-х років минулого століття Уайльд посідає одне з перших місць в англійській літературі. Тематичне багатство й жанрова розмаїтість його творів , їхня художня довершеність свідчать про неабиякий талант письиенника. Лише за один 1891 рік він створив пєсу "Герцогиня Падуанська" , есе "Душа людини за соціалізму" , а також випустив збірники своїх критичних праць ("Задуми") , оповідань ("Злочин лорда Артура Севіла") , казок ("Гранатовий будиночок"). Протягом 1892 - 1895 років Уайльд досягає найбільшого успіху як драматург : з-під його пера виходять трагедія "Соломія" , комедії "Віяло леді Уїндемір" , "Ідеальний чоловік" і "Як важливо бути поважним". Уайльд був одним з тих , хто разом з Б.Шоу , сприяли відродженню англійської драматургії після відносного занепаду в 19 ст.
1895 рік - пік слави і водночас падіння Уайльда. Десь з 1891 року його постійним супутником стов лорд Альфред Дуглас. Батько Альфреда , маркіз Квінсберрі , переслідував писменника , звинувачуючи його в розбещенні сина . Уайльд порушив проти маркіза кримінальну справу , але невдовзі сам постав перед судом і програв процес. Його було засуджено на два роки , оголошено банкрутом , позбавлено батьківських прав і віддано на глум натовпу.
1897 рік , коли Уайльд вийшов із вязниці , його зустріли ворожість і презирство англійського суспільства , і він виїхав до Франції. Там на короткий час до нього повернулося натхнення , і Уайльд написав чудову поему "Балада Редінгської вязниці" (1898 рік). Але , на жаль , більше нічого , окрім цього шедевра , він уже не створив. Щоправда , збереглося ще його листування , серед якого вирізняється так звана тюремна сповідь "De Profundis" , де письменник аналізує свої заплутані стосунки з Боззі (лордом Альфредом Дугласом). Помер Оскар Уайльд в Парижі 30 листопада 1900 року.
Оскар Уайльд - один із найславетніших письменників свого часу , глибокий , оригінальний мислитель , який запропонував нове розуміння мистецтва та його ролі в житті людини і суспільства. Він був прихильником досить розповсюдженої протягом 19 ст. Ідеї "мистецтва
для мистецтва". Як його англійські (" прерафаеліти", Д. Раскін, У. Пей-
тер та інші) і французькі попередники (Т. Готьє, Ш. Бодлер, С. Малла-
рме) , він схилявся перед Красою гідним обєктом для творчості. Своє-
рідна уайльдівська позиція найповніше викладена в його збірнику есе
"Задуми", а також у передмові до роману "Портрет Доріана Грея".
Основні принципи естетичної теорії митця зводяться до таких тез:
Мистецтво не є засобом пізнання та перетворення дійсності, воно пізнає лише Красу, тобто саме себе. Життя і мистецтво абсолютно не-
сумісні.
Використана література : "Христоматія за 10 клас" ст.333 - 335.
Логічна схема-конспект.
Злочин і кара Доріана Грея .
ПРИЧИНИ.
Згубний вплив лорда Генрі Уоттона , співця краси зла демона - спокусника.
"О ! Розкошуйте, використовуючи час доки юні!..Живіть своїм життям,
що є у вас ! Нічого не проминіть, шукайте завжди дедалі нових вражень ! І не бійтеся нічого. Новий геденізм-ось що потрібне нашо-
му вікові. Ви могли б стати його наочним символом".

 
 

Цікаве

Загрузка...