WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Художній розпис тканин - Реферат

Художній розпис тканин - Реферат

збільшується.
Гарячі резерви для батику, г
1 2 3 4 5
Парафін 250 400 250 350 250
Віск бджолиний або штучний 250 100 230 - 125
Вазелін - - 20 150 125
500 500 500 500 500
Названі речовини плавлять у металевому посуді на закритому вогні до отримання однорідної маси. За виготовлення резерву слід дотримуватись правил пожежної безпеки, оскільки парафіни і віск є дуже горючими речовинами і пари парафіну, крім того, є шкідливими. Розпис таким резервом слід робити у добре вентильованому приміщенні при відкритих вікнах. Працюючи гарячим резервом потрібно бути дуже обережним, не нахилятись над посудом із резервом, стежити, щоб у нього не потрапили краплі води, бо він може вибухнути.
Способи розпису гарячим батиком
Загальновідомі три способи гарячим батиком: простий батик (в одне перекриття), складний батик (у два й більше перекриттів) і робота "від плями".
Простий батик. За цього способу любим інструментом для гарячого батику на тканині, натягненій на раму, наносять узор гарячим резервом. Після застигання й охолодження резерву всю тканину тампоном чи пензлем покривають зверху фарбу абу знімають з рами і опускають у посуд із фарбою. Після повного висихання фарби на тканині гарячим резервом покривають лише ділянки тканини, покриті фарбою і знову дають резерву охолонути. Отриманий виріб пропрасовують гарячою праскою ( 180...200 градусів за Цельсієм) між кількома (2-3) шарами старих газет або іншого гігроскопічного паперу. В міру вбирання папером резерву, його замінюють на чистий. Пропрасовувати слід доти, поки папір перестане вбирати резерв ( не буде жирний). Жирні плями, залишились після пропрасовування, знімають тампоном, змоченим у бензині. Внаслідок цього на поверхні тканини утворюється світлий рисунок на темному зафарбованому фоні.
Складний батик. За цього способу розпису на тканині виконують кілька послідовних перекриттів резервом і фарбою. Кожне з таких перекриттів ніби повторює розпис простим батиком. Перекриття фарбою ідуть від світлого кольору до темного. Після першого перекриття тканини резервом і світлою фарбою їй дають висохнути. Потім на зафарбованих ділянках тканини знову рисунок гарячим резервом і після його застигання покривають увесь фон фарбою темнішого кольору. Після висихання цієї фарби на зафарбованих ділянках тканини знову працюють гарячим резервом, а потім наносять фарбу ще темнішого кольору і т. Д. Скільки кольорів, стільки разів повторюють узор резервом, фарбують і сушать. Такі перекриття виконують до 4 разів. Треба добре знати закони змішування кольорів, щоб після кожного перекриття фарбою виробу дають висохнути і зафарбовані ділянки востаннє повністю закривають резервом. Перед пропрасовуванням для знімання резерву весь виріб розглядають, щоб на ньому не було місць, не закритих резервом. Якщо такі місця залишаться, то після пропрасовування на ньому будуть виступати " сухі" плями на загальному зажиреному фоні. Пропрасовування розписаних виробів виконують, як і у попередньому випадку.
Робота від плям. За цього способу розпису можна виконувати складні багатоколірні рисунки. Принцип розпису такий самий, як у складному батику, але замість суцільних послідовних перекриттів усієї тканини, за цього способу на тканини наносять плями різних кольорів. Потім по кожній із цим плям відповідно до ескізу виконують початкову пророку орнаменту, далі ці самі плями або сусідні з ними ділянки фону покривають іншим кольором і закінчують подальшу доробку орнаменту. Так по кожній плямі працюють до трьох разів. Перед останнім перекриттям остаточно прорисовують орнамент резервом і в кінці весь виріб перекривають якимось темним кольором. Рисунки такого виду, як правило, мають темний фон, який приховує попередню фарбу, що пройшла за межі рисунка. Далі, як у попередніх випадках, виріб поглядають, щоб усі місця були закриті резервом і пропрасовують для знімання резерву.
При розписі способом гарячий батик потрібно пам'ятати, що рисунок резервом слід наносити на повністю висушену тканину. Резерв має бути достатньо гарячим (але не диміти) й повністю просочувати тканину. Чим щільніша і товща тканина, тим гарячішим має бути резерв, і навпаки. Як і в холодному батику, для нанесення резерву можна використовувати шаблони, які можна накладати поверх виробу або підколювати знизу. Під час роботи фарбами тут потрібно дотримуватись тих самих правил, що й при роботі холодним батиком.
Заливаючи поверхню тканин фарбою поверх резерву, необхідно залиту площину відразу витерти ватою, щоб на зарезервованій поверхні не залишилось краплі фарби. У противному разі після пропрасуваня виробу(для знімання резерву) всі ці краплі утворять на тканині плями.
Збагатити рисунок на виробах гарячого батику можна, якщо на них виконати так званий ефект кракле. Після закінчення роботи, коли вся поверхня тканини покрита резервом, її знімають з рами і обережно зминають руками у різних напрямах, щоб на резерві утворились дрібні глибокі тріщини. Після цього тканину знову натягують на раму і широким пензлем або тампоном покривають усю площину фарбою темного кольору і залишають на 15...20 хвилин. Фарба проникає у тріщини й утворює на тканині тонку темну сітку, через яку просвічує раніше нанесений малюнок. Залишки фарби знімають з виробу ватою так, щоб поверхня його була чистою, фарба має бути лише у тріщинках. Після висихання тканини резерв знімають так само, як у попередніх випадках.
Після знімання резерву вироби гарячого батику, як і холодного, потрібно запарити у виварці або автоклаві. Тривалість запарювання і режим промивання після запарювання залежать від виду тканини і класу барвника, яким був виконаний розпис. Запарювати слід добре висушені вироби.
На практиці часто буває так, що вироби гарячого і холодного батику не запарюють. Це допускається для декоративних виробів типу панно, ширм, завіс. У такому разі можна розписувати усі тканини будь-якими класами барвників, дотримуючись однієї вимоги - фарба має рівномірно покривати тканину. У подальшому такі вироби не можна прати і на них мають потрапляти краплі води.
Вільний розпис. Рисунки на тканину за цим способом наносять вільними мазками і лише заключна обробка рисунка може іноді виконуватись за допомогою резерву. Відомо кілька способів вільного розпису тканин: фарбами із застосовуванням сольового розчину; фарбами із загустою з резерву; друкувальними фарбами; по тканинах, апретованих згустками; олійними фарбами.
СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
1. Аврунина А.И., Зонова Е.А., Тюленев Н.В. Технология отделки тканей.
- М.: Лег. Индустрия, 1972. - 452.
2. Прямые красители. Проспект. - М.: ВО Союзанилпром.
3. Активные красители. Проспект. - М.:ВО Союзанилпром.
4. Катионовые красители. Проспект. - М.: ВО Союзанилпром.
5. Кислотные красители. Проспект. - М.: ВО Союзанилпром.
6. Кричевский Г.Е., Корчагин М.В., Сенахов А.В. Химическая технология текстильных материалов. - М.: лег индустрия, 1985.
7. Рогова И.В., Будровина А.И., Губырин В.Л.. отделка шелковых тканей. - М.: Гизлегпром, 1954.
8. Справочник по отделке текстильных материалов /. Г.С. Сарибеков. Е.Е., Старикович, Осик Ю.И., Молоков В.Л. - к.: Техника, 1984.
9. Дмитриевская И.В. Опыт предприятий по художественной росписи текстильно-галантерейных изделий./ Обзор. М.: ЦНИИТЭИлегпром, 1971.
10. Активные красители в печати по хлопчатобумажным тканям. Каталог. М.: НИИТЭХИМ, 1977.

 
 

Цікаве

Загрузка...