WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Оздоблення одягу. Технологія оздоблення виробів вишивкою, китицями, мережею - Реферат

Оздоблення одягу. Технологія оздоблення виробів вишивкою, китицями, мережею - Реферат

План
Вступ
Розділ І.
1.1. Історія розвитку
1.2. Територіальні особливості
1.3. Орнамент та композиція вишивання одягу
Розділ ІІ
2.1. Народний одяг і вишивка
2.2. Вишивка в сучасному одязі
Розділ ІІІ
3.1. Матеріали та обладнання
3.2. технологічні вимоги
Розділ IV
Методика викладання ДПМ
Висновки
Список використаної літератури
Урок з декоративно-прикладного мистецтва.
Тема уроку: Оздоблення одягу. Технологія оздоблення виробів вишивкою, китицями, мережею.
Мета уроку: Ознайомити учнів із технологією виконання оздоблень - вишивкою, мережею, китицями, квітами. Навчити дітей виконувати квіти, мережу, китиці, вишивку та оздоблювати цими видами оздоблень одяг. Виховувати почуття любові до природи, праці до прекрасного.
Обладнання і інструменти: бавовняна тканина, нитки - муліне, окрило, ножиці, кольорова тканини, чушкове полотно, голки, булавки.
Міжпредметні зв'язки: ботанік, малювання.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І.Організаційна частина.
- Добрий день, діти! Перевірте чи все необхідне є у нас на партах!
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми будемо вивчати різні види оздоблень - це
- Оздоблення вишивкою, китицями, мережею, квітами. Я вам розповім і ви коротко запишете послідовність виконання цих оздоблень. Розрізняють оздоблення постійне і змінне. До постійного оздоблення належать складки, строчки, защипи, тасьма, сутаж, бейка, кант, рюш, оборка, вишивка, мережка, бахрома, аплікація і до змінного - коміри, вставки, манжети, пояси, жабо, тощо.
Оздоблення одягу вишивкою та мережею.
З давніх-давен жінки оформляли вбрання і речі домашнього вжитку вишивкою та мережкою. Нею підрублювали серветки, скатертини, доріжки, подоли сорочок. Існує кілька видів мережки - прості прутики і досить складні, що утворюють вишукані узори.
Мережку можна виконати котушковими нитками, цупкість і товщина яких має відповідати цупкості і товщині тканини. Для батисту, маркізету, крепдешину рекомендуються нитки №60-80. Для льняних тканин на базі - №40-50. Можна вишивати мережку в одну в дві нитки. Останній варіант зручніший, коли закріплюють нитку.
Беруть нитку вдвічі довгу, ніж треба для вишивки, складають її навпіл і двома кінцями затягують у голку. На другому кінці нитки утворюється петля, яку закріплюють, к показано на малюнку (б).
Нині мережка знову увійшла у моду і нею прикрашають блузи, спідниці, сукні.
Тим, хто бажає засвоїти прийоми вишивки, потрібно набратися терпіння і спробувати свої сили у виконанні різних видів мережок.
Щоб виконати мережку, на тканині підрізають кілька ниток основи або піткання (утоку) і витягують їх. Утворюється доріжка по горизонталі або по вертикалі, тобто по нитках основи або утоку (а). Ширину і довжину мережки визначають за бажанням або відповідно до фасону.
Основним прийомом мережки є стовпчики, які ще називають одинарними прутиками або стовпчиками. На початку і в кінці мережку закріплюють гладьовим валиком або петельним швом. Розпочинаючи вишивати так: закріплюють нитку (мал.б), на голку набирають 4-6 вертикальних ниток, виводять нитку назовні і обкручують нитки стовпчика, стягуючи їх у снопик (мал.в). Голку вколюють з виворотнього боку на дів горизонтальні нитки вище доріжки. Виколюють голку поряд з чотирма нитками, взятими на перший прутик. З наступних чотирьох ниток утворюють другий стовпчик і т.д.
Подвійний прутик відрізняється тим, що вертикальні нитики мережки обкручують і стягують по верхньому і нижньому краю доріжки, як одинарний прутик (мал.г).
Роздільник-прутик, так звану мережку в розкіл (мал.е), вишивають, як і одинарний стовпчик, але з протилежного боку доріжки беруть по дві нитки від одного прутика і по дві від наступного, ніби розколюючи цим стовпчики навпіл.
Оздоблення квітами.
Квіти для оздоблення можна використовувати як у нарядному одязі, так і повсякденному.
Все залежить від форми квітки, матеріалу з якого її виготовлено.
Троянду виконують у такій послідовності (мал. 1):
1. Викроюють косу смужку завширшки 9...19 см в розгорнутому вигляді і завдовжки 40-45 см. Складають смужку по ширині вивороток униз, зрівнюючи зрізи, зметують швом 0,71 см.
2. Згортають смужку у трубочку шар за шаром, як показано на малюнку 1, а, б, злегка стягують нитку змотування. Спочатку складають щільніше, а потім - вільніше, щоб троянда виглядала відкритою.
3. Закріплюють кінець смужки і нижню частину троянди зшивними стібками нитками в тон тканини.
4. Для виготовлення листків (мал. 1в) тканину викроюють по колу, діаметр якого 10...12 см. Складають тканину вдвоє лицьовим боком всередину, обшивають зрізи.
5. Прокладають рідку строчку і стягують нитки. Виправляють листки і пришивають до нижньої частини троянди (мал. 1,г).
Для троянди з окремих пелюсток (мал. 2) необхідно заготовити 5-6 пелюсток різного розміру, викроєних по косій нитці (мал. 2,а).
Оздоблення китицями, помпонами.
Кінці пояса або зав'язок до горловини можна оздобити китицями. Як правило, китиці виготовляють з ниток, які витягують з тканини виробу або з ниток шерсті чи шовку. Для цього беруть певну кількість ниток шерсті чи шовку. Для цього беруть певну кількість ниток довжиною 10...18 см, складають їх удвоє і закріплюють у точці згину, прикріпивши до кінця шнура так, щоб кінці ниток йшли уздовж шнура. Потім іще раз закріплюють нитки, обкручуючи кінець шнура разом з нитками. Після цього нитки китиці відгинають назад (щоб були продовженням шнура), вирівнюючи навколо шнура і обв'язують угорі, утворюючи навколо китиці голівку. Низ китиці вирівнюють ножицями.
Помпони можна виготовляти з ниток муліне, шерстяних, бавовняних, а також витягнутих із залишків тканини виробу.
Спочатку креслять на картоні два кружки за розміром обхвату котушки, вирізають їх і роблять у них утвори. Відрізають міцну нитку 6...8 см завдовжки, роблять петельку і накладають її на кружок. Другий кружок накладають на перший так, щоб зрізи обох кружків збігалися, а петелька лежала між ними. На одержане таким чином подвійне кільце намотують за допомогою голки, нитки до тих пір, поки не заповниться отвір кільця. Після чого ножицями, або лезом розрізають нитки, і міцно зав'язують кінці петлі вузлом між картонними кружками. Надривають і виймають кружки, а помпон стріпують.
Із пасма ниток можна скрутити шнур, закінчивши його помпонами або китицями.
а) повторення правил техніки безпеки.
- Діти, хто скаже як треба поводитись із ножицями, голкою.
ІІІ. Практична робота.
а) ознайомлення з інструкційною карткою:
- Сьогодні, ми розглянули кілька видів оздоблень, почнемо виконувати мережку. Підготуйте все необхідне.
б) самостійна робота учнів;
в) індивідуальна робота вчителя:
Підхожу до кожного учня, пояснюю як правильніше і швидше виготовити вид мережок - прості прутики.
г) включаю музику (функціональну) нагадую продотримання правил техніки безпеки.
IV. Підсумок уроку.
- Хто скаже, які види оздоблень ми розглянули на сьогоднішньому уроці?
- А як називається вид мережок, який ви виконували практично?
- Молодці! Із завданням справились!
V. Домашнє завдання:
- Хто не завершив в класі мережку, то вдома обов'язково закінчити. На наступний раз будемо виконувати один із видів оздоблень - вишивку. А зараз урок звершено. Не забудьте прибрати за собою робочі місця!
- До побачення!

 
 

Цікаве

Загрузка...