WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Колекція дитячих ансамблів за мотивами гуцульського костюма - Курсова робота

Колекція дитячих ансамблів за мотивами гуцульського костюма - Курсова робота

намисто з ягід шипшини, глоду.
В будні дні при роботідівчата одягали небагато намиста, бо боялися, що нитка розірветься, і тоді слід сподіватися лиха. Але зовсім без намиста не можна, бо існує повір'я, що воно оберігає дівчину. Поширеними були також і хрестики та дукачі, нанизані на нитку разом з намистом. Найкращим подарунком вважався удкач, на якому був викарбуваний образ святої Великомучениці, ім'я якої носила похресниця.
Родом намиста, виплетеного у вигляді стрічки з дрібних кольорових намистин була "дробинка" ,"силянка", що була характерною лише для західного регіону України.
Чоловічі головні убори та зачіски також мали певне вікове розмежування, проте воно було не так яскраво виражене, як у жінок. Хлопчики, що поступово переходили в категорію "парубків" - "легенів" носили "кресаню" - капелюх пишно оздоблений різнокольоровимии шнурами (2байорками", черв'ячками"), пір'ям гірського півня - гутара, яке мало також захисну символіку, ківтами, вовняними китицями (бовтицями").
Про це згадується і в гуцульських співанках:
Під гайом зелененьким ходить Миколайцю,
За кресаню си зашпилив зелений розмайцю.
Нащо тобі, мій миленький, розмаю, розмаю,
Як я тобі за капелюх ружи наламаю.
&&&
Зачіска хлопчиків та парубків була без проділу, а після одруження молоді чоловіки розділяли волосся на дві частини. Підрізали волосся один раз на рік, а щоб воно не заважало при роботі, його змащували жиром і закладали за вуха.
Надзвичайно цікавим є процес переходу дітей у статус молоді,що супрвооджувався: певними обрядовими діями. Скаіжмо, залучення до парубоцтва могло відбуватися під час проведення якихось спільних робіт, наприклад косовиці. У Карпатах цей обряз мав назву "визволка на доброго косаря" або "фринцування". Щоб випробувати здібності і витримику новоого косаря " ("фрица"), йому не дозволяли відпочивати, а змушувати косити між кращими косарями. Нерідко його навіть шмагали кропивою, зв'язували тощо. Обряд завершувався лише тоді, коли новачок влаштовував для косарів могорич у корчмі. З тих пір він одержував право палити люльку, пити горілку, ходити до дівчат. За звичаєм, про це оголошувалося привселюдно.
Подібні обряди проводилися і при переході дівчини-підлітка до дівоцтва, що відбувалося в 15-16 років.
Привілеї нового статуту проявлялися і в праві демонструвати його за допомогою певних атрибутів оздоблення одягу.
В гуцулі у рік повноліття проводили "пострижини" ("обтинання", "обрубування") вдруге після народження що символізувало перехід підлітка до нового соціального стану. У давніші часи "обтинання" виконували сокирою, пізніше для цього використовували ножиці.
Слід згадати і про надзвичайно важливу роль одягу як символіку в народній обрядовості. Особливу увагу в цьому плані привертають різноманітні театралізовані дійства в період різдвяних свят. Які влаштовувалися дітьми та молоддю. Це і вертеп, чи як говорять на Гуцульщині, "шопка" або "стаєнка", це і так звана "коза" - театралізований обряд - гра з масками та специфічними костюмами, "Маланка" або "Меланка" - традиційний новорічний обряд з обов'язковими перевдяганнями. Учасники народних свят і ритуалів - "ряджені" ("перебрані", "перебиранці") змінювали свій зовнішній вигляд за допомогою незвичайного одягу та масок. У давнину рядження виконувало важливі релігійно-магічні функції, але з часом цей звичай перетворився на веселу розвагу, маскарад. Найдавніші маски та костюми традиційного рядження зооморфні- Коза, Ведмідь; з культом предків пов'язані антроморфні образи. Для створення цих персонажів використовували одяг, що був у повсякденному вжитку, з додаванням якихось елементів характерних лише дял того чи іншого образу. Доволі часто йшли на ігнорування статевої символіки костюма,як наприклад, в обряді "Маланки" , де в ролі Маланки вистуав найчастіше хлопець, одягнутий в жіночий одяг.
Всі ці театралізовані дійства супрводжувалися величально-поздоровчими піснями та речитативними побажаннями - "вінчуваннями", "віншуваннями", в яких нерідко згадувалося про одяг, та його елементи, що мали тут своє характерне символічне значення. Наприклад, гуцульське "вінчування" для дитини:
"В багровим пивци чом купаючи,
Білов фустинов вповиваючи...
"Рости величка до черевичка,
Від черевичка бай до віночка!
Вінчуємо!
Досліджуючи матеріали з історії формування та розвитку гуцульського народного костюма, бачимо, що дитячий костюм існував завжди лише в контексті дорослого одягового комплексу. Проте все ж певний віковий ценз існував, адже цього вимагали морально-еьтичні норми, що складалися протягом віків, і він здебільшого проявлявся саме в праві використання тих чи інших елементів одягу та його оздоблення.
Загалом тема дитячого костюма як в плані локальному, регіональному, так і в загальноукраїнському є на сьогоднішній день маловивченою. Саме тому вона потребує більшої уваги та детальнішого дослідження. Адже питання народного костюма, як і етнічного стилю загалом в моді, є в наш час надвичайно актуальним і може знайти вдячне вираження в сучасних одягових формах, тема дитячого вбрання в якиих, до речі, також є малоопрацьованою.
Проектно-композиційна частина
Перед тим, як приступити до виконання роботи в матеріалі мною була виготовлена проектна частина дипломної роботи. Ця частина розкриває мету роботи - висвітлення тематики народного гуцульського костюма в сучасних дитячих одягових формах, а також виявляє художній аспект мистецтва моделювання. Проектне вирішення повинне стати органічним доповненням до самої колекції одягу.
Зображення моделей розміщені фризовою композицією, розіграною контрастами форм та величини. Уся проектна частина вирішена на двох планшетах, висота і ширина яких - 90 см.
Т итуальна частина проекту не є відокремленою від усієї композиції а навпаки, становить певне доповнення до загального композиційного вирішення, що здійснене відповідно до специфіки обраної теми.
Сама проектна площина поділена на частини, що містять у собі елементи дитячої гри-головоломки "pussle", що створює ефект фактурності зображень і одночасно є вираженням дитячої теми у дипломній роботі.
Обидва планшети становлять єдину композицію. Тут розміщено сім фігур, що об'єднані між собою загальною стилістикою графічного вирішення, а також певною "мовою" та характером колекції.
В основі моделей одягу, запропонованих в проекті дипломної роботи закладено психолоігчний аспект дитячого наслідування дорослих в одязі.
Кольорова гама також відповідає темі дитинства. Використано яскраві кольори, що психологічно найбільш позитивно сприймаються дитиною. Разом з тим кольорове вирішення проекту продиктоване джерелом дипломнної роботи - гуцульським костюмомо, в якому домінують відкриті кольори: червоний, оранжевий, зелений, білий тощо. Свіжість та насиченість кольорів дозволяє підкреслиит техніка, в якій виконано графічну частину, - техніка акварелі і туші.
Моделі згруповані мною

 
 

Цікаве

Загрузка...