WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаОбразотворче мистецтво → Декоративно-прикладне мистецтво в школі. Огляд центрів народного декоративно-прикладного та художнього мистецтва - Курсова робота

Декоративно-прикладне мистецтво в школі. Огляд центрів народного декоративно-прикладного та художнього мистецтва - Курсова робота

апарат кожного учня, спрямовувати образне мислення в бік почуттєвий. Це добре видно на такому. Основним завданням роботи "Фарби осені" був розвиток в учнів уміння бачити все розмаїття барв у природі і повсякденному житті. Щоб складності просторово-композиційної побудови рисунка не відвертали їхньої уваги, вони виконують завдання у вигляді декоративно-живописного колажу. При цьому застосовується як традиційний художній матеріал-фарби,так і природний - осіннє листя, зібране під час прогулянки. Такий прийом дає змогу закріпити в пам'яті дітей емоційні враження, одержані під час сприйняття живої природи.
Художньо-образне мистецтво - відображення навколишнього світу; предметів, явищ природи, суспільства, себе. Дитячий малюнок, процес малювання - це частка духовного життя дитини. Діти не просто переносять на папір щось з навколишнього світу, а живуть у цьому світі, входять у нього як творці краси, дістаючи насолоду від неї.
Чим більше діти пізнають світ, тим ширша уява їхніх малюнків: діти малюють те, що залишило в їхній душі глибокі враження. Такі враження викликають у молодших школярів вибух емоцій (радість, захоплення, хвилювання тощо), тобто сприймання навколишнього світу пройняте естетичним почуттям.
Для стимулювання естетичних почуттів В.О. Сухомлинський проводив уроки малювання біля ставка, на пасовищі, луках. І дійшов висновку: "..зображення того, що хвилює, захоплює, вражає, - це своєрідна оцінка навколишнього світу. Коли дитина малює те, що втілює красу, переживання краси наче проситься в слово, пробуджує образне мислення" (2, с.519).
Матеріальним продуктом образного мислення учня може бути результат його творчої діяльності, що відповідає процесу мислення, - рисунок, конструкція, декоративна композиція. Але хоча дитяча творчість і відображає дійсність, проте це відображення не буде тотожним, а лише приблизно правильним. Адже дитина, з одного боку, здатна спрощувати образ, звільняти його від несуттєвого звичайно, на свій погляд), з іншого - збагачувати його власною уявою, власним досвідом.
Образне мислення - це вид мислення, що базується на уявленнях і образах. Важливою характеристикою цього мислення є встановлення незвичних, неймовірних зв'язків предметів і їх якостей. Як і дорослі, діти нерідко використовують прийом гіперболізації (перебільшення окремих ознак). В зображуваному предметі або явищі вони виділяють те, що на їхній погляд, особливо значуще.
В процесі виховання образного мислення школярів важливо насамперед розширювати можливості образного сприйняття, розвивати в них уміння емоційно сприймати навколишній світ.
Пропонуючи школярам виконати декоративну роботу "Казковий птах", ми одночасно ставимо завдання, яке полягає у виборі засобів передачі певного емоційного ставлення до теми завдання. Відповідний настрій на уроці створюється за допомогою музики, її певна мелодія впливає на характер робіт учнів різних груп. В групі, для якої транслювалася лірична світла музика, всі учні зобразили казкову Жар-птицю. Для другої групи транслювалася музика контрастного звучання, у результаті всі діти намалювали сову і пугача, які здавалися похмурими і тривожними.
Ефективним прийомом для розвитку образного мислення, уяви, фантазії є прийом аглютинації (склеювання, комбінування у фантастичних образах частин, якостей різних предметів).
До теми "У селянському дворі" що у 5 класі учням попередньо дається завдання спостерігати за поведінкою та звичками тварин, птахів, навіть можна зробити короткочасні зарисовки. Але виконуючи рисунок, помітне вільне, творче вирішення завдання. На наступному уроці учні зображають образи тварин, птахів, за допомогою паперу, пластиліну, глини, тобто в техніці паперової пластики, скульптури, що розвиває творчу уяву, фантазію, образне мислення.
Тренування образного мислення дає змогу повернути людині гостроту втрачених емоцій. Для цього достатньо викликати переживання шляхом почуттєвого конкретного впливу. Так, прослухавши два контрастних за характером музичних фрагменти, які викликають відповідні переживання, створюють в уяві певні образи природи, учні на цьому фоні виконують дві ілюстрації до теми "Космічні світи" за творами письменників-фантастів.
Образне мислення залежить, як зазначалося, від життєвого досвіду людини. Тому таку велику увагу ми приділяємо ретельному добру тем. При цьому враховуємо відповідність конкретної теми віковим особливостям учня.
В роботах старших школярів, порівняно з молодшими посилюється контрастність образів і поглиблюються їх психологічні характеристики. Спостерігаються перенесення акценту з сюжетності зображуваного на його внутрішній стан. Більш напруженим, емоційним стає фон твору.
Так, по-різному побудували композиції своїх рисунків (фігура хлопчика на фоні вікна) учениці 5 і 7 класів. У рисунку п'ятикласниці спостерігається зовнішня описовість події, характерна для мислення дітей цього віку (хлопчик з захопленням розглядає, як пташка виє гніздечко на дереві за вікном). Семикласниця намагалася передати глибокі людські почуття. В її роботі хлопчик, відірвавшись від книги, спрямував свій погляд на портрет одного із класиків української літератури.
На уроках образотворчого мистецтва успішно здійснюється патріотичне та громадянське виховання учнів.
Діти з великим бажанням звертаються до тем, пов'язаних із славними сторінками історії нашої України. Серед малюнків "Запорізька Січ", "Похід на половців", "Єднайтеся, брати мої". Також з задоволенням зображають звичаї, обряди, свята українського народу в таких композиціях "Великдень", "Ой на Івана, та на Купала", "Різдвяні свята", "Весілля", "Обжинки".
В таких роботах як "Світ моїх захоплень", "Створення ескізу етикетки до фірмового сімейного напою", "Створення ескізу вивіски (вітрини) власної приватної фірми", "Створення фірмового знака для приватного бізнесу" помітний вплив преси, радіо, телебачення, відображається життя країни. Саме в таких малюнках розвивається художня культура та логічне і образне мислення, уява, фантазія учнів через пізнання невідомого за допомогою промислової графіки, підвищується інтелект вихованців.
ІІ. Основна частина
1. Значення народного декоративно-прикладного мистецтва.
Значення декоративного малювання в загальному процесі навчання дуже велике, в особливості в перших класах, в яких діти вперше починають систематично займатися малюванням під керівництвом вчителя. В перших та в слідуючих класах учні, в процесі користуються олівцем та пензлем, отримують технічні навички, які поступово

 
 

Цікаве

Загрузка...