WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Голландське мистецтво 17 ст. Рембрант Харменс Ван Рейн - Реферат

Голландське мистецтво 17 ст. Рембрант Харменс Ван Рейн - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
ГОЛЛАНДСЬКЕ МИСТЕЦТВО 17 СТ.
РЕМБРАНТ ХАРМЕНС ВАН РЕЙН
ПЛАН
1. Передумови творчості Рембрандта
2. Особливості творчого хисту Рембрандта, його перші художні досягнення
3. Завершальний етап творчості Рембрандта
4. Список використаної літератури
В історії образотворчого мистецтва 17 століття знаходиться геніальний голландський художник Рембрандт, який зумів глибоко хвилююче, правдиво розкрити невичерпне багатство внутрішнього світу людини.
1. Передумови творчості Рембрандта
Творчість Рембрандта відноситься до того часу, коли Голландія, батьківщина художника, успішно завершивши першу в історії буржуазну революцію, висунулася на одне з ведучих місць в економічному і культурному напрямках. У той час як у переважній більшості європейських країн феодальна аристократія ще зберігала провідні позиції у всіх областях громадського життя, у Голландії вона виявилася переможеною і відсунутою на задній план у ході нідерландської революції і наступного буржуазного розвитку.
Настає період колоніальних захоплень, досягають небувалих розмірів торгові операції, кустарне виробництво середньовічних ремісників витісняється мануфактурами, у Голландію переміщається центр європейської торгівлі. Маленька країна переживає в XVII столітті короткочасний, але бурхливий розквіт.
У цей період голландські живописці вперше побачили людину такою, якою вона є в житті, і відобразили в мистецтві різні сторони її повсякденного буття. Деякі з них підійшли до вирішення більш складної задачі - до того, щоб відобразити красу і значущість духовного світу звичайної людини.
Спираючись на досягнення голландського реалістичного мистецтва XVII століття, найбільше повно, багатогранно і глибоко це завдання вирішив найбільший художник Голландії - Рембрандт ван Рейн.
2. Особливості творчого хисту Рембрандта,
його перші художні досягнення
По складу свого дарування Рембрандт - художник-психолог. Вже в початковий (лейденський) період велике місце в його творчості займає портрет.
Спочатку коло його моделей було вкрай бідне. Він цілком задовольняється тією натурою, що завжди під руками, і безліч разів портретизує себе і своїх домашніх. Художника мало хвилюють індивідуальні риси внутрішнього світу зображуваних людей. Його увага зосереджена на іншому: він намагається втілити широкі і різнорідні прояви духовної сутності людини взагалі. Основним мотивом портрета виявляється то болісне щиросердечне занепокоєння (віденський автопортрет 1628 р.), то глузування (автопортрет, Бейфліт), то романтична схвильованість (автопортрет, Гаага).
Популярність молодого Рембрандта швидко росте, і вже на початку 30-х років співгромадяни починають замовляти йому свої портрети.
У числі перших був написаний "Портрет вченого" (1631 рік, Ермітаж). Перед глядачем голландський інтелігент того покоління, що ще всіма коренями зв'язаний з народом. Просте, відкрите, трохи грубувате обличчя, тверді м'ясисті руки видають його плебейське походження.
Прагнучи максимально наблизитися до життя, Рембрандт показує людину не ізольовано, а в її побутовій обстановці. Тому вчений зображений за робочим столом, з пером у руці, у момент роботи над рукописом. Вчений відривається від рукопису, повертає обличчя до того, хто ввійшов, звертається до нього з якимись словами.
Цей твір - одна з перших спроб Рембрандта ввести в портрет сюжетну дію. Сміливий експеримент ще не до кінця вдається молодому художнику. Погляд зображеного видає стан спокійного міркування і явно не гармоніює з його зовнішньою жвавістю. Завдяки цьому проявляється навмисною його міміка і жестикуляція: оберт голови, рух губ, жест правої руки, яка закінчила писати, але ще тримає перо. Незважаючи на ці недоліки, сам принцип портретного рішення, обраний Рембрандтом, таїв у собі багаті реалістичні можливості, дозволяючи художнику жваво, безпосередньо охарактеризувати людину, показати її такою, якою вона буває в звичайному житті.
Не випадково сюжетний портрет зайняв надалі чільне місце у творчості великого майстра.
Постійне прагнення Рембрандта до життєвої безпосередності, природності портретного образа, висока професійна майстерність, вміння передати подібність створюють художнику успіх у замовників, і його слава швидко росте.
Наприкінці 1631 року Рембрандт переїжджає в Амстердам - головне місто Голландії. Як припускають, причиною його переїзду було велике замовлення гільдії амстердамських лікарів на груповий портрет, що одержав назву "Урок анатомії доктора Тульпа".
У портреті лікарів молодий художник продовжує пошуки сюжетної дії. На великій полотнині глядач бачить групу людей, що слухають лекцію по анатомії. Розкривши руку небіжчика, професор відтягає пінцетом і демонструє своїм слухачам м'яз, що керує рухом пальців. Пальцями лівої руки він показує, як діє цей м'яз. У правому куті картини стоїть анатомічний атлас, розкритий на потрібній сторінці.
Картина вирішена в скупій чорно-білій гамі. Потік світла вливається в напівтемну аудиторію, вихоплюючи з темряви обличчя людей і мертве тіло, біля якого вони скупчилися. Художник прагне передати різну реакцію учасників сцени на те, що вони бачать і чують у даний момент. Як і в "Портреті вченого", прагнучи створити ілюзію повної реальності, художник робить учасником події і самого глядача. Глядач як би входить в аудиторію під час лекції, і погляди двох слухачів Тульпа звертаються до нього.
І, однак, як і в "Портреті вченого", Рембрандту не вдається остаточно домогтися мети. Уважно вдивившись в обличчя, ми без зусиль відчуємо, що їх вираз не цілком відповідає тому настрою, яке, здавалося б, повинні були переживати зображені люди.
Незважаючи на недоліки, "Урок анатомії" виявився кроком вперед у творчості Рембрандта, будучи його першим великим твором на тему сучасного життя. Картина виявилася новим і сміливим словом в області групового портрета.
Творчість Рембрандта 30-х років протікає під знаком опорної праці і поступового становлення. Досягнуті успіхи вселяють у нього впевненість і служать стимулом для подальших напружених пошуків. Він невпинно вбирає різноманітні враження навколишньої життя, глибоко осмислює їх, перевтілює у своєму мистецтві.
У 1634 році Рембрандт жениться на дівчині зі знатного сімейства - Саскії ван Ейленбург. Настає пора захопленої любові, великого щастя. Ввійшовши в життя Рембрандта, чарівна Саскія входить і в його мистецтво. Закохано слідкує за нею око художника. Одна за іншою з'являються з-під його руки численні замальовки. То він зображує її перед дзеркалом, то хворою, яка очікує народження дитини, то щасливою матір'ю із сином на руках. Кілька портретів своєї коханої створює Рембрандт в офорті і живопису.
Вічній темі любові, радісного пробудження чистого, великого почуття, що перетворює людину, присвячена ермітажна картина "Даная", створена художником у 1636 році. Сюжетом картини послужив міф про дочку пануючого Акрісія, що стала дружиною Зевса іматір'ю Персея - одного з улюблених героїв древніх греків. Оракул пророчив Акрісію загибель від руки онука, і цар вирішив навічно заточити в темницю свою дочку Данаю. Але ніякі темниці не можуть встояти перед всеперемагаючою силою любові: володар Олімпу, всемогутній Зевс, у виді золотого дощу проникнув у підземелля прекрасної Данаї і став її коханим.
Радісне пробудження Данаї. Баба-служниця відсуває полог її ліжка, і золотаве світло широким, рівним потоком вливається в кімнату. Робко піднімається схвильована Даная назустріч світлу. Вона переживає радісне передчуття щастя, довірливо віддається великому почуттю, що опановує нею, зустрічає вхідного трепетною, боязкою посмішкою і поглядом покірним і одночасно вабливим. Світло чарує її, вириває з холоду зеленувато-маслинового оточення. Вона ласкаво ніжиться в теплих променях, довірливо протягає руку вперед, у той же час злегка захищаючись від сліпучого світла;

 
 

Цікаве

Загрузка...