WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЛітература світова, Всесвітня література → Життєвий і творчий шлях Б.А.Пастернака - Реферат

Життєвий і творчий шлях Б.А.Пастернака - Реферат

пережили страшні сорокові роки. Розправа над поетом відбулася набагато пізніше, коли до влади прийшов М. Хрущов.
Це щасливий випадок, що роман "Доктор Живаго" пережив сталінські і хрущовські часи. Зберегла його для нас Ольга Івинська. Вона передала роман в італійське видавництво Фільтрінеллі, де він і був надрукований у 1957 році. У 1958 році Борис Пастернак за досягнення в галузі класичної поезії і прози отримав Нобелівську премію. Але що чекало його на батьків-щині!
Пастернака виключили зі Спілки письменників, з ним було небезпечно зустрічатися. Біля дачі в Передєлкіно з'явилися люди, котрі чергували, навіть не криючись, і пильнували, хто куди йшов і коли приходив. Пастернак відчув загрозу нових арештів, тому він направляє телеграму до Шведської академії з відмовою від Нобелівської премії. Це не був вияв духовної слаб-кості. Пастернак давно вже нічого не боявся, хвороба легенів не залишала ніяких надій, і він готувався вже перейти у світ мертвих. Але він думав про живих, про своїх рідних і близьких друзів - про Ольгу Івинську, про сина Євгена, про Всеволода і Тамару Іванових, що жили поруч... Проте відмова від премії нічого не змінила.Обшуків і арештів не можна було спинити, однак Пастернак цього вже не побачив. 30 травня 1960 року душа покинула його тіло.
"Лютий! Дістати чорнил і плакати..."
Цей вірш належить до ранньої лірики Пастернака. Написаний у 1912 році, коли поет захоплювався символізмом. Пастернак брав участь у за-сіданнях гуртка символістів під керівництвом Ф. Степуна. Тому цей вірш слід сприймати через символістську естетику.
Тема. Зображення природи, боротьби зими і весни, а через природу - зображення руху людської душі. її потягу до змін у житті, до духовного
Ідея. Перетворення, цілковита зміна у природі та в душі людини
Композиція. Вірш починається ліричним зачином у формі імперативу.
"Лютий! Дістати чорнил і плакати..."
Дієслова "дістати", "плакати", "писати" набувають особливого значення, символізують рушійний процес, що розпочався скрізь - і в природі, і в суспільстві, і в душі людини. Тема загальних зрушень знайде розвиток в основній частині вірша, яка є закликом поета перенестися у світ весни, натхнення, світлих ідеалів. Композицію вірша логічно завершує кінцівка, в якій звучить ідея творчості.
У душі ліричного героя здійснюється народження поета. А сам автор прагне до того, щоб відбулося нове духовне народження світу і всього людства.
"Гамлет"
"Гамлет" (1946) відкриває цикл віршів Юрія Живаго до роману "Доктор Живаго". Цьому творові Пастернак надавав особливого значення. Герой роману Юрій Живаго помирає, але вірш, написаний начебто від його особи, утверджує невмирущість духу і свободи людини.
Тема. Вибір моральної позиції людини у світі зла і насильства.
Ідея. Ліричний герой усвідомлює трагедію історії, у якій він живе, розуміє, що він, можливо, один-єдиний намагається боротися з неправдою, але все ж таки до кінця готовий іти своєю важкою дорогою.
Композиція. Вірш - це логічні роздуми ліричного героя. Початок (зачин) відразу знайомить читача з людиною, котра потрапила на перехрестя долі.
Ліричний герой намагається усвідомити, осмислити минуле і теперішнє, щоб визначити шляхи розвитку майбутнього. Слово "вік" має узагальнююче значення. Це не тільки "вік" героя, а й століття, епоха. Ліричний герой, Пастернака прагне віднайти не тільки свій власний зміст життя, а й сенс буття всього світу. В основній частині вірша ми відчуваємо напружену боротьбу, яка відбувається в душі героя, проте насамкінець ця боротьба завершується перемогою людини над собою, перемогою внутрішньої свободи над трагедією реальності, перемогою духу над мороком смерті.
Літературні асоціації. Для кращого розуміння вірша слід передусім звернутися до біблійного сюжету - моління Христа в Гефсиманському саду. Напередодні зради Іуди Ісус, що свідомо йшов на хрест, молився за все людство. Але в якийсь момент він засумнівався, а чи є сенс жертвувати собою заради людей, котрі сплять безпробудним духовним сном. Про сумніви Христа свідчить біблійний вислів "Авва Отче, Тобі все можливе: пронеси мимо мене цю чашу", який безпосередньо відтворюється у вірші Пастернака. Такі ж сумніви - боротися із злом чи змиритися з долею - відчував і шекспірівський Гамлет (монолог "Бути чи не бути..."), і Юрій Живаго, і сам Борис Пастернак.
Образ ліричного героя. Ліричний герой вірша - не Гамлет, не Христос, не Юрій Живаго і не Пастернак. Це людина у широкому культур-но-історичному контексті. Письменник показав нам особистість, котра увібрала в себе духовний досвід попередніх епох. Пастернаківський герой - це герой XX століття, але який переймається тими ж філософськими проблемами, що і його попередники. Це людина, котра протистоїть "фа-рисейству" і бореться з ним тільки одним доступним йому засобом - силою духу, внутрішньої свободи і творчості.
У вірші відчуваються елементи драматизації. Тут є зовнішній конфлікт (героя і суспільства) і конфлікт (героя і суспільства) і конфлікт внутрішній -психологічний, розв'язання якого більш важливе, на думку Пастернака, оскільки від того, якою буде душа людини, залежить, яким стане і весь світ.
Поетична мова. У вірші використовуються різні тропи. Вони допомагають поетові у символічній формі показати духовний стан людини і світу. Особливо важлива метафора "присмерк ночі". Мова йде, звичайно, не про ніч, а про морок зла і насильства, які панують у світі. Усі речення повні. Синтаксичні і метричні періоди збігаються, що є ознакою свідомого вибору ліричного героя, його рішучості, моральної стійкості.
Особливості віршування. Вірш написаний п'ятистопним хореєм, який широко використовував у своїй філософській поезії Лєрмонтов. Пастернак продовжує класичні традиції. Римування перехресне. Рими жіночі й чоловічі.

 
 

Цікаве

Загрузка...