WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Декоративно-прикладне мистецтво в школі. Огляд центрів народного декоративно-прикладного та художнього мистецтва - Курсова робота

Декоративно-прикладне мистецтво в школі. Огляд центрів народного декоративно-прикладного та художнього мистецтва - Курсова робота

петриківського розпису грунтується не лише на грі контрастних зіставлень яскравих насичених фарб, а й на переливах одного кольору в межах кожного мазка, що їх можливо одержати лише користуючись прозорими, але не зовсім рідкими, а помірної густоти фарбами. Тому в Петриківці здавна малювальниці розводять фарби на яєчному жовтку, молоці, вишневому клеї, в останній час також стали застосовувати цукор. Просто вражає легкість, свобода й відточеність рухів малярок, які буквально кількома дотиками пензля роблять той чи інший, іноді досить складний мотив.
Ці особливості петриківських розписів зближують його з ручним розписом на фарфорі. І не випадково групу петриківських малювальниць - сестер Віру та Галину Павленко, Марфу Тимченко, Віру Клименко запросили ще в середині 30-х років у Київ працювати на фарфоровому заводі. Експеримент із залученням народних майстрів для роботи на промисловому підприємстві виявився дуже вдалим. В українському фарфорі забив оригінальний, свіжий струмінь. Твори "київських петриківчанок" завжди користуються увагою й шаною відвідувачів виставок. Разом з тим робота новими фарбами не на рівному аркуші паперу, а на круглій формі фарфорового виробу змусила майстринь шукати для своїх розписів цілком інших композиційних побудов, орнаментальних мотивів і навіть нових колірних рішень. Таким чином поступово виробилася "київська лінія" петриківського розпису. Звертаючись знову до розписів на папері, майстрині вже працюють не саморобною темперою, а гуашшю. Це урізноманітнило в кольорі їхній декоративний живопис, ускладнило його колірну гаму, що нерідко стає витонченою й вишуканою. Одначе, як завжди на шляху пошуків, є тут і свої втрати. На жаль, останнім часом ці розписи все більше втрачають безпосередність, темпераментність і сміливість виразу, які захоплювали й захоплюють нас у роботах Тетяни Пати, Надії Білокінь, Ярини Пилипенко та багатьох інших майстринь сучасної Петриківки.
Що мистецтво народних декоративних розписів продовжує активно розвиватися в наш час, свідчать усе нові й нові імена майстрів народного розпису, що перехоплюють естафету в старіших. П. Хома, сестри Я. і С. Гуменюк, Ф. Приймаченко, І. Шостак, М. Буряк та інші в своїх творах продовжують традиції давніх народних декоративних розписів, і разом з тим кожен із них говорить власною яскравою художньою мовою. І це дуже знаменне для нашого часу - прояв індивідуальності не лише у творах художників професійного, але й народного мистецтва.
Вершина такого самовияву в народному сучасному живопису - творчість Марії Приймаченко, яка помітно впливає
на сучасних майстрів народного розпису, зокрема на групу її учнів, сина Федора Приймаченка, а також і на талановиту Лізу Миронову. Приймаченко йМиронова - поки що єдині майстри розпису, які працюють не лише над декоративними, а й над сюжетними композиціями. Вони про-бують, і не безуспішно, свої сили також у галузі оформлення книжок для дітей, а Ліза Миронова - і в монументальному живописі. Розписаний нею ресторан "Курені" на мальовничих схилах Дніпра, привертає увагу і киян, і гостей міста.
Багато творів Марії Приймаченко вже в такому вигляді, як вони є, сприймаються ескізами майбутніх монументальних творів, і слід сподіватися, що співпраця художників-монументалістів з видатною майстринею не за горами. Що її твори, переведені в матеріали монументального живопису, чудово вживаються в інтер'єрах сучасних споруд, свідчать мозаїки А. Рибачук і В. Мельниченко в Київському Палаці піонерів. Подібне завершення еволюції народних настінних розписів, коли вони в новій якості знову повертаються на стіни архітектурних споруд,- логічне і закономірне.
ІІІ. Заключна частина
Роль народного декоративно-прикладного мистецтва в естетичному розвитку учнів дуже велика:
1) розвиток творчих здібностей дитини
Розфарбовуючи малюнок, дитина починає більше відчувати колір (вона помічає найважливіший колір, який характеризує той чи інший малюнок; чи гармонують кольори між собою); вчиться правильно розміщувати зображення на площині.
2) розвиток технічних навичок
Дитина оволодіває різними прийомами малювання розписів, в залежності від їх виду.
3) виховання інтересу до зображувальної діяльності.
Якщо вчитель зможе правильно організувати роботу на уроках - дитина дійсно зацікавиться не тільки цим видом діяльності^ й мистецтвом взагалі.Бо народне декоративно-прикладне мистецтво найцікавіше та найближче до дитини (особливо, якщо це не тільки папер, а й різні предмети,які можна розфарбовувати).Тому в дитини виникає інтерес,заохоченість та бажання працювати.
І якщо вчитель дійсно зміг зацікавити дітей цим видом мистецтва, то він може вважати, що майже зацікавив дітей мистецтвом взагалі.
Література
1. Арнина Н.Л. Уроки прекрасного. М., 1983г.
2.Виппер Б.Р. Нариси голландського живопису епохи розквіту. М., 1962р.
3.Виппер Б.Р. Становлення реалізму в голландському живописі XVII століття. М., 1957 р.
4.Вьіготский Л.С. Уява і творчість в дитячому віці. Психологічний нарис. М., 1967 р.
5.Гнедич П.П. Всесвітня історія мистецтв. М., 1996 р.
6.Дмитриева Н.А. Коротка історія мистецтв. Книга 1. М, 1996р.
7.Ильина Т.В. Історія мистецтв. Західноєвропейське мистецтво. М, 1983р.
8.1сторія мистецтв країн Західної Європи від Відродження до початку 20 століття. Мистецтво 17 століття. Під редакцією Ротенберга Е.И., Свидерской М.И. М., 1995 р.
9.Лармін О. Искусство і молодь. М., 1980 р.
10.Левитов Н.Д. Дитяча і педагогічна психологія. М., 1964 р.
11. Лихачев Б.Т. Теорія естетичного виховання школярів. М, 1985 р.
12. Мир професій - тому "Людина - людина". Під редакцією Кавериновой Р.Д., Зюбина Л.М. М., 1986 р.
13. Музей образотворчих мистецтв татарської АССР. Живопис. Сост. альбому Могильникова Г.А. Л-д, 1978 р.
14. Основи естетичного виховання. Під редакцією Кушаева Н.А.М., 1986р.
15. Раченко И.П. НОТ вчителя. М., 1989 р.
16. Ротенберг Е.И. Західноєвропейський живопис 17 століття. М., 1989 р.
17. Ротенберг Е.И. Ян Вермєєр Дельфтській. М., 1983 р.
18. Система естетичного виховання школярів. Під редакцією Герасимова С.А. М., 1983 р.
19. Фехнер Е.Ю. голландський жанровий живопис XVII століття. М., 1979р.
20. Хижняк Ю.Н. Як прекрасний цей світ. М., 1986 р.
21. Шедеври живопису в Ермітажі. Укладач альбому. Новосельская И.Н. Л-д, 1972 р.
22. Естетичне виховання школярів. Під редакцією Бурова А.И., Лихачева Б.Т. М., 1974 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...