WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Традиційний костюм гуцулів. Його особливості та семантика - Курсова робота

Традиційний костюм гуцулів. Його особливості та семантика - Курсова робота

хуткою.
Надзвичайно цікаве символічне значення має орнаментика гуцульського костюма.
В оносві композиційної схеми гуцульських вишивок переважає ромб або квадрат. Їм підпорядковуються дрібніші елементи. Ромбічний візерунок - символ рордючості - можна прослідкувати ще в ранніх землеробських культурах. Звичайний ромб з крапкою посередині - ідеограма засіяного поля, ромб з завитками на зовнішніх кутах - симоволом радості.8
Гуцульська вишивка активно виконує комунікаційну функцію - зорову передачу інформації від покоління до покоління. Через систему орнаменту, кольору передаються складні аспекти світорозуміння та світосприйнятя. Навколишня природа, рослинний і тваринний світ знайшли своє відображення в орнаментиці. Назва "скриньчастий узір" походить від того, що в його основу покладено мотив рямокутника - "скриньку". Цей мотив часто впсианий в ромб. Узори "лекичі", "летуни", "летуни", "летячі" - зображують стилізовані фігури птахів з розпрямленими крилами. Також в орнамені гуцульських вишивок збереглася багата солярна символіка. Символ сонця тут - хрест, розетка, восьмикутна зірка, косий хрест тощо. До речі, солярну символіку в обрядовості мали вінок і коса. Сонце в небі можна порявняти з вінком, а його промені - з дівочим волоссям. Дуже поширеним є символ зорі, вважалося, що він має величезну силу. Орнамент "павучки" також мє солярнусимволіку. Перед ами постає образ павука, що снує нитки - засновника світу.
Неабиякий інтерес викликає мотив "дерева життя", "світового дерева". Ця магічна композиція втілює в собі щорічний, безперервний ритм життя, поєднує уявлення про час, простір, життя і смерть. Як і більшості знаків- символів, у "дерева життя" є символи синоінми, які в певній мірі замінюють його або підкреслюють якісь з його властивостей. Такими символами є "хрест", "драбинка" тощо. Виступаючи в якості символу життя, плодоносного начала, хрест часто розглядається як універсальний символ безсмертя, символ творчого джерела житя - сонця, образ вогню. Таку ж символіку має червоний колір. Оскільки живий вогонь добувався тертям двох паличок і сме там, де було перехрестя з'являлася іскра, то хрест є символом життя, світла. Крім вишивок хрест покладений в основу тканини, має світотворчу, шлюбну та захисну, оживляючу силу.
Ідея руху сонця по небу виразно простежується в мотив "безконечника", "спіралі", що водночас є і символом води, втіленням жіночого життєдайного начала, родючих сил природи.
Також дуже поширеними є антропоморфні зображення, зокрема- це орнамент "головкате".
Важливу роль тут відіграє також колір.
Наприклад, у весільному одязі здавна домінував червоний колір. Це символ зрілості, завершеності.
Важливу роль тут відіграє також колір. Наприклад, у весільному одязі здавна домінував червоний колір. Це символ зрілості, завершеності. Білий є символом туги, трауру, а зелений - початку, росту.
Символи і символіку взагалі можна тумачити на побутовому, естетичному, філософському рівнях. В фольклористиці розуміння символіки мє власну специфіку, адже фольклор - найбагатша універсальна система.
Національний одяг, як і мистецтво загалом, не можна розглядати ізольовано від побуту, а народний побут дуже тісно пов'язаний з фолькллором: народними повір'ями, звичаями, обрядами, казками. Все це є своєрідним тлом, на якому повинен відбуватися дослідження народного мистецтва.
Символіка костюма - це загальнонародне і національноспецифічне, етногенетичне поняття. Саме ця її риса є надзвичайно важливою, а її детальне вивчення - дуже актуальним сьогодні.
ВИСНОВКИ
Одяг- найрухливіший елемент з усього комплексу народного мистецтва, що легко сприямає зовнішні впливи різних культур, історичних та соціальних процесів тощо. Вивчаючи одяг, можна простежити також і особливості духовної клуьтури народу. Усі ці фактори впливають на розвиток та ускладнення різноманітних функій одягу. Досліджуючи гуцульський костюм зокрема приходимо до висновку про ойго поліфункційність. Адже поряд із основним призначенням -захисним - яскраво прослідковується також і естетичне: гуцули, як інхто інший, намагаються прикрасити все, що їх оточує - від власного вбрання до предметів побуту. Не менш важливою є і оберегова та обрядова функції одягу. З народною етикою пов'язана статевовікова функція. В процесі соціального розмежування утворилася соціальна функція. У зв'язку з вираженням локальних етнічних особливостей регіону в костюмі можна говорити про його етнічну функцію.
Надзвичайно важливим є дослідження семантики гуцульського костюма, проблеми якої є недостатньо висвітленими та вивченими сьогодні.
Традиційний комплекс гуцульського одягу арактерний рядом архаїчних рис, походження яких тісно перекликається не лише з костюмом попередніх епох у вітчизняній культурі, а й елементами костюму інших народів. Це є свідченням того, що немає повністю ізольованих культур, та все ж народне мистецтво, незважаючи на сторонні впливи, завжди має свій стиль, своє коріння, що сягає найглибших верств етнічних особливостей народу.
БІБЛІОГРАФІЧНІ ПОСИЛАННЯ
Вступ
1Лозко Г. Українське народознавство. К.:1995.
2Шухевич В. Гуцульщина: в 3т /Видання друге - Верховина,1999-т.3
3Вовк Ф. Студії з української етнографії та антропології. К.: 1995.
4Воропай О. Звичаї нашого народу: Етнографічний нарис - К.: Оберіг,1993.
5Стельмащук Г.Г. Традиційні головні убори українців.-К.: 1993
6Никорак О.І. Сучасні художні тканини Українських Карпат.-К.: 1988.
7 Сидорович С.Й. Художня тканина західних областей УРСР.-К.:1979.
Матеріал та його роль у формуванні одягу.
1Ніколаєва Т. Історія українського костюма. К.: Либідь,1996.-55-57 с.
Компоненти гуцульського костюма.
Воропай О. Звичаї нашого народу: Етнографічний нарис - К.: Оберіг,1993
Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини /О.А,Кратюк, М.С.Михайлевська, А.Г.Пудик, М.П.Сахро /під ред. А.Г.Соломченка.-Ужгород: Карпати,1975.
Семантика
1Українські символи /М.Дмитренко, Л.Іваннікова, Г.Лозко, Я.Музиченко, О.Шалак.-К.:1994.
2Українська минувщина: Ілюстрований етнографічний довідник /А.П.Пономарьов, Л.Ф.Артюх, Т.В.Косміна та ін.-К.:Либідь, 1993-135с.
3Воропай О. Звичаї нашого народу: Етнографічний нарис - К.: Оберіг,1993
4Сидорович С.Й, Художня тканина західних областей УРСР.-К.:1979.
5Вовк Ф. Студії з української етнографії та антропології. К.: 1995.
6Гуцульщина: Історико-етннографічне дослідження /за ред.Ю.Гошка.-К.:1987.
7Воропай О. Звичаї нашого народу: Етнографічний нарис - К.: Оберіг,1993
8Українські символи /М.Дмитренко, Л.Іваннікова, Г.Лозко, Я.Музиченко,

 
 

Цікаве

Загрузка...