WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Художній розпис тканин - Реферат

Художній розпис тканин - Реферат

за розписування відвари барвників, як правило, рівномірно покривають і добре розтікаються по тканинах. Фарби з уведенням солей металів покривають менш рівномірно, гірше розтікаються, проте після запарювання ця нерівномірність часто зникає.
Кольори, які дістають за розпису натуральними барвниками, збігаються з кольорами гладкого фарбування, але отримуються трохи світліші.
Розписи олійними фарбами.
Цим способом можна розписувати всі види тканин. Після розпису цими фарбами виріб не потребує спеціальних обробок для закріплення фарб на волокні. Для виготовлення фарби олійну фарбу спочатку знежирюють. Для цього її витискають на любий гігроскопічний папір і залишають на 2...3 години. Фарба після цього робиться сухішою. Її розміщують приблизно з такою самою кількістю розчинника, як і у масляному живописі і застосовують для розпису.
Фарби для ручного розпису тканин
У процесі виготовлення фарб для холодного і гарячого батику застосовують барвники, які
добре розчиняються у воді, спирті, мають хорошу покривну властивість у розчинах кімнатної температури, дають широку гаму чистих і яскравих кольорів. Такі фарби мають добре розтікатись по тканині, глибоко її просочують, за довгого зберігання не випадати в осад і не желатинизуватись. Цим вимогам відповідають активні, прямі, кислотні, хромові (кислотно-протравні), основній дисперсні барвники. Фарби виготовлені з усіх класів барвників, зберігають у закритому посуді.
Активні барвники
Такі барвники широко застосовують для розпису бавовняних, віскозних, капронових, шерстяних тканин, натурального шовку. Нагадаємо, що асортимент активних барвників для целюлозних волокон складається з трьох груп: барвники холодного фарбування, вони мають у своїй назві індекс Х (з імпортних це: проціони М, остазин S, ксирон , гелактин Ф);барвники теплого фарбування, вони мають у своїй назві спеціального індексу(з імпортних це: порціони Н, остазин Н, ксирон Н, гелактин Д, цибактрони). Для розпису можна використовувати усі три групи барвників. Проте, тканини розписані барвниками за індексом Х після запарювання виробів під час промивання можуть підфарбовувати фон тканини. Тому для розпису найкращими барвниками є з індексом Т і без індексу. До складу таких фарб входить барвник, сечовина, бікарбонат натрію (питна сода). Сечовина вводиться у фарбу для збільшення розчинності барвника й підвищення ступеня фіксації на тканині; бікарбонат натрію є препаратом, завдяки якому активний барвник вступає у хімічний зв'язок з волокном і цим самим забезпечує стійкість забарвлення. Зазначимо, що фарби, які містять у собі соду, довго не зберігаються, тому розчин соди у фарбу вливається безпосередньо перед розписом.
Рецепт фарби для розпису по бавовняних, віскозних, шерстяних тканинах і натуральному шовку, г/л:
Активний барвник -10...30;
Сечовина - 50...70;
Бікарбонат натрію - 15;
Вода м'яка - до 1 л.
Барвник змішати із сечовиною, залити гарячою м'якою водою і розмішати. Для барвників з індексом Х температура води має бути не вище 50 градусів за Цельсієм, а барвників з індексом т і без індексу 80...90 градусів за Цельсієм. Після охолодження розчину перед вживанням влити у фарбу розчин соди.
Рецепт фарб для розпису по капронових тканинах, г/л:
1.активний барвник - 10...30;
сечовина - 20;
оцтова кислота 80%-на - 30;
вода м'яка - до 1 л.
2.активний барвник - 10...30;
сечовина - 5-;
сульфат амонію - 20;
вода м'яка - до 1 г/л.
Фарбу виготовляють як у попередньому випадку, в охолоджену фарбу влити кислоту або розчин сульфату амонію.
Після висихання, розписаних цими фарбами, виробів їх запарюють у виварці протягом 40 хв. Або медичному автоклаві за температурою 102...103 градусів за Цельсієм (розчином миючого препарату (1 г/л), знову теплою і холодною водою. Вироби з натурального шовку оживлюють. Для цього їх обробляють у розчині за температури 30 градусів за Цельсієм, що містить 5 мл/л 30%-ї оцтової кислоти протягом 15...20 хв., шерстяні - прополоскати розчином цієї самої кислоти концентрацією 2 мл/л.
Прямі барвники
Виготовляючи фарби для розпису, використовують прямі, звичайні та прямі світлостійкі барвники. Цими барвниками можна розписувати бавовняні, віскозні, капронові тканини і натуральний шовк. Проте фарби на основі цих барвників мають ряд істотних недоліків. Вони дають недостатню яскравість кольорів з розписування тканин розчинами кімнатної температури, погано рівняють і розтікаються по тканині. За охолодження концентрованих розчинів деяких барвників вони желатинизуються (хризофенні, прямий чорний З, прямий коричневий СХ і КХ, прямий жовтий світлостійкий ЗХ). Проте після нагрівання ці барвники переходять у розчин.
Рецепти фарби з прямих барвників, г/л:
1. Прямий барвник - 10...15;
водний аміак 25%-ий - 25;
сечовина - 20;
вода м'яка - до 1 л.
Барвник заливають гарячою водою і добре розмішують, вводять аміак. У разі необхідності, якщо барвник погано розчиняється, розчин прокип'ятити 1...2 хв. Після цього у розчин ввести сечовину і перемішати. Якщо фарба погано розтікається по тканині й погано рівняє, у фарбу треба ввести 0,5 г/л препарату ОП-7 або ОП-10.
Краще розтікання має фарба з добавкою спирту. Проте спирт потрібно вводити не більше як 100...150 мл/л фарби, бо інакше барвник випаде в осад.
2. Прямий барвник - 10...15;
спирт етиловий 96-100;
вода - до 1 л.
Барвники залити гарячою водою, розмішати. У разі необхідності, якщо барвник погано розчиняється, прокип'ятити 1..2 хв. В охолоджений до температури 50...60 градусів за Цельсієм розчин влити спирт.
Рецепт фарби для розпису тканини з капрону, г/л:
Прямий барвник - 10...15;
сечовина - 20;
щавлевокислий амоній - 30;
вода - до 1 л.
Рецепт фарби для розпису тканини з капрону, г/л:
Прямий барвник - 10..15;
сечовина - 50;
сульфат амонію - 15;
вода - до 1 л.
Розписані тканини висушують, а потім запарюють у виварці - 1,5 год., а медичномуавтоклаві за температурою 102...103 градусів за Цельсієм - 1 год. Після запарювання тканини промивають холодною і теплою водою.
Кислотні барвники
Ці барвники використовують для розпису шерстяних, капронових тканин і натурального шовку. Застосовують кислотні звичайні й кислотні металовмісні барвники комплексу 1:2. більшість марок кислотних барвників дають фарби, які добре розтікаються на тканині, мають хорошу рівняючи властивість, яскраві чисті кольори. Розчини цих барвників для за кімнатної температури стійкіші, ніж прямих барвників.
Рецепти фарб з кислотних звичайних барвників для розпису натурального шовку і капрону, г/л:
1. Кислотний барвник - 5...20;
гліцерин -30;
сечовина - 30;
оцтова кислота 30%-на - 20;
вода - до 1 л.
2. Кислотний барвник - 5...20;
водний аміак 25%-ний 20;
оцтова кислота 80%-на - 40
або
винна кислота - 50;
вода - до 1 л.
3. Кислотний барвник - 5...20;
сечовина - 40;
оцтова кислота 30%-на - 20;
вода - до 1 л.
4. Кислотний барвник - 5...15;
водний аміак 25%-ний - 10;
спирт етиловий 96 - 350;
вода - до 1 л.
Розписувати капронові тканини можна ще за іншими рецептами.
Рецепт фарби для розпису капрону, г/л:
кислотний барвник - 5...20;
сечовина - 50;
сульфат амонію - 20;
вода - до 1 л.
Барвник залити гарячою водою (80...90), ввести аміак або сечовину. У разі необхідності, якщо барвник

 
 

Цікаве

Загрузка...