WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Художній розпис тканин - Реферат

Художній розпис тканин - Реферат

резерв ламкий, пропускатиме фарбу. Якщо в резерві забагато гумового клею, то за наведення контурний ліній з носика трубочки відділяються тонкі волосинки клею, які осідають на тканину. При фарбуванні вони проявляються у вигляді не зафарбованих ліній і замаскувати їх неможливо.
За розпису способом холодний батик рисунки можуть бути виконані різноманітні, але обов'язковий чіткий поділ кольорових площин. Кожну з таких площин обводять резервом. Для нанесення контурів рисунка резервом застосовують скляні трубочки.
При розписуванні кінчик трубочки з набраним резервом обтирають ватою. Після цього швидко опускають на тканину і почекавши, поки резерв зтече у кінчик трубочки, починають наводити контури рисунка. Коли ж резерв рідкуватий, то на початку ліній, у місцях уповільненого руху або під час відривання трубочки від тканини можуть утворюватись краплі. Тому на початку роботи трубочку слід швидко опускати на тканину, не чекаючи утворення краплі й намагаються наводити контури рівномірно. Під час відривання трубочки від тканини, її кінець потрібно швидко повернути вгору щоб резерв відійшов від кінчика. При роботі рідкуватим резервом по щільних тканинах краще починати й наводити лінії з паперової підкладки, яку укладають поруч на початку й кінці лінії.
Залежно від волокнистого складу тканини, її щільності й товщини трубочки необхідно вести з різною швидкістю. Наприклад, за наведення контуру по щільних і більш товстих бавовняних тканинах (мерсеризоване полотно, мадаполам, бязь.) трубочку слід вести досить повільно, щоб резерв міг повністю просочити тканину (для таких тканин необхідно наводити контур також із зворотнього боку тканин). При наведені контурів рисунка на капроні й натуральному шовку трубочки слід вести швидше , постійно стежачи за тим, наскільки рівномірно резерв просочує тканину. Якість наведення контуру слід контролювати зі зворотнього боку, поки не висох резерв. Місця, які погано просочені, або мають пропуски, треба зарезервувати зі зворотнього боку тканини.
Практика показала, що на наведення контурів рисунка резервом витрачається 60-70% часу, а на покриття рисунка фарбою - 30-40%.
Резерв може наноситись на тканину йому дають і за допомогою фотошаблону. Таке нанесення нагадує друкування тканини. Цим способом можна дістати дуже складні й тонкі рисунки, які трубочкою зробити важко. Наносити резерв через шаблон рекомендується на тонкі й легкі тканини (капронові, з натурального шовку).
Після нанесення резерву на тканину йому дають висохнути. Тривалість висихання залежить від температури приміщення і становить у середньому 20...40 хвилин. Резерви, підфарбовані олійними та друкарськими фарбами, висихають довше. Якщо резерв не підфарбований, після висихання на тканині він стає непомітним.
Перед розписом рисунка на тканину наносять олівцем, а потім нанесені контури рисунка обводять скляною трубочкою з резервом. Якщо виріб виконуватиметься у кількох примірниках, доцільно спочатку виготовити шаблон. Для цього ескізу на кальку знімають контур рисунка, а потім чорною тушшю переводять на щільний папір, використовуючи для цього стіл з підсвічуванням лампами. Контурна лінія рисунка повинна мати ширину не менше 1 мм, щоб її було добре видно через тканину. Отриманий шаблон підколюють до тканини. З такого шаблону рисунок на тканині наводять олівцем, а потім шаблон відколюють і трубочкою наводять контурні лінії резервом. Частіше шаблон не відколюють, а працюють трубочкою по контурних лініях, які добре помітні через тканину. При виготовленні рапорт них рисунків (горох тощо) на такому шаблоні попередньо вирізають або пробивають отвори, а потім такий шаблон накладають поверх тканини і в межах цих отворів працюють трубочкою з резервом.
Розпис фарбами
Починати розпис фарбами можна лише після повного висихання резерву. Розписаний резервом виріб не рекомендується залишати більше як на 24 години, тому, що резерв дасть ореол і фарба не буде підходити до контурів рисунка.
Для нанесення фарб при розписі способом холодний батик застосовують різні пензлі й тампони.
Перед початком роботи необхідно зробити пробу фарб на шматочку від тканини, що підлягає розпису. Після висихання фарби висвітлюється й тільки так можна встановити їх точний колір. Для цього на шматочок резервом наносять невеликі квадратики й після висихання резерву заливають ці ділянки фарбою, намагаючись досягти забарвлення, яке буде на виробі. Тканини з різних волокон неоднаково вбирають фарби, тому останні слід застосовувати різного ступеня насиченості. Фарби на різних тканинах розтікаються неоднаково. Добре розтікаються фарби на бавовняних, віскозних тканинах, натуральному шовку, трохи гірше - на ацетатних та триацетатних тканинах, ще гірше - на капронових. Тому при розписуванні останніх, пензлик або тампон з фарбою слід підводити до країв зарезервованого рисунка. В процесі розписування тканини, на яких фарби добре розтікаються, під час покриття невеликих площин рисунка тампони або пензлик з фарбою треба ставити у центрі площини й фарба рівномірно підтече до краївзарезервованого контуру.
На поверхні тканини фарба досить швидко висихає, тому її потрібно наносити однаково рівномірно насиченими тампонами швидко й рівномірно. Інакше під час покриття великих площин утворюються ареоли й затікання, які є браком у роботі. Великі площини рекомендується заливати зліва на право та зверху вниз.
Необхідно слідкувати, щоб фарба не проходила за межі резервної лінії, що призводить до браку в роботі. Якщо це сталось, то пляму потрібно швидко обвести резервом, а потім такі самі плями ввести в композицію рисунка, щоб маскування плями не носило випадкового характеру.
Покривати фарбою площину тканини необхідно за один раз. При перекриття однієї й тієї самої площини можуть уторитись ділянки темнішого кольору. Якщо за характером рисунку потрібно зробити кілька перекривань кольором, то це виконують нанесенням резервної лінії по висохлій кольоровій площині спочатку для другого перекриття, а потім так само для третього і т.д.
Під час роботи може бути так, що фон і окремі ділянки рисунку нерівномірно покрились фарбою. Це може бути в тих випадках, коли тампон був неоднаково насичений фарбою. За повільної роботи, високої температури приміщення, коли фарба швидко висихає і не встигає злитись з фарбою на ділянках, покритих пізніше. У такому разі слід зробити друге перекриття фарбою темнішого кольору або нанести резервом рисунок.
Розписані фарбами сушать на рамах в горизонтальному положенні, щоб не підтікала фарба. Після повного висихання вироби запарюють, щоб зафіксувати барвник на волокні. Час запарювання визначається видом тканини і класом барвника, яким була розписана тканина.
Гарячий батик
Під час розпису способом батик контури рисунка й окремі площини покривають гарячим резервом. Звідси й пішла назва гарячий батик. За цього способу розпису резервування тканини є тимчасовим і допоміжним процесом, після закінчення роботи резерв із тканин знімається.
Головною складовою частиною резервів для гарячого батику є парафін. Парафін у чистому вигляді для розпису майже не застосовують, тому що після охолодження він твердне і стає крихким. Другою важливою частиною резервів є віск (бджолиний або штучний) або вазелін. Співвідношення між цими компонентами можуть бути різноманітні й кожен працюючий підбиває для себе оптимальний варіант. Якщо збільшувати у резерві кількість воску, пластичність резерву також

 
 

Цікаве

Загрузка...