WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Декоративне панно “Квіти” (макраме) - Курсова робота

Декоративне панно “Квіти” (макраме) - Курсова робота

серветка з каймою.
Змінювалося призначення виробів, їх стиль і художнє оформлення. Але техніка виконання залишилася незмінною. В макраме використовують не так вже й багато вузлів, знайомих людям з глибокої давнини. Пощастило тільки самим красивим та прости, необхідним людям для плетіння різноманітних речей.
В нашій країні вузликове плетіння з'явилося наприкінці ХІХ - на початку ХХ століття. Наші бабуся прикрашали торочками весільні рушники, білосніжні скатертини та серветки. Складовою частиною нагрудного вбрання були ажурні шалі та хустки, прикрашені каймою і китицями.
У наш час макраме знову ввійшло в моду. Можливості використання його стали надзвичайно широкими. Дедалі частіше зустрічаються вироби, виконанні цією технікою, в опорядження сучасних приміщень, в оформленні одягу. Це елегантні сумки, ремінці, мережані комірці, кашпо, декоративні настінні прикраси, газетниці, скатертини, віконні занавіски тощо. Можливості для творчості в цьому виді рукоділля не обмежені.
1.2. Орнамет та композиційна структура вузлів в макраме.
В макраме використовують не так вже й багато вузлів, знайомих людям з глибокої давнини. Пощастило тільки самими красивим та простим, але необхідних для плетіння різноманітних ланцюжків і сіток. Найчастіше ланцюжні і сітки створюють спокійний одноманітний фон на якому чудового читається основна композиція з вузлів.
Простий вузол. Прийшов він до нас з глибокої давнини і виявився настільки живучим і необхідним, що сучасне вузликове плетіння не змогло обійтися без нього. В літературі по рукоділлю згадується кілька назв простого вузла: петельний, круглий, пальцевий, звичайний, вузол "через руку". Одна із самих старовиних назв - "колач", дана йому за схожість з хлібним калачом.
Петельний вузол. Інші назви цього вузла: "горизонт", "вузлик в кружечок". В залежності від того, яка нитка вибирається в ролі робочої (нитка якою працюють) є ліва чи права, вузол може бути лівим або правим. Як правило ліві вузли зав'язують лівою рукою, правою натягують вузликову нитку (нитка, навколо якої зав'язують вузли) і, навпаки, праві вузли зав'язують правою рукою, лівою натягують вузликову нитку. Зовні вузли не відрізняються один від одного: один - дзеркальне відображення другого.
Вузол "фріволіте". Так називається вузол, що прийшов із старовинного рукоділля фріволіте, або човночного мережива. Один вузол "фріволіте" складається з двох петельних вузлів і в залежності від того, які вони: ліві чи праві - вузол "фріволіте" одержує свою назву: лівий правий.
Репсовий вузол. Це один із найпопулярніших вузлів макраме. Він складається з двох петельних вузлів. В старовинних книжках його називають: рубчастий, ребристий, випуклий, двійний. Поверхня полотна із репсових вузлів має характерну особливість - вона всі із випускних рубчиків. В плетінні їх називають бридами. Бриди - це ряд репсових вузлів, розміщених щільно одна до другої на вузликовій нитці. Бриди можуть бути горизонтальними, вертикальними, діагональними, фігурними, спіральними. Їх розміщення залежить від напрямку вузликової нитки.
Геркулесів вузол. Цей вузол прийшов з сивої давнини і получив свою назву на ім'я називають прямим вузлом, а серед любителів макраме він відомий як вузол Геракла, плоский без основи.
Стародавні лікарі користувалися ним при перев'язуванні ран або переломів, моряки зв'язували таким способом троси. Використовували геркулесів вузол і як пряжку - застібку.
Із сотні вузлів, знайомих людям з сивої давнини, є особливо виветені, що вражають своєю красою і заплутаністю. Здаються вони вузлами -головоломками, однак в основі цих складних переплетень лежить знайомий всім принцип штопки. До таких вузлів відносяться і дійшовні із найдавніших часів загадкові вузли - талісмани. В житті людей вони мали велике значення: їх обожнювали і приписували чудодійні якості, вірили в їх чарівні сили. Вузли-символи носили як амулети, вишивали золотими нитками на одязі, повторювали в дерев'яній і кам'яній різьбі в написанні початкових букв.
Пройшли століття. І деякі вузли-талісмани за красу, народжену симетрією, стали декоративними предметами нашого побуту: ковриками, серветками, підставками, панно. Тепер ці вузли називають декоративними або орнаментальними вузлами-плетінками.
Одним із головних елементів плетених візерунків є різноманітні ланцюжки, які допомагають з'єднати між собою окремі фрагменти орнаменту в одне ціле і надати йому завершеності.
Ланцюжки - це однотипні або різнотипні вузли, зав'язані один під одним в певному порядку. Вони надзвичайно декоративні і різноманітні по формі, і інколи здається, що навряд чи можна придумати нові, але виявляється, що досить щось трішки змінити і получається ланцюжок, не схожий на всі ніші: щільний боа навпаки, ажурний, листоподібний, прикрашений намистинами або керамікою.
Без ланцюжків в плетінні не можна зробити жодної речі. Вони вплітаються в фактуру настінних прикрас, абажурів, фіранок, на них підвішують тяжкі кашпо і витончені підвіски, з них роблять сучасні прикраси: сережки, персні і браслети.
Також велике значення у макраме має сітка з вузлів. Для плетіння сіток існують такі правила: число ниток, навішаних на основу, повинне бути кратне кількості ниток в одному вузлі; вузликові і робочі нитки вузлів, сплетених в шахматному порядку, міняються місцями після кожного ряду, тому витрачаються рівномірно: число рядів підраховують з бокового краю сітки по крайнім вузлам, враховуючи, що вузли непарних рядів розміщені біля самого краю, парних - відсунута в глибину; число нанизаних ниток залежить від мотиву орнаменту. Сітки можуть бути ажурними або більш щільними в залежності від числа вузлів в кожній ланці: чим менше вузлів, тим сітка щільніша.
Геометричні фрагменти сіток. Режим вузлів сіток легко перестроюється в геометричні фігури: шестигранники, трикутники, ромби. Технівка плетіння їх дуже проста. Наприклад, якщо плетуть трикутник, то на початку і в кінці кожного ряду не пров'язують по дві крайні нитки і тоді получається на один вузол менше, доки не залишиться всього один вузол.
Стики з вузлів можна також з'днувати з іншими фрагментами орган мету. Одноманітне полотно сіток використовують для створення нових візерунків. На сітках різні плетені фрагментиздаються більш рельєфними, випуклими і виразними.
Ромби. Найчастіше сітки з'єднують з найрізноманітнішими видами ромбів: відкритий ромб з вузлів "фрваліте", щільний ромб з горизонтальних брид, ромби з одинарних та подвійних діагональних брид, декоративні роби і ін.
Ромби з одинарних брид можна прикрасити піко або горизонтальними бридами. Всі ці доповнення виконують перед плетінням нижніх сторін ромба. Наприклад, піко утворюють так: зав'язують останній вузол на верхній сторорні ромба; повертають робочу нитку зліва на права; виконують нею вертикальний репсовий вузол на цій самій вузликовій нитці. Залишають піко, заколюють його шпилькою і, розвернувши робочу нитку з права наліво, ви зав'язують другий вертикальний репсовий вузол на цій же вузликовій нитці. Тепер повертають робочу нитку зліва на права і виконують нею діагональний репсовий вузол. Після цього плетуть нижню сторону ромба на цій же вузликовій нитці.
Щільний ромб складається з двох половин - правої і лівої. Почитають виплітати ромб, зв'язавши дві середні нитки діагональним репсовим вузлом, і дальше виконують дві верхні сторони ромба. Потім ліву половину щільного ромба заповняють групою брид, паралельним лівій верхній стороні ромба. Для кожної бриди цієї групи вузликову нитку беруть з правого краю, при чому вузликові нитки сусідніх бриж не зв'язують між собою тому кількість вузлів в кожній бриді зменшується на один, доки в послідній бриді не залишиться один вузол. Потім так само виконують

 
 

Цікаве

Загрузка...