WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Декоративні штори (макраме) - Курсова робота

Декоративні штори (макраме) - Курсова робота

роботи з нитками бажано приготувати таке обладнання. Для плетіння невеликих виробів знадобиться напівм'яка подушечка розміром 100 х 200 мм, яку можна пошити з цупкої тканини і наповнити тирсою або піском. До неї зручно прикріплювати голками або шпильками нитки для плетіння.
Щоб добре і зручно працювалося, треба правильно організувати робоче місце. При техніці невеликих виробів на подушечці краще працювати за столом, тримаючи подушечку на колінах. Верхньою частиною вона повинна опиратися на край стола.
Зразок, малюнок чи схема повинна лежати на столі зліва, а інструменти краще поставити справа, щоб зручніше було ними користуватися.
Матеріали для плетіння можуть бути дуже різноманітні нитки: шнур, тасьма, лляна мотузка, джгут, конопляний шпагат, планки, дріт та інше.
Найкращі в роботі бавовняні нитки. Вони міцні, м'які і добре в'яжуться у вузли. Для плетіння використовують нитки, як природного кольору так і фабричні.
Дуже важливо правильно підготувати нитки до роботи. Це означає, що потрібно визначити їх довжину і кількість. Кількість ниток залежить від самого виробу і повинна бути обов'язково парною. Довжина ниток залежить від їх товщини. Товщі нитки повинні бути довшими ніж тонкі, тому що під час роботи вони швидше укорочуються. Нитки повинні бути в 3-8 разів довші від готового виробу.
Нарізані нитки можна кріпити до дерев'яної чи пластмасової планки чи кільця, а також до товстої нитки.
У ході плетіння не всі нитки виконують однакову функцію. Нитки, навколо яких плетуть, виконують роль основи, а нитки якими плетуть - це робочі нитки.
Прикріпити нарізані нитки до планки можна декількома способами:
1. Складаємо нитку навпіл і на місці згину дістаємо петлю. Правою рукою підводимо петлю до планки так, щоб планка була зверху над петлею. Потім перехиляємо петлю на себе через планку і протягуємо через неї вільні кінці ниток. Нитки добре затягуємо. Петля буде за двома кінцями ниток і утворить "замочок" знизу.
2. Складаємо нитку навпіл, як описано в першому способі. Беремо правою рукою петлю, прикладаємо її зверху на планку. Два вільні кінці ниток протягуємо в петлю знизу вгору через планку. Затягуємо пиро нитки. Тепер петля на двох кінцях ниток зверху і утворює "замочок" зверху.
3. Прикріпляємо нитку до планки так, як описано в першому способі. Потім правий кінець нитки накидаємо через планку зверху вниз. Утворюється петля, в яку протягується кінець нитки. Те саме робимо і з лівою ниткою.
2. Практична робота учнів.
а) Поточний інструктаж:
На цьому уроці ми будемо виконувати репсорні вузли. Реберний або репсорний вузол - це один із основних вузлів у техніці макраме. Залежно від того куди спрямовують нитку основи, на якій плетуть вузли, цей вузол називають горизонтальним, вертикальним або діагональним. Ряд вузлів, пров'язаних горизонтальними, вертикальними або діагональними репсовими вузлами, називають бридою.
У рядках репсові вузли плетено так: прикріплюють на планку три нитки (шість кінців). Крайня нитка (справа або зліва)- це нитка основи, а всі інші нитки - робочі.
На нитку основи 1 будемо по черзі зав'язувати репсові вузли нитками 2, 3, 4, 5, 6. першу робочу нитку 2 обкручуємо навколо нитки основи два рази зверху вниз. Так само зав'язуємо вузли нитками 3, 4, 5, 6. вийшла горизонтальна брида, бо вели ми нитку основи горизонтально.
Репсові вузли можна плести по діагоналі, поклавши нитку основи по діагоналі зліва направо і справа наліво.
Вертикальні репсові вузли. Для зразка беремо три нитки. На край однієї з них прикріпляємо 3-ім способом дві нитки (чотири кінці). Ниткою зліва направо зв'язуємо по черзі вузли на нитках 1, 2, 3, 4.
Вузли в'яжемо, як і в горизонтальній бриді, з тією лише відмінністю, що зв'язували їх за основу. Розраховуючи довжину ниток основи, слід пам'ятати, що на них в'яжуть вертикальні вузли робочими нитками. Тому довжина ниток основи повинна відповідати довжині готового виробу плюс 12 см.
У ході плетіння вертикальними вузлами легко подовжувати робочу нитку, якщо вона закінчилася. Робимо це так: від кінця робочої нитки відкладаємо, наприклад, відрізок довжиною 5 см, згинаємо його, утворюючи петлю. Прикріпляємо її на нитку основи, перед якою закінчилася попередня робоча нитка. Короткий кінець переводимо на виворітній бік, а довшим продовжуємо плести вертикальні вузли.
б) Індивідуальний інструктаж:
Під час уроку підходжу до кожного учня окремо і ще раз пояснюю незрозуміле.
V. Підсумок уроку, аналіз та оцінювання робіт.
VІ. Домашнє завдання.
Принести необхідні інструменти і матеріали для плетіння макраме.
VІІ. Прибирання робочих місць.
Висновок.
Ознайомившись з видом декоративно-прикладного мистецтва - плетіння макраме, можна дізнатися багато цікавого. Адже своїм корінням воно сягає сивої давнини. Цим рукоділлям почали займатися уже на Сході в ІХ столітті. Але вважають, що першим хто почав займатися вузликовим плетінням, були моряки. Перебуваючи в дальньому плаванні вони плели риболовецькі сіті, канати, різноманітні прикраси, які дарували близьким на згадку.
В нашій країні макраме з'явилося наприкінці ХІХ - на початку ХХ століття. Наші бабусі прикрашали торочкаим весільні рушники білосніжніскатертини та серветки.
Вузликове плетіння в різний час називалось по-різному: квадратне плетіння, вузликове мереживо, вузликова бахрома, шнурок Макнатари, мексиканське мереживо і лише в ХІХ століття це плетіння стали називати макраме. Походить це слово від турецького "макрама", що означає шарф чи серветка з каймою.
В макраме використовують не так вже й багато вузлів, знайомих людям з глибокої давнини. Пощастило самих простим та красивим, але необхідних для плетіння різноманітних виробів. Найпростішими вузлами є: простий вузол, петельний вузол, вузол "фріволіте", репсовий вузол, геркулесовий вузол і ще багато інших.
Компонуючи ці вузли можна складати багато різноманітних візерунків. Це і найпростіші ланцюжки, сітки, геометричні фрагменти сіток, різні види ромбів з діагональних брид, квіти з брид, листочки. Уміло поєднуючи ці вузли можна виготовляти цікаві і красиві вироби.
Вибір ниток і мотузок для плетіння - самий різноманітний: лляна мотузка, бавовняна, джгут, конопляний шпагат, сизалеві нитки. Маленькі речі плетуть із сутажу, муліне, "ірису", круглої пласьми.
Для плетіння використовують нитки, як природного кольору так і фабричні. Фарбувати нитки можна аніліновими барвниками або натуральними.
Інструменти та обладнання, необхідні для занять з макраме, дуже прості, при чому їх зовсім небагато: подушка для плетіння, шпильки, голка, ножиці, гачок та шило.
Можливості використання макраме стали надзвичайно широкими. Дедалі частіше зустрічаються вироби, виконані цією технікою, в опоряджені сучасних приміщень, в оформлені одягу. Це елегантні сумки, ремінці, мереживі комірці, декоративні настінні прикраси, газетниці, скатертини, віконні занавіски тощо. Можливі для творчості в цьому виді рукоділля необмежені.
Добре засвоївши техніку плетіння, можна самостійно виготовляти цікаві вироби. Старанно виконанні на стіні декоративні прикраси, зроблять затишним будь-яке приміщення.
Макраме, як і інше рукоділля, дає можливість виразити потребу в творчості, а поєднання праці і фантазії допоможе показати себе в ролі художника-дизайнера.

 
 

Цікаве

Загрузка...